3000 Metrów Steeplechase

Jak to działa

Biegaczom udaje się wystartować na stojąco i mogą natychmiast ruszyć do środka. Liczba okrążeń zależy od pozycji skoku do wody – wewnątrz lub na zewnątrz drugiego zakrętu toru – ale zawodnicy muszą zawsze pokonać 28 stałych barier i siedem skoków do wody podczas trwania wyścigu.

Bariery mężczyzn mają wysokość 36 cali (91.4cm), kobiet 30 cali (76.2cm). Obszar lądowania skoku do wody jest 12ft (3.66m) długi i 70cm w najgłębszym miejscu.

Historia

To wydarzenie ma swoje początki w Wielkiej Brytanii; biegacze ścigali się od jednej miejskiej wieży do następnej, przeskakując przeszkody takie jak strumienie i niskie ściany. Obecne wydarzenie można prześledzić do dwumilowych biegów stromych prowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim w połowie XIX wieku. Został on przekształcony w wydarzenie torowe, z barierami, na Mistrzostwach Anglii w 1879 roku.

Obecny format był rozgrywany przez mężczyzn – początkowo na różnych dystansach – na każdych Igrzyskach Olimpijskich od 1900 roku. Zawody dla kobiet zostały wprowadzone dopiero w 2008 roku.

Czy wiesz, że

Gdy Amos Biwott został pierwszym Kenijczykiem, który zdobył złoto olimpijskie w 1968 roku, dokonał tego, przeskakując nad skocznią do wody bez stawiania stopy na barierze.

Złota norma

Kenia jest dominującym narodem, wygrywając ostatnie sześć tytułów olimpijskich mężczyzn i biorąc 13 z 18 medali oferowanych w tych wyścigach. Katar i Bahrajn są również silne, choć ich sukcesy są głównie osiągane przez sportowców urodzonych w Kenii.

Rosja i Kenia są najsilniejszymi narodami w raczkującym wyścigu kobiet.