Objevte design ve stylu art deco: vše, co potřebujete vědět o tomto ikonickém hnutí

Začalo to jako oslava. V roce 1925, ve stejném desetiletí, které nám dalo Velkého Gatsbyho, cenově dostupné auto, první film se zvukem, termín „grafický design“ a (především) malý koktejl známý jako mimóza, se pařížská umělecká komunita sešla na vlivné výstavě umění.

Fantastický návrh plakátu inspirovaný Art Deco od hadynoody

Vystaveno bylo vše od kovových kousků po kompletně navržené pokoje, vše v novém moderním módu. Mezi účastníky bylo více než 16 milionů milovníků umění z celého světa. Cílem bylo oslavit a legitimizovat „dekorativní umění“ před veřejností a tiskem. Výsledkem bylo založení jednoho z nejtrvalejších stylových směrů v historii:

V průběhu let našel art deco své vyjádření ve všech médiích, od grafického designu přes nábytek až po digitální svět videoher. Přestože doba jeho největšího rozkvětu je již dávno pryč, zanechalo toto hnutí po sobě řadu památek na svou vládu, především v architektonických dílech, která lemují mnohá panoramata po celém světě a díky nimž je i nadále součástí našeho každodenního života. Pro designéry, kteří chtějí svým projektům vdechnout vznešenost odpovídající budově Chrysleru, je Art Deco stylem, který si nenechte ujít. Přečtěte si, v čem spočívá hnutí Art Deco a co se z něj můžete naučit pro své vlastní návrhy.

Charakteristiky designu Art Deco-

Stejně jako mnoho jiných stylových hnutí se i charakteristiky designu Art Deco, z nichž mnohé vznikly ještě před zavedením oficiální přezdívky v roce 1925, zrodily z historického kontextu doby.

Konické plakáty Art Deco od A. M. Cassandre stylizují zázraky moderních strojů. Via pinimg.com.

Počátek devadesátých let 20. století se nesl ve znamení průmyslového věku. To znamenalo, že strojírenství již nebylo dominantní silou, což umožnilo, aby se do popředí dostal design. Vlak, který jste si vybrali k cestování, měl méně co do činění s výkonem motoru a více s přepychem jeho kabin. Výrobci mezi sebou soupeřili o to, aby tyto nové moderní vymoženosti byly luxusnější a nápadnější. To vedlo k tomu, že si lidé spojovali mechanické zázraky s extravagancí a noblesou – nejzřetelnějším příkladem je Titanic.

V téže době vytvářela jiná umělecká hnutí základy pro stylistický směr Art Deco. Hnutí si vypůjčilo odvážnou abstrakci a přímočaré tvary kubismu a vizi civilizačních výšin futurismu, které do stylu vnesly bezuzdnou a neokázalou dekorativnost.

Každý z těchto faktorů vydestiloval design art deco do řady rozpoznatelných stylistických charakteristik:

  • Symetrie
  • Vrstevnaté tvary
  • Složitá kresba linií
  • Rectilineární geometrie
  • Aerodynamické křivky
  • Metalické barvy jako zlato a chrom

Sám o sobě může tento výčet působit libovolně a možná je použitelný pro libovolný počet jiných uměleckých stylů. Nejdůležitější vlastnosti, které určují, zda je design skutečně Art Deco, jsou mnohem abstraktnější. Myslete na teatrálnost a nadsázku; ambiciózní optimismus pro moderní svět a jeho budoucnost.

Prozkoumáme tyto vlastnosti, abychom lépe pochopili, jak jsou typicky vyjádřeny v designu Art Deco.

Divadelní a světelné motivy-

Times Square bylo symbolem záblesku městského života ve 20. letech 20. století. Přes walksofnewyork.com.

Art Deco je především odvážný styl, který na sebe bezostyšně upozorňuje. V tomto smyslu odráží jásavého ducha své doby – hýření tváří v tvář prohibici. Tehdy nové moderní vymoženosti, jako byla elektrická žárovka, proměnily velkoměsta v okázalé podívané, v čele s Times Square v New Yorku, které se stalo kulturním centrem divadla, hudby a elektrifikovaných reklamních ploch.

Design ve stylu Art Deco často odráží tuto podívanou prostřednictvím velikosti, kontrastu a odvážných ornamentů. V doslovnější interpretaci se v designu Art Deco často používají trojúhelníkové tvary, které se zespodu směrem ven zužují a napodobují jevištní světla. Nebo mohou být tyto trojúhelníky vysunuty ven jako sluneční paprsky a design doslova vyzařuje jako maják. Důležité je, že koncový vzor není žádnou sborovou řadou navíc, ale samostatnou hvězdicí.

Tenké trojúhelníky směřující vzhůru vytvářejí paprsky. Podle ChiChiya.
Bílá barva a přerušované čáry mohou napodobovat vzhled světelného značení. Autor: EARCH.
Vložené trojúhelníky vytvářejí pseudosvětla jeviště. Od BohemianSoul.
od Mojo66
od Guillermo Velazquez

Symetrická geometrie a moderní liniové umění-

Na výstavě z roku 1925, která stála u zrodu Art Deco, se vystavená díla musela řídit pouze jednou zásadou: Musely být moderní. Modernost byla vždy hlavním zájmem designu Art Deco.

Umělci obvykle vyjadřovali abstraktní pojem „moderní“ pomocí geometrie. Zatímco příroda bývá více zakřivená a organická, architektura vytvořená člověkem je přesná a matematická. Linie jsou stavebními kameny plánů, mrakodrapů, které byly v té době novinkou a vyrůstaly po celém městském světě. Výsledkem bylo, že město – epicentrum moderního života – bylo vyjádřeno ostrými, vnořenými liniemi sahajícími nahoru, nahoru, nahoru.

Linie v designu art deco často působí mechanicky složitě jako ozubená kola v hodinách, zatímco symetrie dává kompozici pocit stability jako nejvyšší budova. To se může hodit zejména při zdobení obdélníkových návrhů, jako jsou obaly nebo vizitky. Zde působí art deco liniové umění jako rám. Použijte chromovanou nebo zlatou povrchovou úpravu, abyste mu dodali onen okázalý, strojový nádech.

Typografie ve stylu art deco využívá hranatou geometrii a vysoké příčky, které napodobují mrakodrapy. Podle ONIC.
podle Christiana Bjurindera
podle RUTH-g
I méně složité čáry mohou působit jako art deco, pokud se spojí se správným písmem. Podle minimalexa.
podle Avem Noctis
podle Oximoron & Co.

Pohyb a aerodynamické křivky-

Jak již bylo zmíněno, oblé tvary jsou obvykle spojovány se statickými prvky přírody, jako jsou stromy a kopce, ale designéři ve stylu Art Deco používali křivky pro znázornění pohybu.

Průmyslový designér Norman Bel Geddes si představoval budoucnost jako kulatou. Prostřednictvím UT Austin.

Dvacetiletá a třicátá léta byla především o pohybu. Nejenže se rychle rozrůstala městská zástavba, ale také způsoby dopravy se přes noc změnily z koňských spřežení na letadla, vlaky a automobily. V důsledku toho, ať už jste byli jedním z tisíců lidí přijíždějících do města nejnovější lokomotivou, nebo jste uháněli přes město v taxíku, abyste stihli nejnovější večírek, byl cítit rychlý pohyb městského života. To vedlo umělce a designéry k tomu, aby znázorňovali pohyb vpřed pomocí aerodynamických křivek připomínajících vzducholodě a přeháněli rysy moderního stroje, čímž mu dodávali futuristický vzhled.

Z čistě estetického hlediska poskytují kruhy také skvělý kontrast k drsnějším geometrickým tvarům, a proto se v mnoha typografiích ve stylu art deco mísí jak tvrdé linie, tak přehnané křivky. Tvrdé linie mohou designéři využít také tak, že je zkosí, aby naznačovaly pohyb.

Tento dobový maskot skleněného automobilu znovu využívá tvrdé linie k naznačení nikoli stability, ale pohybu. „Spirit of the Wind“ od René Lalique.
podle visualcurve
Šikmé linie dávají tomuto designu pocit pohybu. Autor: gonzalodago.
Typografie ve stylu art deco využívající tuhé linie v kontrastu s křivkami. Autor: LianaM.
Trojúhelníky zde nejen vytvářejí pohybové linie, ale zdůrazňují stroj. Autor: S.Kitanović.

Vlivy starověkého Egypta-

Egyptský rákos na dveřích výtahu budovy Chrysler. Via pinimg.com.

Na počátku 20. století došlo kromě technického a průmyslového pokroku také k řadě archeologických objevů ve starověkém Egyptě, které vyvrcholily objevem hrobky krále Tuta v roce 1922. Následné mediální a kulturní šílenství bylo nazváno egyptománií a dotklo se filmu („Mumie“ a „Kleopatra“), módy (volné šaty a čelenky, které nosily flappers) i architektury (obelisk Washingtonova památníku).

Ačkoli by se mohlo zdát, že starověká historie bude na hony vzdálená strojovému vzhledu, o který často usiloval art deco, Egypťané doby bronzové měli s obyvateli měst 20. let 20. století mnoho společného. Konkrétně jejich posedlost monumentální architekturou, posvátnost jejich hmotných statků a okázalá extravagance jejich módy. Výsledkem je, že velká část art deco má tendenci mít vzhled inspirovaný egyptským stylem založeným na pyramidálních tvarech, vějířovitých rákosech a stylizovaných křídlech.

od Mamaana
od hadynoody
od S. S.Kitanović
od BojanaDesign

Propagační plakáty a vycizelované ilustrace-

Tento dobový reliéf ve stylu art deco nově zobrazuje průmyslového dělníka spojením klasického řeckého zkrášlení s moderními liniemi. Autor: Rene Paul Chambellan, prostřednictvím Deana Johnsona.

Současně s oživením staroegyptského umění se mnoho umělců období Art Deco inspirovalo k novému pojetí náboženské ikonografie klasického umění optikou městského života, kdy mrakodrapy působily jako chrámy moderní doby. Zatímco renesanční umělci se zabývali převážně fotorealistickým zobrazením Bible a řecké mytologie, vynález fotoaparátu a filmového obrazu znamenal, že výtvarné umění již nemusí být doslovné. Starosvětské vlysy a sochy tak byly nově ztvárněny prostřednictvím stylu art deco s vrstveným dlátem a muskulaturou kreslenou ostrými, hranatými liniemi.

Toto oživení inspirovalo malířství a ilustrace ve stylu art deco, kde jsou postavy stylizovány po vzoru mýtických reliéfů, hieroglyfů a historických postav vytesaných na každodenních mincích. Výsledkem bylo ztotožnění předmětu plakátu s božstvím – což se hodilo pro dobu, která byla svědkem zrodu celebrit. Ačkoli to často mělo propagandistický podtext, dnešní designéři mohou tuto estetiku přetvořit benevolentněji prostřednictvím většinou dvourozměrných ilustrací, které mají ploché barvy, jemné stínování a tvrdé linie vytvářející vrstevnatý vzhled.

od C!N
„Progress“ od Lee Lawrieho, umístěný v Rockefellerově centru, spojuje malbu se sochou. Foto: Joe Schumacher.
od darkmatter
od Mas the SONK
od hesor

Po desetiletích, Art Deco design přetrvává-

Stejně jako mnoho jiných designových směrů byla éra Art Deco nakonec vytlačena svým opakem. S nástupem druhé světové války a následnými příděly se stylistické trendy přiklonily k utilitárnosti a střídmosti. Naše současná éra, zaměřená na interaktivní design a snadnou použitelnost, někdy působí ještě minimalističtěji. Art Deco je labutí písní extravagance a odvážného designu tohoto století. Poslední hurá požitkářské výzdobě.

Je zajímavé, že Art Deco nachází své vyjádření v designu i dnes, když uvážíme, že je to do značné míry styl své doby. Kdykoli uvidíte nějaký kus ve stylu Art Deco, nemůžete si okamžitě nevzpomenout na dvacátá a třicátá léta. Nemůžete neslyšet cinkání sklenic se šampaňským, dunění jazzových rohů a davový smích perlami oděných společenských osobností. Nemůžete se ubránit myšlenkám na budoucnost, která mohla být, nebýt stínů hospodářské krize a světové války. Možná, že to, co dělá Art Deco tak trvalým, není jen odvaha jeho stylu, ale i radost ze života, kterou dokáže obsáhnout.

Hledáte designéra, který dokáže obnovit nádheru designu Art Deco?
Prohlédněte si naši úžasnou komunitu designérů zde.

Podívejte se na naše stránky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.