DIY: Jak pěstovat houby shiitake

Tyrant Farms podporuje čtenáře. Při nákupu přes odkazy na našich stránkách můžeme získat partnerskou provizi. Další informace
327sdílů
 • Pinterest
 • Twitter
 • Reddit
 • Yummly

Tento jednoduchý návod vám krok za krokem přesně ukáže, jak pěstovat houby shiitake – vynikající gurmánské A léčivé houby.

Bojujte proti rakovině, sklízejte sluneční světlo, abyste si vyrobili vlastní vitamin D, a posilujte svůj imunitní systém… to vše tím, že se naučíte pěstovat houby shiitake!“

Možná jste si z našich fotografií na Instagramu a dalších článků všimli, že Tyran a já milujeme houby. Nebylo tomu tak vždycky.

Dříve jsme si mysleli, že houby jsou jen nevýrazné bílé klouzky (Agaricus bisporus), které jsme viděli v obchodě s potravinami. Jediné další houby, které jsme znali, byly portobellos, což jsou vlastně jen vyzrálejší bílé klouzky (ano, také Agaricus bisporus).

Představení zcela nového světa gurmánských hub

To vše se změnilo v roce 2010, kdy jsme se seznámili s mykologem (houbařem) Traddem Cotterem. Od té doby naše znalosti a vášeň pro gurmánské, léčivé houby neustále rostou. Dnes si pěstujeme vlastní houby a také houby z volné přírody.

Díky tomu víme, že existuje zdánlivě nekonečné množství druhů lahodných jedlých hub, které mají všechny možné velikosti, tvary, barvy a chutě.

Nádherné lišky a popelavé houby z letní sběru v lese.

Některé z našich oblíbených hub mají různou chuť od ovocných & oříškových lišek přes parazity s příchutí javorového sirupu až po pikantní & vznešené smrže.

A abyste si pořádně uvědomili, do jakých rozměrů mohou houby dorůst, největší živý organismus na Zemi, je jedlý hřib medotrpký široký 4 míle!

V lese za naším domem rostou plodnice hřibu medotrpkého.

Než začnete sbírat a jíst houby, naučte se bezpečnostní pravidla

Pokud nežijete v poušti, je pravděpodobné, že na vaší zahradě nebo v blízkém lese roste divoce mnoho jedlých druhů hub.

Stejně jako byste neměli usedat za volant auta bez řádného školení/vzdělání, neměli byste NIKDY jíst houby (ani nic jiného), u kterých si nejste stoprocentně jisti, že jste je správně identifikovali. Mohlo by to mít za následek extrémní onemocnění nebo pomalou a bolestivou smrt.

Bojíte se? Dobře!

Namísto toho, aby vás zdravý strach z hub navždy odradil od houbařské „cesty“, proč se prostě nenaučit bezpečně řídit a pak si užívat všech míst, kam vás tyto úžasné organismy zavedou?

Pokud stále nejste přesvědčeni, že byste měli uvažovat o získání „řidičského průkazu“ na houby, možná vás ještě více přesvědčí vědomí, že mnoho druhů hub má neuvěřitelné léčivé účinky: jsou antivirové, antimikrobiální, protirakovinné, antihyperglykemické, kardioprotektivní a protizánětlivé.

Chcete číst dál? Dobře!

Mykorhizní houby

Mnohé z našich oblíbených gurmánských hub nelze komerčně pěstovat, protože jsou „mykorhizní“, tj. vytvářejí symbiotické vztahy s kořeny rostlin.

Mykorhizní houby výrazně rozšiřují dosah kořenového systému rostlin a pomáhají jim čerpat další vodu a živiny. Rostliny na oplátku poskytují houbám stálý zdroj sacharidů prostřednictvím glukózy a sacharózy. Odhaduje se, že 95 % všech rostlin je mykorhizních.

Když se tedy procházíte lesem a vidíte houby, vidíte jen velmi malou část skutečného organismu – viditelnou plodnici. Mezitím vám pod nohama neviditelně tančí masivně složitá, vzájemně propojená síť organismů.

Houba je pro své houbové tělo tím, čím je jablko pro strom. Není příroda skvělá?“

Nejjednodušší houby na domácí pěstování

Ne všechny houby jsou mykorhizní. Mnohé z nejlepších jedlých hub na světě lze snadno vypěstovat, aniž by ke spojení potřebovaly živé kořeny stromů.

Na Tyranově farmě v současné době pěstujeme hlívy ústřičné, shiitake, strofárie královské, kuřátka lesní a blevitky, nemluvě o nejméně 15 původních jedlých druzích, které jsme si vypěstovali na našem trávníku a/nebo v lese za naším domem a které tu byly dávno před námi.

Vynikající a velmi těžko se shánějící deštníkovec.

Tento konkrétní článek je o uctívané asijské pochoutce s širokou škálou léčivých vlastností: houbě shiitake.

V průběhu let jsme měli několik krásných úrod shiitake a páni, jsou to vynikající houby. Proto jsme vás chtěli seznámit s tím, jak houby shiitake pěstovat také!

Další skvělý trik pro kutily, který vás naučíme níže: houby shiitake můžete před konzumací nadopovat extra vitamínem D.

Čtěte dál a dozvíte se, jak na to!

Krásný trs hub shiitake z našich polen. Ty jsou žábrami vzhůru a jsou připraveny k tomu, aby se na slunci nabily vitaminem D.

Následující návod na pěstování shiitake je velmi podrobný, takže může na první pohled vypadat složitě. Naučit se pěstovat houby shiitake je však ve skutečnosti docela jednoduché.

Pro srovnání si představte, jak složitě vypadá návod na přípravu sendviče s arašídovým máslem & želé, když ho vidíte v písemné podobě. Stejné je to i zde, takže se nenechte zastrašit!

I. Jak pěstovat houby shiitake: Seznam materiálů

Tady jsou materiály, které budete potřebovat k pěstování hub shiitake v polenech:

 • 100 naočkovaných houbových zátek shiitake. Zástrčky shiitake můžete zakoupit zde.
 • Dvě (2) nedávno uříznuté části stromů z tvrdého dřeva se zachovanou kůrou. Měly by mít průměr 4-8 palců a délku 3-4 stopy. Ideální jsou tvrdá dřeva se silnou kůrou, například duby & topoly. Chcete-li vyrobit více špalků shiitake, pořiďte si více zátek houby shiitake ve stejném poměru (zhruba 50 zátek na špalek o průměru 6″ x 4″ délky).
 • Vysokootáčková/výkonná vrtačka s víceúčelovým vrtákem 5/16″. Pokud to chcete vzít vážněji a udělat hodně špalků, pravděpodobně budete chtít přejít na úhlovou brusku se specializovaným vysokorychlostním adaptérem, jak můžete vidět zde.
 • Gumová palička (nebo kladivo, ale palička je lepší) na zatloukání houbových zátek do otvorů.
 • Potravinářský vosk, nějaký včelí vosk nebo sýrový vosk na utěsnění houbových zátek ve špalku. Poznámka: konzervárenský vosk není ideální, protože se stává opravdu křehkým a může odpadnout, takže vaše špalky zůstanou &otevřené a vystavené kolonizaci jinými houbami.
 • Stará plechovka na odpadky pro roztavení vosku.
 • Kempinkový vařič nebo jiný zdroj tepla pro roztavení vosku v plechovce. My používáme jen náš vařič a vosk podle potřeby ohříváme.
 • Malý štětec na nanášení vosku.

II. Jak pěstovat houby shiitake: PRŮVODCE KROK ZA KROKEM

1. Kmeny shiitake naočkujte v teplých měsících, nejlépe na jaře.

Pokud naočkujete špalky shiitake uprostřed zimy, kdy je venku pod bodem mrazu, nebudou plodnice příliš aktivní. Ideální doba pro očkování špalků shiitake je po pominutí mrazivého počasí na jaře.

V očkování špalků shiitake můžete pokračovat během teplých měsíců až do několika měsíců před prvními mrazy.

2. Objednejte si houbové zátky na shiitake

Jakmile máte špalky určené nebo nařezané, pokračujte v objednávání zátek na houby shiitake. Opět platí, že 100 zátek shiitake stačí na dva špalky o průměru 6″ a délce 3-4″. Pokud máte více polen, objednejte si více zátek shiitake.

Pokud nemůžete zátky shiitake použít do týdne od jejich doručení, uložte je do lednice až na 6 měsíců.

3. Nařežte části stromů z tvrdého dřeva nebo si opatřete právě nařezané kmeny z tvrdého dřeva.

Vyberte dvě vhodné živé části stromů z tvrdého dřeva nebo větve stromů, které mají průměr 4-8 palců a délku 3-4 stopy. Ideální je dub, ale hodí se i jiné tvrdé dřevo.

100 houbových zátek dostatečně naočkuje dvě polena o výše uvedených rozměrech.

Dříve jsme doporučovali nechat polena „zrát“ 2-4 týdny ve stinném a suchém prostředí mimo hlínu nebo lesní půdu (například v garáži nebo kůlně). To proto, že zdravé, živé stromy mají ve své míze protiplísňové látky, takže 2 týdny poskytují čas, aby se tyto látky rozptýlily.

Náš přítel mykolog, který nám toto doporučení před lety původně dal, však nyní říká, že svá polena očkuje ihned po pokácení. Houbový potěr prý „vyčkává a čeká“ a pak začne klády očkovat, jakmile se protihoubové sloučeniny dřeva rozloží.

Čím déle necháte klády ležet, aniž byste je naočkovali svými houbovými zátkami shiitake, tím více času dáte houbovým sporám jiných druhů, aby na klády přistály a začaly růst.

Nečekejte tedy s očkováním déle než jeden měsíc, jinak budou mít vaše houby pravděpodobně zvýšenou konkurenci.

4. Vyvrtejte do kmenů hub shiitake otvory

Pomocí elektrické vrtačky s nástavcem s vrtákem 5/16″ vyvrtejte do každého kmene posunuté, rovnoběžné řady otvorů. Mělo by to vypadat jako diamantový vzor.

Každý otvor by měl být hluboký asi 1 1/4″ a vzdálený od sebe maximálně 3-4″.

Na třímetrovém špalku byste měli mít v průměru 50 otvorů na špalek. Na 6 stop dlouhém polenu by mělo být 100 otvorů. Dáváme přednost kratším třístopým polenům, protože se mnohem lépe přenášejí a přemísťují.

5. Vkládání houbových plíšků Shiitake do špalků

Čas na houbařskou operaci! Umyjte si ruce, abyste se ujistili, že jste zátky shiitake nenakazili žádnou konkurenční houbou.

Na zastíněném místě rozdělte zátky na dvě hromádky po 50 zátkách (za předpokladu, že používáte třímetrové špalky). Položte zátky na čistý povrch, například na umytý talíř nebo na zipový sáček.

Pokud nechcete mít na podlaze/zemi roztavený vosk, položte klády na noviny nebo igelit. Vložte zátky shiitake do každého otvoru. Okamžitě je zaklepejte gumovou paličkou nebo kladívkem.

Ujistěte se, že je každá zátka shiitake dobře zasazena do otvoru tak, aby byl povrch zátky na úrovni povrchu polena nebo pod ní.

Nenechávejte žádné vyvrtané otvory prázdné! V případě potřeby vyplňte prázdné otvory voskem, jinak se v nich uchytí jiný druh houby.

6. Roztavte a naneste vosk na špalíky shiitake

Na plotně, grilu nebo kempinkovém vařiči zahřívejte vosk, dokud se úplně neroztaví.

Pomocí levného štětce úplně utěsněte každý uříznutý konec špalíku roztaveným voskem. Poté každý otvor důkladně utěsněte voskem, aby každá zátka shiitake měla svůj vlastní těsný „domeček“, bezpečný před ostatními konkurenčními houbami, které by mohly zaklepat.

7. Inkubujte špalíky shiitake po dobu 6-12 měsíců

Umístěte špalíky shiitake na stinné, vlhké místo mimo zem, ale v dosahu zahradní hadice. Nechcete, aby na klády dopadalo příliš mnoho slunečního světla, a nechcete, aby se klády dotýkaly země, což podporuje nástup dalších konkurenčních hub.

Pro tento účel se hodí stará paleta, cihly nebo betonové bloky. V ideálním případě můžete klády také přikrýt prodyšnou látkou (například stínící látkou nebo pletivem), která pomáhá chránit před sluncem a zároveň propouští vlhkost, Nepoužívejte plast, protože by vám klády zplesnivěly!

Jakmile máte špalky uskladněné, je čas zamyslet se nad jejich potřebou vody…

 • Vlhké podnebí – Pokud žijete ve vlhkém podnebí jako my, můžete špalky shiitake zalévat jednou týdně po dobu asi 10 minut během suchého týdne, kdy neprší. Pokud vám pořádně zaprší, nemusíte si s jejich zaléváním dělat starosti).
 • Suché podnebí – Pokud žijete v suchém/vlhkém podnebí, měli byste si naplánovat zalévání šitake dvakrát týdně vždy po dobu více než 10 minut. Kmeny nezalévejte, pokud jsou venkovní teploty pod bodem mrazu, protože to může způsobit rozštěpení kmenů nebo ztrátu kůry.

Abyste na zalévání kmenů shiitake nezapomněli, doporučujeme nastavit opakující se událost v kalendáři s upozorněním, aby vám vaše technologie pomohla s péčí o biologii.

8. Až budete připraveni, „iniciujte“ kmeny shiitake

V ideálních podmínkách budou vaše kmeny shiitake připraveny plodit po 6 měsících, ale doporučujeme počkat alespoň 9-12 měsíců, než je „iniciujete“. „Iniciace“ znamená, že je donutíte plodit a produkovat houby.

K tomu, aby kolonie shiitake produkovala houby, je potřeba hodně energie (jako když se narodí dítě). Čekání na jejich iniciaci zajistí, že kolonie bude opravdu silná.

Vaše špalky vám docela dobře napoví, kdy jsou připraveny: sledujte odříznuté konce špalků, které jste utěsnili voskem, a pokud povrch vypadá tmavě a skvrnitě, pak víte, že kolonie obsadila špalek a je připravena plodit.

Někdy, za ideálních podmínek, se vaše špalky pustí do plodů samy bez vaší pomoci.

Jakmile zjistíte, že jsou vaše špalky shiitake připraveny k zahájení plodů, ponořte je na 24 hodin do vody. Můžete použít vanu, kbelík, pytel pro dodavatele, přírodní (čistou) vodní plochu nebo cokoli jiného, co vás napadne a bude dostatečně velké.

V ideálním případě můžete použít nechlorovanou vodu (déšť, pramen, převařenou vodu z kohoutku, potok atd.), ale zjistili jsme, že pokud je to vaše jediná možnost, bude dobře fungovat i voda přímo z hadice.

Od doby, kdy jsme původně napsali tento článek, jsme pro naše velšské kachny harlekýnky snášející vejce vybudovali vlastní zahradní jezírko. Jak můžete vidět zde, naše kachní jezírko je ideálním místem pro namáčení/zahájení našich špalků hub shiitake – i když naše kachny možná nebudou souhlasit! Klády shiitake obvykle namáčíme přes noc, aby si naše holky mohly přes den užívat koupání bez klád.

Po 24 hodinách namáčení umístěte klády zpět na stinné místo a do svislé, vertikální polohy. Tím si zajistíte, že až se začnou tvořit houby, nebudou se špinit.

Někdy mezi 2-14 dny uvidíte, že se tvoří „primordia“ (malé houby). Dbejte na to, aby špalíčky shiitake zůstaly během této čekací doby vlhké, a zalévejte je 1-2krát denně vždy asi 5 minut.

Brzy bude celá vaše kláda pokryta krásnými houbami shiitake! Neexistuje žádná „správná“ velikost pro jejich konzumaci – můžete je sbírat, když jsou malé, nebo je nechat vyrůst obrovské.

9. Houby shiitaky se sbírají, když jsou malé. Sklízejte sluneční světlo, abyste zvýšili obsah vitaminu D, a pak si uvařte & Snězte houby shiitake!

Díky známému odborníkovi na houby Paulu Stametsovi jsme se naučili neuvěřitelně skvělou a jednoduchou techniku, která vám umožní doslova sklízet sluneční světlo a vyrábět vitamin D.

Vitamin D3 se vyrábí ze zvířat a používá se ve většině doplňků stravy s vitaminem D. Vitamin D2 je typ vitaminu D, který se nachází v houbách a rostlinách.

Jak říká Stamets: „Vitamin D je nezbytný vitamin, který posiluje imunitní systém a hraje důležitou roli v lidském metabolismu.“

Vitamin D je pro vás neuvěřitelně prospěšný a potřebujete ho pravidelně, abyste zůstali zdraví, zejména na severní polokouli nebo během podzimu, zimy a časného jara, kdy je méně slunečního světla, což vašemu tělu brání produkovat vlastní vitamin D.

Jak pěstovat houby shiitake a proměnit je v zásobárnu vitaminu D:

Pokud jste houby shiitake nasbírali, dejte je na 24-48 hodin na slunné místo žábrami nahoru.

Bylo prokázáno, že to drasticky zvýší přirozenou hladinu vitaminu D2 v houbách shiitake z přibližně 100 IU/100 gramů na téměř 46 000 IU/100 gramů!

Vaření s houbami shiitake

Teď, když už víte, jak houby shiitake pěstovat, doporučujeme naučit se je vařit! Nemusíte se bát.

Existuje nekonečné množství způsobů, jak si chutné a všestranné houby shiitake připravit. Stačí vyhledat na Googlu a začít experimentovat. My jsme právě připravili tento snadný recept na smaženici z hub shiitake se zelenými fazolkami, který nám s laskavým svolením poskytla Jaden Hair na Steamy Kitchen.

Pokud máte hub shiitake příliš mnoho, nebojte se. Usušte je a uložte do vzduchotěsné nádoby. Ano, zvýšená hladina vitaminu D vydrží déle než rok – a suché shiitake můžete také vystavit na slunci žábrami vzhůru, aby se znovu nabily!

Doufáme, že vás tento návod Jak pěstovat houby shiitake bude inspirovat k tomu, abyste si doma vypěstovali vlastní houby shiitake a užívali si je po celý rok!

Upozornění: Nikdy nejezte nic, co nemůžete se stoprocentní jistotou identifikovat. Odhaduje se také, že u 1-2 % populace může dojít k alergické reakci na houby v důsledku neschopnosti jejich organismu je strávit (nemají potřebné enzymy).

Takže až budete poprvé jíst shiitake nebo jinou jedlou houbu, zkuste jen malé množství. Počkejte 24-48 hodin, a pokud se u vás neobjevila alergická reakce, lze předpokládat, že je vaše tělo dokáže dokonale strávit.

KIGI,

Další články o houbách by se vám mohly líbit:

 • Jak poznat a použít lišky
 • 6 gurmánských a léčivých hub, které si můžete snadno vypěstovat na zahradě
 • Jak najít, určit, pěstovat, a připravit houby kuřátka lesní
 • Pátrání po nepolapitelném hřibu morelu
 • Jak najít a připravit houby maitake
 • Recept na lahodnou indigovou mléčnou čepici

.

327sdílů
 • Pinterest
 • Twitter
 • Reddit
 • Yummly

Líbí se vám, co tu vidíte? Nezapomeňte se přihlásit k odběru Tyrant Farms, abychom vás mohli informovat o nových článcích, které se vám budou líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.