Nejvýznamnější události japonských oslav Nového roku

Pokud navštívíte Japonsko během Nového roku, gratulujeme vám! Je to skvělá doba k návštěvě země. Navzdory všeobecnému přesvědčení neslaví všechny kultury tuto událost stejným způsobem. Zatímco v mnoha zemích na Západě je zvykem se na Nový rok bavit, v Japonsku má tato událost větší význam. Jak se tedy v Japonsku slaví příchod nového roku? Získejte základní informace díky tomuto přehledu.

LeoPatrizi / Getty Images

Názvy pro Nový rok v japonštině

V Japonsku existují dvě různá slova pro označení novoročních oslav a samotného Nového roku. Japonské oslavy Nového roku se nazývají shogatsu a Nový rok se nazývá gantan. Stejně jako v desítkách jiných zemí je i v Japonsku 1. leden státním svátkem. Zde se však podobnosti mezi Japonskem a ostatními zeměmi rozcházejí. V Japonsku není Nový rok jen dalším svátkem, ale je všeobecně považován za nejdůležitější svátek. V mnoha zemích to může platit pro Velikonoce, Vánoce nebo den nezávislosti, ale rozhodně to neplatí pro Nový rok.

Taro Karibe / Getty Images

Jak slaví svátek Japonci

V Japonsku je zvykem, že si lidé říkají „akemashite-omedetou-gozaimasu“ neboli „Šťastný nový rok“, kdykoli se vidí poprvé po 1. lednu. Kromě vzájemného pozdravu hraje při novoročních oslavách velkou roli jídlo.

Japonci během šógacu jedí speciální pokrmy zvané oseči rjori. Jsou zabaleny v krabici džubako, která má několik vrstev. Každý pokrm má určitý význam. Například se jedí krevety pro dlouhý život, jikry ze sleďů pro plodnost a další jídla ze specifických důvodů. Tradiční je také jíst během novoročních oslav pokrmy mochi (rýžový koláč). Nejoblíbenějším pokrmem z mochi je zouni (polévka z rýžového koláče). Přísady se liší podle regionů a rodin.

V západních zemích, například ve Spojených státech, hraje jídlo při novoročních oslavách také roli, ale v menší míře. Na americkém Jihu je například zvykem jíst černý hrách pro štěstí nebo zelí či kapustu pro bohatství. Tyto kulinářské tradice však nesdílejí všichni Američané.

Taro Karibe / Getty Images

Peníze a náboženství

V Japonsku je zvykem dávat během novoročních oslav dětem peníze. Tomu se říká otoshidama. Pokud se chystáte na rodinná setkání, je dobré mít k dispozici peníze v malých obálkách.

Kromě peněz je pro Japonce tradiční navštívit během novoročních svátků svatyni nebo chrám. Lidé se modlí za bezpečí, zdraví, štěstí apod. První návštěva chrámu nebo svatyně v roce se nazývá hatsumoude. Mnoho známých chrámů a svatyní je mimořádně přeplněných. Některé chrámy a svatyně navštíví během novoročních svátků každoročně několik milionů návštěvníků.

Tomohiro Ohsumi / Getty Images

Uzavření svátků

Většina podniků v Japonsku je obvykle uzavřena přibližně od 29. nebo 30. prosince do 3. nebo 4. ledna. Zavření závisí na druhu podniku a dni v týdnu. V posledních letech zůstává během novoročních svátků otevřeno mnoho restaurací, obchodů se smíšeným zbožím, supermarketů a obchodních domů. Mnoho obchodních domů nyní pořádá speciální novoroční výprodeje, takže pokud jste v tomto období v Japonsku, můžete si tehdy nakoupit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.