Běh na 3000 metrů s překážkami

Jak to funguje

Běžci startují ve stoje a mohou okamžitě vyrazit na vnitřní stranu. Počet kol závisí na umístění vodního skoku – uvnitř nebo vně druhé zatáčky dráhy – ale závodníci musí během trvání závodu vždy překonat 28 pevných překážek a sedm vodních skoků.

Mužské překážky jsou vysoké 36 palců (91,4 cm), ženské 30 palců (76,2 cm). Doskočiště vodního skoku je 12 stop (3,66 m) dlouhé a v nejhlubší části měří 70 cm.

Historie

Tato soutěž má svůj původ ve Velké Británii; běžci závodili od jedné městské věže k druhé a přeskakovali překážky, jako jsou potoky a nízké zídky. Současnou podobu závodu lze vysledovat až k běhům na dvě míle s věžemi na Oxfordské univerzitě v polovině 19. století. Na mistrovství Anglie v roce 1879 se z ní stala dráhová disciplína s překážkami.

V současném formátu soutěží muži – zpočátku na různých vzdálenostech – na všech olympijských hrách od roku 1900. Ženský závod byl zaveden teprve v roce 2008.

Víte, že

Když Amos Biwott získal v roce 1968 jako první Keňan olympijské zlato, učinil tak skokem přes skok do vody, aniž by položil nohu na vrchol překážky.

Zlatý standard

Keňa je dominantním národem, který vyhrál posledních šest mužských olympijských titulů a získal 13 z 18 nabízených medailí v těchto závodech. Silné jsou také Katar a Bahrajn, i když úspěchů dosahují hlavně prostřednictvím sportovců narozených v Keni.

Rusko a Keňa jsou nejsilnějšími národy v nově vznikajícím ženském závodě.