Víno Valpolicella Classico

Valpolicella Classico je víno vyráběné pod DOC Valpolicella v Benátsku na severovýchodě Itálie, konkrétně z hroznů pěstovaných v tradiční vinařské zóně Classico.

Valpolicella je jedním z nejznámějších italských červených vín, které se řadí po bok Chianti, Barolo a Brunello – když ne kvalitou, tak určitě množstvím. O něco více než třetina vína Valpolicella pochází z oblasti Classico, což byla původní oblast pěstování Valpolicella před rokem 1968, kdy víno získalo status DOC a výrazně se rozšířila jeho spádová oblast.

Gerb Negrar

Všeobecně se má za to, že mezi vínem Valpolicella Classico a standardním vínem Valpolicella je znatelný rozdíl v kvalitě, což se obecně odráží v cenách, za které se víno prodává. Důvody souvisejí s terroirem a výnosy: lepší odvodnění, slunečný aspekt a přísnější omezení produkce, kterým se těší vinice typu classico, vedou ke zralejším a zdravějším hroznům s komplexnějším tříslovinovým a fenolovým profilem. Přesto existuje mnoho špičkových vinařství, jejichž vinice se nacházejí mimo zónu Classico; asi nejznámějším z těchto výrobců je Romano dal Forno.

Hrozny používané k výrobě Valpolicella, a to jak v zóně Classico, tak mimo ni, jsou Corvina, Corvinone, Rondinella a Molinara. Corvina je obecně považována za nejkvalitnější z těchto tří odrůd a rozhodně je nejtradičnější. Je také zdaleka nejrozšířenější ve vínech Valpolicella Classico. Rondinella se v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století stala oblíbenou díky svým velkorysým výnosům, zatímco používání světlé, překyselené a k oxidaci náchylné Molinary od jejího počátečního rozmachu dramaticky pokleslo.

Corvinone byla identifikována jako samostatná odrůda až v roce 1993; dříve byla považována za mutaci Corviny, ačkoli ve skutečnosti si nejsou tak blízce příbuzné. V roce 2010 byly zákony pro Valpolicellu aktualizovány tak, že Corvina by měla tvořit 45 až 95 % různých vín Valpolicella, přičemž bylo povoleno, že Corvinone může nahradit Corvonu až do té míry, že tvoří 50 % směsi.

Nejlepší terroir v celé Valpolicelle („Údolí mnoha sklepů“) se nachází na severu zóny Classico, v okolí vesnic Fumane, Marano a Negrar. Zdejší kopce se zvedají více než 600 metrů do svěžího podhorského vzduchu a vytvářejí mozaiku aspektů obrácených všemi směry, které maximálně využívají severoitalského slunce. Vesnička Gargagnago je také zodpovědná za některé z nejlepších vinic v Benátsku, ačkoli je známější jako duchovní domov odrůdy Garganega, která je základem bílých vín Soave a Gambellara.

Stejně jako v případě všech Valpolicell, i Valpolicella Classico si může nárokovat další označení superiore, pokud dosáhne minimálního konečného obsahu alkoholu 11 % a před uvedením na trh zraje jeden rok.

Oblast pěstování Valpolicella Classico se vztahuje také na označení Amarone della Valpolicella, Recioto della Valpolicella a Valpolicella Ripasso.

Poslední aktualizace 02.11.2017

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.