Recenze Santa Cruz Tallboy CC X01 2020 – Krátký zdvih, velká zábava

Santa Cruz Tallboy není dokonalý v žádné disciplíně, ale přesto je to skvělé kolo. Poté, co jsme jezdili na všech trailových a enduro kolech z portfolia této americké značky, se ukázalo, že jejich zmenšené 29kole se zdvihem 120 mm je naším favoritem. Jak to?“

Santa Cruz Tallboy CC X01 Reserve | 130/120 mm (f/r) | 12,8 kg | 29″ | 8 399 € | webové stránky výrobce

Co se vám vybaví, když slyšíte jezdce mluvit o kole se zdvihem 120 mm? Pravděpodobně vás napadne úspora hmotnosti, efektivita šlapání a zdatnost ve stoupání. Méně pravděpodobné je, že vás napadne plyšové odpružení, nízko posazená horní rámová trubka pro maximální volnost pohybu a zábava při sjezdech. Přesně to však Santa Cruz Tallboy nabízí, a proto ho kalifornská značka inzeruje jako XC kolo pro sjezdaře. Jezdí na 29″ kolech se zdvihem 120 mm vzadu a 130 mm vpředu. Stejně jako všechna nejnovější kola Santa Cruz využívá přepracovaný systém VPP se spodním vedením.

Tlumič je umístěn nízko v rámu, což podle Santa Cruz umožňuje dosáhnout nejlepšího možného kompromisu mezi efektivitou při stoupání a schopností sjezdu při zachování co nejnižšího těžiště. Rám je jako obvykle k dispozici ve dvou karbonových provedeních, a to buď ve špičkové, lehčí verzi CC, nebo v o něco těžší verzi C. K dispozici je také hliníková verze. Santa Cruz nabízí doživotní záruku na rám a ložiska a díky dalšímu přikývnutí na každodenní praktičnost je vnitřní vedení kabelů s rukávy spolu s žebrovaným chráničem řetězové vzpěry příjemně tiché.

Efektní a drahé – komponenty kola Santa Cruz Tallboy CC X01 Reserve

Santa Cruz nabízí model Tallboy v sedmi provedeních v cenách od 3 199 do 10 699 €. Naše testovací kolo CC se specifikací X01 a koly Reserve přijde na 8 399 €, takže není o co stát. Odpružení tvoří vidlice RockShox Pike Select+ a tlumič FOX FLOAT Performance Elite DPS. Spodní uložení tlumiče je na ložiskách pro ještě citlivější odezvu. O rychlost se stará dvojice brzd SRAM G2 RSC s rotory 200/180 mm a o rychlé a přesné řazení se stará pohon X01 Eagle. Jednou z věcí, která okamžitě vynikne, je kombinace 2,3″ plášťů Maxxis Minion DHF/DHR II. Zatímco ostatní kola této kategorie sázejí na méně agresivní pláště, Tallboy nezapře, k čemu byl navržen. Stavbu doplňují 800 mm široká karbonová řídítka, která jsme v průběhu recenze zkrátili na 770 mm, a 50mm představec. S bezdušovými koly a rámem velikosti L ukázala váha u této stavby 12,8 kg.

Das Santa Cruz Tallboy

8 €,399

Specifikace

Vidlice RockShox Pike Select+ 130 mm
Zadní tlumič FOX Float Performance Elite DPS 120 mm
Sedlovka RockShox Reverb 170 mm
Brzdy SRAM G2 RSC 200/180 mm
Převodník SRAM X01 Eagle 32
Stem Race Face Aeffect R 50 mm
Řídítka Santa Cruz Carbon
Sada kol Santa Cruz Reserve 29″

Technické údaje

Velikost XS, S, M, L, XL, XXL
Hmotnost 14.0 kg

Tichý!
Ať je stezka jakkoli drsná, Tallboy nevydá ani hlásku! To vše díky žebrovanému chrániči řetězové vzpěry a chytrému vedení kabelů.
Roomy
Kolo Tallboy nabízí dostatek prostoru pro pohyb díky nízko posazené horní rámové trubce a 170mm kapkovému sloupku.
Obscured
Nastavení Tallboy by bylo super snadné, kdyby nebylo tak těžké vidět ukazatel sagu na tlumiči.

Nebojte se, buďte šťastní!
Jo, kola Santa Cruz jsou drahá. Platíte však také za klid, protože víte, že v případě poškození kola se vám dostane rychlé pomoci bez byrokracie. Doživotní záruka na ložiska a výrobní vady rámu vám umožní jezdit s jistotou.
Nezbytné zlo
Zábava ve sjezdech je bohužel na úkor efektivity při stoupání – odpružení je velmi aktivní, při vyjíždění stoupání se znatelně válí a pohupuje. Bohužel je přepínač stoupání obtížně dosažitelný.
Nevyužité
Přehazovačky Tallboy jsme téměř nepoužívali. Nízké a krátké nastavení party nás přesvědčilo hned na začátku. V tomto nastavení zůstává kolo dostatečně vyvážené a zároveň velmi hravé. Pokud chcete kolo více ořezat směrem k efektivitě stoupání, dejte ho raději do strmého a vysokého nastavení.

Grippy
Kombinace 2,3″ plášťů MAXXIS Minion DHR a DHRII dokonale vyhovuje celkové koncepci kola.

En vogue a slack – geometrie kola Santa Cruz Tallboy

Pokud porovnáte geometrii kola Tallboy s geometrií Megatower nebo Hightower, dalších 29″ trailových kol Santa Cruz, rozdíly jsou jen nepatrné, takže Tallboy má na kolo s krátkým zdvihem mimořádně progresivní a moderní geometrii. Rozvor 468 mm ve velikosti L je prostorný, aniž by byl příliš extrémní, a hlavový úhel 65,5° je na kolo této kategorie poměrně volný. Geometrii lze upravit pomocí otočného čipu ve spodním uchycení tlumiče, kterým lze nastavit úhly a výšku spodní stavby, a také pomocí řetězových vzpěr, kterými lze upravit délku řetězové vzpěry. S délkou 430 mm v nejkratším nastavení je zadní stavba velmi krátká, zatímco pokles spodní konzole o 41 mm je na kolo se zdvihem 120 mm velkorysý. Na kole Tallboy jsme jezdili téměř výhradně v tomto nastavení.

.

Velikost XS S M L XL XXL
Sedlo. trubka 370 mm 380 mm 405 mm 430 mm 460 mm 500 mm
Top trubka 540 mm 568 mm 597 mm 622 mm 647 mm 679 mm
Hlavní trubka 90 mm 100 mm 110 mm 120 mm 140 mm 160 mm
Lenkwinkel 65,5° 65,5° 65,5° 65,5° 65,5° 65,5°
Sedací trubka 76.5° 76.4° 76.3° 76.2° 76.0 75.8°
Závěsy řetězu 430 mm 430 mm 430 mm 430 mm 430 mm 430 mm 430 mm
BB Výška 332 mm 332 mm 332 mm 332 mm 332 mm 332 mm 332 mm
BB Pokles 41 mm 41 mm 41 mm 41 mm 41 mm 41 mm
Rozvor 1,128 mm 1 157 mm 1 187 mm 1,211 mm 1 239 mm 1,272 mm
Dosah 389 mm 423 mm 448 mm 468 mm 488 mm 513 mm
Stack 593 mm 603 mm 612 mm 621 mm 639 mm 657 mm

Vzhůru nohama – Santa Cruz Tallboy na stezce

Když nastupujete na krátkou-cestovní kolo, instinktivně očekáváte, že v okamžiku, kdy otočíte klikami, bude kolo sprintovat vpřed. Tallboy se tak nechová. Není to typ kola, které by vás motivovalo ke sprintu do stoupání a udržování tepové frekvence v červené zóně. Místo toho jsou zde klíčovými slovy pohodlí a trakce. Jízdní pozice je středová a mírně protažená. Úhel sedlové trubky by mohl být o něco strmější, ale není to nic, co by se nedalo napravit posunutím sedla úplně dopředu, což umožňuje jezdcům vysokým kolem 180 cm sedět na kole velikosti L velmi pohodlně. Ve strmých stoupáních však určitě budete chtít zvýšit tlumení tlumiče, abyste udrželi zadní část pod kontrolou. S přepínačem climb-switch v režimu trail se zadní část přestane prohýbat, aniž by se zhoršila trakce. V technických stoupáních vytváří kolo Tallboy velkou přilnavost a chová se předvídatelně, což vám umožní zvládnout i ty nejtěsnější úseky. Není pochyb o tom, že existují efektivnější kola, ale síla modelu Tallboy nespočívá ani tak ve sprintu a efektivitě, jako spíše v nabídce velkého pohodlí pro celodenní výlety.

Více trailové než XC kolo – Tallboy je rozhodně stvořen pro sjezdy!

Nemůžete se ubránit úsměvu v okamžiku, kdy gravitace převezme vládu a trail zamíří zpět dolů. Poté, co jste si všimli, jak citlivé a plyšové je zadní odpružení ve stoupáních, můžete plně využít veškerou trakci, kterou generuje ve sjezdech, a to i s krátkým zdvihem 120 mm. Pokud jezdíte po známých trailech, Tallboy vás nebude brzdit. Díky své volnější geometrii se nevyhýbá ani strmému terénu a nikdy nebudete mít pocit, že se přehoupnete přes řídítka. Naopak, díky obrovské volnosti pohybu se budete cítit bezpečně, což vám prospěje téměř v každé situaci. V zatáčkách je Tallboy příjemně vyvážený i při nejkratším nastavení řetězové vzpěry. Nabízí velkou přilnavost vpředu, aniž by jezdec musel přehazovat svou váhu dopředu. Ať už jedete nepříjemné terénní úseky plné kořenů, nebo brázdíte bermy, Tallboy nikdy nezklame a poskytne trakci, oporu a spoustu zábavy. Odměňuje aktivní styl jízdy, i když ho nevyžaduje. Jeho ovládání je živé, ale zároveň klidné, ideální pro plynulé a méně náročné stezky. Jediný okamžik, kdy kolo pravděpodobně dosáhne svých limitů, je, když slepě následujete své kamarády na kolech s dlouhým zdvihem a pošlete ho z římsy na drsné přistání. Zde se Tallboy rychle dostane na hranice svých 120 mm zdvihu a v náročném, drsném terénu rozhoduje o rychlosti síla jezdce. Přesto nedosahuje tvrdého dna a nabízí dostatečnou progresi, aby vám dal jemně najevo, kdy je čas zpomalit.

Tipy pro ladění: Zvolte delší řetězové vzpěry a strmější nastavení geometrie pro lepší stoupací schopnosti

Jaké je srovnání s YT IZZO nebo Norco Optic?

Projeli jsme Santa Cruz Tallboy v přímém srovnání s novým YT IZZO CF PRO Race a Norco Optic. Do kopce Santa Cruz za oběma koly zaostává. Optic nabízí nejvýstřednější jízdní pozici a nejtvrdší odpružení, zatímco YT je obecně efektivnější a lehčí než Tallboy. Na kole Tallboy se vždy vyplatí sáhnout po přepínači stoupání. Ve sjezdech je to jiný příběh. Zde se Tallboy ukazuje jako univerzálnější kolo. Na dlouhém rámu Norco se budete cítit lépe integrováni, ale musíte na něj opravdu hodně tlačit, abyste využili všechny jeho zdvihy. Přes kořeny a při rychlých dopadech je kolo mnohem pevnější a nabízí tak méně trakce. YT se nachází někde mezi nimi. Nevytváří tolik trakce jako Tallboy, ale nabízí svůj zdvih ochotněji než Optic.

Přilba Smith Forfront | Triko The House of Machines | Kalhoty ION SCRUB Select | Boty ION Rascal

Závěr

Santa Cruz Tallboy není kolo pro jezdce, kteří chtějí zajet nejlepší čas do kopce, místo toho klade důraz na trakci a pohodlí. Jeho odpružení nabízí velké pohodlí při dlouhých vyjížďkách, ale budete potřebovat nastavovací páčku na tlumiči, abyste se ve stoupáních nepovalovali. Právě díky aktivnímu odpružení v kombinaci s progresivní geometrií je kolo tak dobré ve sjezdech. Tallboy vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři, a přestože má vzadu jen 120 mm zdvihu, je to vynikající univerzální kolo, které dokáže excelovat téměř v každé situaci.

Topy

  • schopný sjezdař
  • spousta trakce
  • všestranný i přes krátký zdvih

.

Flops

  • pomalý stoupák
  • velká cena

Pro více informací zamiřte na santacruzbicycles.com

Související články, které se vám budou líbit

Pokud se vám tato recenze líbila a máte chuť na další, máme pro vás další dva zajímavé články, které se vám budou líbit. Santa Cruz 5010 je velmi podobný modelu Tallboy, i když na 27,5″ kolech. Na začátku tohoto roku jsme také recenzovali nejlepší trailová kola roku 2020. Za tímto účelem jsme se vydali do slunného Toskánska s 15 nejžhavějšími koly v závěsu a podrobili je sérii testů head-to-head.

Nejste příznivci vozových kol? Pak se podívejte na naši recenzi zbrusu nového kola Santa Cruz 5010 CC X01.
Chcete další recenze trailových kol? Pak se vám bude líbit náš skupinový test, ve kterém představujeme 15 nejžhavějších kol roku 2020.

Slovy &Fotografie: Christoph Bayer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.