7 důvodů, proč si ve vztahu udělat místo pro osobní prostor

„Dusíš mě.“

„Jak to myslíš?“

„Nemůžu ani vlézt do vany, aniž by sis našel šest věcí, o kterých se mnou potřebuješ mluvit. Vždycky mi píšeš, když jsem venku s kamarády, a zajímá tě, kdy se vrátím domů. Vždycky se objeví nějaká naléhavá situace, kvůli které musím jít hned domů a uklidit. Mám pocit, že nemůžu dýchat!“

Reklama

„Chci být jen s tebou. Je to tak hrozné?“

„Ne… ale taky potřebujeme nějaký čas od sebe. Existuje něco jako příliš mnoho.“

Zní ti to povědomě? Pokud ano, pak je tento článek určen právě vám!“

Reklama

Osobní prostor je nutnost, ne luxus. Být s partnerem je skvělé, ale ani jedna strana by neměla cítit potřebu být „spojena v jeden celek“. Pochopení toho, jak a proč je osobní prostor důležitý, je klíčem k vytvoření šťastného a vyváženého vztahu. Zde je 6 důvodů, proč byste měli ve svém vztahu vytvořit prostor pro osobní prostor, který vám pomůže dosáhnout vytoužené rovnováhy.

Individualita je důležitá pro štěstí.

Bez ohledu na to, jak moc se podobáte své matce, otci, dvojnásobnému bratranci nebo komukoli jinému, jste individualita. Být individualitou a mít možnost „dělat si své věci“ znamená být šťastnějším a plněji se realizujícím člověkem sám o sobě.

Být stále spolu může vztah dusit.

Každý potřebuje čas pro sebe a být sám sebou. Obvykle se více snažíme být něčím „víc“, než jsme, když je přítomen náš významný partner/manžel. I když to vypadá jako dobrá věc, trávit spolu příliš mnoho času bez vnějších zájmů a tužeb může být pro vztah polibkem smrti. Udržet jiskru ve vašem milostném vztahu znamená neudusit ji tím, že spolu budete trávit příliš mnoho času.

Reklama

Osobní prostor je životně důležitý pro to, abychom byli sami sebou.

Možnost věnovat se vnějším zájmům je dobrý způsob, jak rozvíjet silnější pocit sebe sama, což vede k objevování vlastních tužeb a snů. Je to důležité, protože to podporuje důvěru a komunikaci mezi partnery.

Příliš mnoho dobrého je špatné.

Není zdravé trávit spolu příliš mnoho času. Pokud se neustále obáváte, zda vy (nebo váš partner) neřeknete nebo neuděláte něco trapného se svými přáteli nebo jinde, je to jisté znamení, že spolu trávíte příliš mnoho času. Dalším varovným signálem je pocit, že svému partnerovi nemůžete věřit, že se o sebe bez vás na hodinu postará sám. To je varovným příznakem spoluzávislého vztahu a takové vztahy se mohou velmi rychle změnit v toxické.

Reklama

Odloučení od vašeho vztahu je zdravé.

Nevznikli jste v plné formě. Byli jste osobností ještě předtím, než jste potkali svou drahou polovičku. Bez ohledu na to, jak moc tuto osobu miluješ, dlužíš sám sobě, abys byl osobností i teď, když jsi s ní. Nejhorší chybou, kterou může kdokoli ve vztahu udělat, je definovat se pouze v souvislosti se vztahem. Nezapomeňte, že rodiče vám dali jméno, ale to, kým a čím jste, jste si do značné míry vytvořili sami. Ctěte se tím, že si ve vztahu zachováte vlastní pocit identity. „Významná osoba“ není jméno a rozhodně nepředává vše, co je o vás třeba vědět!“

Být individualitou z vás obou udělá silnější pár.

Mít vnější zájmy a přátele je důležitou součástí posilování vašeho vztahu. Dokud se oba vracíte domů, abyste byli jeden s druhým, měli byste mít možnost pěstovat svůj vlastní život mimo vztah i v něm. Pokud jste stále spolu, o čem si máte povídat? Můžete hrát hru „Pamatuješ si, kdy?“, ale to rychle omrzí. Mnohem zábavnější je vyslechnout si, co váš protějšek/manžel či manželka dnes dělali, a říct jim, co jste dělali i vy. To udržuje komunikaci otevřenou a buduje silnější, láskyplnější a důvěrnější vztah.

Pamatujte, že každý je jiný.

Nemusíte mít automaticky rádi stejné věci jako vaše drahá polovička. Ve skutečnosti se k tomu snažíte nutit, a tím se dopouštíte zrady na své vlastní osobě. Nebojte se svému milému říct: „Opravdu bych raději znovu neseděl u Bídníků a vím, že tě můj čtenářský klub nebaví. Takže zatímco já budu ve čtenářském klubu, co kdybys přišla a mohla se na to podívat?“ „Ano,“ odpovězte. To je rozumný a dospělý způsob, jak sladit dva zájmy, které se neslučují, takže oba dostanete to, co chcete.“

Mít osobní prostor je klíčem k úspěšnému vztahu a jeho nedostatek může vztah zničit rychleji než cokoli jiného. Nezapomeňte dát sobě i svému vyvolenému protějšku čas a prostor, abyste mohli být tím, kým a čím jste bez toho druhého. Může to být ten největší dar, který můžete jeden druhému nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.