3000 méteres gátfutás

Hogyan működik

A futók csoportosan, állva indulnak, és rögtön belülre törhetnek. A körök száma a vizesugrás helyétől függ – a pálya második kanyarján belül vagy kívül -, de a versenyzőknek a verseny időtartama alatt mindig 28 rögzített akadályon és hét vizesugráson kell áthaladniuk.

A férfiak akadályai 36 hüvelyk (91,4 cm), a nőké 30 hüvelyk (76,2 cm) magasak. A vízbeugrás leszállóhelye 12 láb (3,66 m) hosszú és 70 cm a legmélyebb pontján.

Történet

Ez a versenyszám Nagy-Britanniából ered; a futók az egyik város templomtornyától a másikig versenyeztek, és olyan akadályokat ugrottak át, mint a patakok és alacsony falak. A jelenlegi esemény az Oxfordi Egyetemen a 19. század közepén rendezett kétmérföldes toronyfutásra vezethető vissza. Az 1879-es angol bajnokságon akadályokkal ellátott pályaversennyé alakították át.

A jelenlegi formátumot a férfiak – kezdetben változó távokon – 1900 óta minden olimpián megmérettetik. A női versenyszámot csak 2008-ban vezették be.

Tudtad

Amikor 1968-ban Amos Biwott lett az első kenyai, aki olimpiai aranyérmet nyert, ezt úgy tette, hogy úgy ugrott át a vízbeugráson, hogy a lábát nem tette fel a korlát tetejére.

Az arany színvonal

Kenya a domináns nemzet, az elmúlt hat férfi olimpiai bajnoki címet megnyerte, és az ezeken a versenyeken felajánlott 18 éremből 13-at szerzett. Katar és Bahrein szintén erős, bár sikereiket főként kenyai születésű sportolók révén érik el.

Oroszország és Kenya a legerősebb nemzetek az alakulóban lévő női versenyben.