Batáty

Batáty jsou často zaměňovány za sladké brambory, zejména ve Spojených státech. Batát je však úplně jiná kořenová zelenina! Ve skutečnosti jsou batáty příbuznější liliím a travám a sladké brambory patří do stejné čeledi jako jitrocel. Tyto jedlé hlízy, různé druhy rostlin rodu Diaoscorea, pocházejí ze západní Afriky a v závislosti na pěstování se značně liší velikostí, tvarem a barvou. Pokud tedy žijete v USA, jak rozeznáte batáty od sladkých brambor? Batáty mají obvykle drsnou, šupinatou slupku, která se špatně loupe, jsou podlouhlejší a mají válcovitý tvar, škrobnatější a suchou chuť a pocit v ústech.

Výživová hodnota batátů je zhruba taková, jakou byste od hlíz očekávali: jsou velmi husté na škroby a mají trochu vlákniny, ale nemají mnoho tuků ani bílkovin. Batáty však poskytují alespoň část všech vitaminů a minerálních látek! Jsou nejhustším zdrojem vitaminu C, vitaminu B6, manganu a draslíku.

Batáty je možná obtížnější sehnat než jinou, běžnější kořenovou zeleninu zařazenou do paleo stravy. Podívejte se do místního obchodu s přírodními potravinami a požádejte prodavače o zařazení batátů, pokud k nim ještě nemáte přístup!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.