Pampelišky jsou symbolické i vědecké – Příběhy ve vědě

Když básník Emerson řekl: „Plevel je rostlina, jejíž přednosti ještě nebyly objeveny,“ musel mít na mysli pampelišky.
V chování pampelišek je žlutá symbolika i věda. Zanícení zahrádkáři s lopatkami v rukou, kteří se chystají zaútočit na širokou plochu žlutých hřív vlnících se ve větru, budou tvrdit, že ctnosti pampelišky budou navždy neobjevené, protože žádné nejsou. Odhodlaní majitelé trávníků, kteří vyrývají kořeny pampelišek a zbývá jich asi 300, si temně mumlají o tom, že místo hledání jejich ctností polijí máslové květy přípravkem na hubení plevele.
Vyznavači svobodného ducha oceňují pampelišku jako svébytnou individualitu. Přijímají ji jako květinu-plevel, která zanechává svůj otisk v srdci a mysli stejně jako na trávníku. Dokonce i název „pampeliška“ je poetický. Pampeliška pochází z francouzského „dent de lion“, což znamená lví zub.
Někteří lidé si myslí, že zubaté listy pampelišky vypadají jako lví zuby, odtud název pampeliška. Jiní si myslí, že její žluté květy připomínají lví zuby více. Není těžké si představit plavý lev sedící uprostřed pole pampelišek, jehož hříva a zuby jsou zbarveny do žluta od čichání, pojídání, foukání a válení se v pampeliškách.
Pampelišky mají vědecký rodokmen
Rodokmen pampelišek je vědecký i francouzský. Pampeliška je trvalka, která kvete na jaře a v létě v celém mírném pásmu planety Země. Její kořeny mohou sahat čtyři až pět metrů hluboko do země, možná dokonce až do Číny nebo Austrálie!“
Květ pampelišky je vlastně kytice asi 150-200 květů zasazených do pevné hlavičky. Každý květ je dokonalou jednotkou produkující semena. Když už jsme u produkce, pampelišky produkují ve svých rostlinách mléčnou šťávu, která dodává latex neboli přírodní kaučuk. Ruská pampeliška zvaná Kok-Saghyz dává nejlepší výnos latexu ze všech pampelišek.
Pampelišky se v noci chovají jinak než ve dne. Jakmile zapadne slunce, jejich hlavičky se pevně uzavřou, což dává jejich chování jakousi žlutou symboliku. Za tmavých dnů, kdy nelétá opylující hmyz, zůstávají hlavičky pampelišek také zavřené. Později v sezóně, když jsou květy oplodněné, se hlavičky sklápějí dolů k zemi, kde leží chráněné, dokud nedozrají semena. Pak se květní stopky vzpřímí, hlavičky se opět otevřou a padáčky na semenech se roztáhnou.
Pampeliška je světoběžník. Její semena tvoří stovky malých padáčků, které se vznášejí na větru, aby přistály na dalším poli – nebo v Africe. Semena pampelišky cestovala v seně používaném k balení. Semena se do cizích zemí dostávají na lodích, a jakmile vystoupí na břeh, přizpůsobí se jakémukoli klimatu a půdě, na kterou narazí, a.. Semena pampelišek mohou být namočena v oceánu po dobu 28 dní, přenesena tisíc kilometrů podél pobřeží, a přesto vyklíčí.
Pampelišky přijímají realitu a daří se jim
Přes realitu života pampelišek se jim daří. Její hořká chuť způsobuje, že se jí krtci, králíci a hmyzí larvy vyhýbají. Také růžice listů je velmi hořká, tak hořká, že ji pasoucí se zvířata nesežerou spolu s trávou. Bez ohledu na to, kolikrát odhodlaný majitel trávníku pampelišku vykoření, znovu vyroste, pokud její kůlový kořen není vytržen z hloubi studené, přilnavé jarní půdy.
Květní stvoly pampelišky využívají principy stavby duté trubice. Inženýři tvrdí, že je to nejpevnější a nejekonomičtější materiál, a pampeliška je živým důkazem tohoto tvrzení. Ani nejsilnější vítr nedokáže stonek pampelišky ulomit. Její zlom nastává, když ji drobné potřísněné prstíky odlomí od stonku, aby se stala součástí kytice na kuchyňský stůl pro matku.
Podle pověsti mají indiáni kmene Apačů pampelišku tak rádi jako potravu, že se kvůli ní vydávají na lov po kraji a cpou se květy pampelišek až po okraj. Výhonky pampelišky se používají jako hrnková bylina, její listy jako salát a sušené kořeny jako náhražka kávy. V jarním období roku již řadu let sbírají starší dámy s proutěnými košíky na rukou a dychtivé děti s plechovkami pampeliškové květy na výrobu pampeliškového vína. Co může být po patřičném vynaložení cukru, kvasnic a času lepšího než v krutě chladném zimním dni popíjet zlatavou chuť slunečních paprsků?“
Pampelišky jsou odvážné a veselé
Pampelišky jsou v tomto nejistém světě jistotou. Můžeme si být jisti, že každý rok porostou a budou prospívat, a se stejnou jistotou víme, že uděláme vše, co je v našich technických silách, abychom jim zabránili dobýt naše trávníky a zahrady. Se stejnou jistotou také víme, že žádná z našich prevencí neudělá díru do světa a vrátí se stejně jistě jako daně.
Na druhou stranu nelze nemít k odvaze pampelišky nelibý obdiv. Skutečně se jí daří v nepřízni osudu a dokáže v jarním vánku vesele pokyvovat zapomenutou hlavou s kořeny pevně zapuštěnými do zahrady a trávníku, který byl ještě minulý týden ošetřen přípravkem na ničení pampelišek.
Není možné se na pampelišku zlobit. Je příliš svobodomyslná, odvážná, dobrodružná, příliš přitažlivá pro romantika v nás. A je stálá. Lidé se mění, ale pampelišky ne. V pampelišce je spousta útěchy, vědy a naděje.

Pelíšky: Dick Raymond, Storey Communications, 1993

Přírodní péče o trávník: přítel nebo nepřítel, Sally Rothová, Reader’s Digest, 2002
Přírodní péče o trávník, Dick Raymond, Storey Communications, 1993
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.