Sní kočky? Tajemství jejich spánku

Elegantní, pohotové a… ospalé! Ano, kočky hodně spí! A zřejmě sní stejně jako my. Často zobrazovaná představa koček natažených na slunci nebo schoulených před krbem není jen klišé. Dr. Maria Grazia Calore, veterinární lékařka a odbornice na chování domácích mazlíčků, vysvětluje, proč je spánek pro naše kočky tak důležitý.

Mezi spánkem a bděním

Pokud máte alespoň trochu nedostatek spánku, možná vám bude závidět, že kočky spí 10 až 18 hodin denně. Stejně jako u lidí jsou však některé kočky zaryté gaučové povalečky, zatímco jiné jsou energické a sportovní. Není třeba dodávat, že kočky, které jsou více stimulované (protože mohou chodit ven nebo jim je poskytována stimulace v interiéru), mají tendenci spát méně než jejich méně stimulované protějšky.

Ale jak se tráví hodiny a hodiny sladkého spánku, které si naše domácí kočky užívají? Je známo, že kočky mají fáze spánku stejně jako lidé. Ve skutečnosti se v těchto fázích střídají epizody lehkého spánku s fázemi těžkého spánku trvajícími přibližně 20 minut, po nichž následují přibližně pětiminutová období spánku REM (rapid eye movement).

REM spánek je fáze spánku, ve které kočky – stejně jako lidé – sní: kdy se jejich oči rychle pohybují za zavřenými víčky a jejich uši, fousky, tlapky a ocasy se energicky vrtí, když hrají své sny.

Díky testům pomocí elektroencefalogramu víme, že kočky mají tendenci mít lehčí spánek během dne. Tento polobdělý stav odráží spánkové návyky divokých příbuzných kočky domácí, kde je kočka nejen predátorem, ale i potenciální kořistí, a aby přežila, musí být v případě nebezpečí ve střehu.

O čem se jim zdá?

U lidí se předpokládá, že spánek REM pomáhá mozku přerovnávat tím, že ukládá zážitky do paměti. Lze tedy předpokládat, že kočky ve snech prožívají i své každodenní činnosti – jako je lov, hra, péče o srst a sociální interakce. Stejně jako člověk se musí potýkat s občasnými nočními můrami i naše kočky; jejich sny jsou pravděpodobně prošpikovány představami situací boje nebo útěku, které často vyvolávají nechtěné vrčení nebo mňoukání z jejich malých tlamek.

Pro kočky je spánek REM zásadní, a pokud je přerušen, může mít vážné následky. Studie o nedostatku spánku u lidí a jiných zvířat totiž potvrzují, že nedostatek spánku může ovlivnit několik zásadních projevů chování, jako je pozornost, kognitivní schopnosti a nálada.

Takže ponaučení z dnešního příběhu je následující: „Nechte spící psy ležet“ – to znamená, že nebudete budit spící psy, kočky ani lidi, protože pro každého z nich by to bylo zlomyslné a možná i nebezpečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.