Menstruace: pomoc dívkám s první menstruací

Co je to menstruace?

Vaše dítě projde v pubertě mnoha změnami. Jedním z nejvýznamnějších milníků je její první menstruace.

Menstruace je součástí menstruačního cyklu, který ovlivňuje hladinu hormonů ve vaječnících a děloze.

Tady je popsáno, co se děje během menstruačního cyklu:

 • Hladina ženských hormonů (estrogenu a progesteronu) se zvyšuje. To způsobí uvolnění vajíčka z jednoho ze dvou vaječníků. Vajíčko pak putuje vejcovodem směrem k děloze.
 • V děložní sliznici se hromadí krev a tkáň, aby se připravila na příchod a uhnízdění oplodněného vajíčka.
 • Pokud vajíčko není oplodněno, hladina hormonů klesá. To vede k vylučování děložní sliznice přes pochvu. Výstelka je tvořena krví a další tkání.

Tento poslední krok nazýváme „menstruace“. Většina krve a tkáně odejde během prvních několika dnů, ale některé dívky budou krvácet až sedm dní. Množství krvácení se liší.

Jakmile vaše dcera začne mít menstruaci, může otěhotnět, pokud je sexuálně aktivní. Pokud jste s dítětem ještě nezačali mluvit o změnách v pubertě a o celkovém sexuálním zdraví a pohodě a o respektujících vztazích, může být vhodná doba začít.

Kdy začíná menstruace

Většina dívek dostane první menstruaci v 11 až 14,5 letech, ale za normální se považuje doba od 9 do 16 let. Pokud má dívka velký růstový spurt a narostlo jí ochlupení v podpaží, je pravděpodobné, že menstruace bude za rohem.

Pokud vaše dítě nezačne menstruovat do svých 16 let, je dobré se poradit s praktickým lékařem vašeho dítěte. Může existovat mnoho důvodů, proč menstruace do té doby nezačala, a lékařské posouzení může vyloučit jakékoli závažné problémy.

Menstruační cykly

Doba od prvního dne jedné menstruace do prvního dne další se někdy nazývá „cyklus“. Cykly se obvykle pohybují mezi 25 a 35 dny. Dívky však nemusí mít prvních několik let pravidelnou menstruaci, takže se jejich cykly mohou od jedné menstruace k druhé měnit.

Nepravidelné cykly mohou být krátké 21 dní a dlouhé 45 dní (nebo i delší). Dívky, které začnou menstruovat dříve, obvykle získají pravidelný cyklus rychleji než dívky, které začnou menstruovat později.

Nepravidelná menstruace v prvních třech letech je normální. Pokud však má vaše dcera menstruaci s odstupem delším než tři měsíce, možná byste se měla poradit s jejím praktickým lékařem. Praktický lékař se může ujistit, že do jejího cyklu nezasahují žádné jiné zdravotní problémy.

Mluvit s dcerou o menstruaci

Mluvit s dcerou o menstruaci může být složitý rozhovor. Vaše dcera však potřebuje vědět, co se v jejím těle bude dít, než dostane první menstruaci.

Mezi některé věci, které vaše dcera potřebuje a které by mohla chtít vědět, patří:

 • co je to menstruace a jak často přichází
 • kolik krve vyjde a kolik dní bude krvácení pravděpodobně trvat
 • zda menstruace bolí
 • jak používat a likvidovat vložky a tampony
 • co má dělat, když dostane menstruaci mimo domov – např, ve škole nebo na táboře
 • zda může při menstruaci plavat
 • zda má nejprve použít tampony nebo vložky.

Pokud s vámi dítě nechce o menstruaci mluvit, může existovat jiný důvěryhodný dospělý, se kterým se cítí dobře. Pokud u vás doma není žádná rodička a vy máte pocit, že by vaše dítě raději mluvilo se ženou, můžete požádat o pomoc její tetu, starší sestru nebo kamarádku.

Hygienické vložky a tampony

Vaše dcera bude potřebovat zásobu hygienických vložek a tamponů jak doma, tak i když bude venku.

Než vaše dcera dostane první menstruaci, je dobré jí ukázat:

 • jak vypadají vložky a tampony
 • jak používat vložky a tampony
 • jak likvidovat vložky a tampony.

Když je venku, můžete jí navrhnout, aby s sebou nosila vložky a tampony – například by mohla mít nějaké v toaletní taštičce ve školní a sportovní tašce.

Vaše dcera bude pravděpodobně potřebovat 3-6 hygienických vložek nebo tamponů denně. V lehčích dnech by jich mohla použít méně. V prvních dnech a v noci často pomáhají delší, silnější vložky nebo vložky s bočními chrániči (křidélky).

Vaše dcera bude potřebovat měnit vložku nebo tampon každé 4-8 hodin, podle toho, jak silné nebo slabé je její krvácení.

Vložky nebo tampony?
Pro vaši dceru bude pravděpodobně jednodušší začít s vložkami, než vyzkouší tampony. Tampony mohou používat dívky jakéhokoli věku, ale může trvat nějaký čas a trénink, než si na ně zvykne.

Když Vaše dítě poprvé začíná s tampony, mohlo by jí pomoci trénovat s minitampony mezi menstruacemi, aby si zvykla na jejich zavádění a vyjímání. Na špičku tamponu by si mohla dát trochu lubrikantu nebo vazelíny, aby se jí snadněji zasouval. Pomoci může i prohlížení schémat sklonu a tvaru pochvy, stejně jako používání zrcadla při nácviku.

Pro mnoho dívek může být pohodlnost při používání tamponů velkou pomocí v těchto rušných a aktivních letech.

Sledování menstruace

Pro vaše dítě může být dobré, když si bude menstruaci zaznamenávat do aplikace, kalendáře nebo deníku. To jí může pomoci poznat vlastní menstruační cyklus. Pokud má poměrně pravidelný cyklus, může kalendář vašemu dítěti pomoci zjistit, kdy má menstruaci očekávat, aby se mohlo připravit na věci, jako je přespávání, školní tábory nebo plavecký karneval.

Kalendář může také pomoci ukázat, zda je cyklus vašeho dítěte velmi nepravidelný, takže budete vědět, zda by si mělo promluvit s praktickým lékařem.

Příznaky menstruace a bolesti

Když se u Vaší dcery blíží menstruace, může mít řadu fyzických příznaků, včetně bolavých prsou, pupínků a mastných vlasů. Může ji také bolet bříško.

Bolesti při menstruaci jsou běžné. Pokud vaše dítě před menstruací nebo během ní bolí bříško, záda nebo nohy, může zkusit:

 • užívat léky proti bolesti
 • přikládat si na bříško láhev s horkou vodou
 • chodit nebo jinak lehce cvičit
 • častěji jíst menší jídla (aby se zmenšil otok a bolestivost bříška)
 • odpočívat a relaxovat, zejména se zvednutýma nohama nebo vleže na boku s pokrčenými koleny
 • lehce masírovat spodní část břicha
 • pít teplé nápoje, například horké mléko nebo bylinkový čaj.
Nadměrně bolestivá menstruace neboli „dysmenorea“ je běžná – přesto by neměla být považována za normální. Pokud má vaše dítě menstruační bolesti, které nezvládá nebo které narušují jeho každodenní aktivity, mělo by navštívit svého praktického lékaře. Hormonální léčba, která menstruaci upravuje nebo dokonce na nějakou dobu vypíná, je bezpečná a velmi účinná.

Změny nálady před menstruací a během ní

Mnoho dívek (a žen) zažívá změny nálady těsně před menstruací nebo během několika prvních dnů menstruace. Tyto změny mohou zahrnovat podrážděnost nebo větší citlivost, pocit zlosti, úzkosti nebo dokonce deprese.

To může být pro vaši dceru i zbytek rodiny těžké zvládnout. Pokud dceři v tomto období dopřejete trochu více soukromí a prostoru, může to všem usnadnit, aniž byste z toho dělali velkou vědu.

Pokud vaše dítě změny nálad rozrušují nebo narušují jeho každodenní život, možná by chtělo navštívit zdravotníka, například svého praktického lékaře.

Dívky s dalšími potřebami a menstruace

Menstruace může být pro dívky s dalšími potřebami a jejich rodiče obzvláště náročná. Pokud má vaše dcera středně těžké až těžké mentální postižení, nemusí chápat, proč dochází ke změnám jejího těla a nálady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.