Jak si osladit čaj bez přidání cukru?

Nadměrná konzumace cukru je spojována s mnoha zdravotními problémy, mezi něž patří především cukrovka, rakovina a srdeční choroby (1). A velké množství cukru se do těla obvykle dostává nadměrnou konzumací ultra slazených čajů a kávy.
Jestliže dbáte na své zdraví, je zřejmé, že byste chtěli množství konzumovaného cukru minimalizovat, nebo ještě lépe se mu vyhnout. Problémem však může být; nemáte představu o nejlepších alternativách, na které se můžete obrátit a které vám pomohou vychutnat si sladký, ale zdravý šálek čaje.
Pokud jste v takovém rozpoložení, pak vám tento článek pomůže odhalit různé způsoby slazení čaje bez použití cukru. Stačí pokračovat ve čtení.

Proč by mohlo být důležité zcela se vyhnout všem druhům sladidel

Pokud jste se rozhodli, že si chcete čaj osladit bez cukru, pak by nemělo smysl sahat po alternativě, která je stejně sladká jako cukr nebo se mu blíží. Med je sice přirozeně sladký a plný antioxidantů a vitamínů, ale stále obsahuje spoustu sacharidů.
Myšlenka slazení čaje bez použití cukru je založena na přidání něčeho, co udělá čaj chutným, aniž by zvýšilo příjem sacharidů nebo představovalo nějaké vedlejší zdravotní účinky. Všechny zpracované cukry a chemická sladidla jsou tedy v
tomto případě vyloučeny.
Mezi cukry nebo sladidla, které nebudou v tomto zápise uvedeny jako nejlepší alternativy, patří např:

  • Fruktóza
  • Mapový sirup
  • Kokosový cukr
  • Korunní sirup
  • Všechna ostatní chemická sladidla

Jak si vychutnat čaj s přírodním cukrem-.Free Sweeteners

Alternativy, které probereme níže, vám aktivně neosladí čaj ani kávu. Spíše vám zanechají sladkou příchuť při každém doušku. Čaj, který je uvařen bez cukru, bude mít často hořkou nebo kyselou chuť. Přírodní sladidla bez cukru tedy nápoj pouze trochu okoření, čímž se stane o něco přitažlivějším pro chuťové pohárky.
Teď, když jsme si ujasnili, co můžete očekávat, přinášíme seznam nejlepších přírodních ingrediencí, které mohou osladit váš čaj:

Škorice

Škoricový čaj je lahodný nápoj, který se velmi snadno připravuje. Potřebujete pouze skořicovou tyčinku, trochu vody a váš čaj se bude vařit jako dělaný. Skořicová kůra, která se používá do skořicového čaje, se získává ze skořicovníků, které se vyskytují v některých částech Asie.
Při přípravě čaje můžete použít buď skořicové tyčinky, nebo skořicový prášek. Všechny představují stejnou hodnotu. Skořice v čaji vám může pomoci snížit hladinu cukru, zhubnout, snížit hladinu cholesterolu, zmírnit záněty a posílit imunitní systém.
Je však důležité si uvědomit, že skořicový hřbet, pokud se používá celý, se může ve vodě špatně rozpouštět. Možná tedy budete muset tyčinku rozlomit nebo rozdrtit, aby se její aroma v čaji rozvonělo. Skořice se dokonale snoubí s černým čajem, ale klidně můžete přidat trochu mléka pro ještě úžasnější chuť.

Květy zimolezu

Čaj ze zimolezu se již dlouho používá jako přírodní lék na různé neduhy. Bez ohledu na své zdravotní účinky se tento bylinný čaj stále pyšní skvělou chutí. Existuje více než 200 druhů zimolezu, z nichž si můžete vybrat, ale většina z nich má stejné výživové profily i účinné látky.
Květy zimolezu sice nejsou tak sladké jako cukr, ale mají palec sladkosti ze skutečného nektaru. Když se tedy napijete čaje, pocítíte příjemně sladkou příchuť. Květy můžete použít do jakéhokoli druhu čaje, včetně bylinkového, černého, zeleného a/nebo rooibosu, prostě tak, jak to máte rádi.
Pro přípravu čaje nejprve nasbírejte několik květů zimolezu (nezapomeňte je utrhnout u báze, abyste zachovali nektar). Poté budete muset květy opatrně umístit do velké zavařovací sklenice, když přivedete k varu asi 3 nebo 4 šálky vody.
Po uvedení do varu stáhněte vodu z ohně a nechte ji 2 minuty odstát. Pokračujte v přelévání horké vody přes květy zimolezu ve sklenici. Nechte směs vychladnout a poté podávejte.

Mleté kakaové slupky

Kakaové slupky v mleté formě lze použít k přípravě chutného čaje bez cukru, který může zanechat úžasnou chuť. Předpřipravený kakaový prášek obvykle vychází jako příliš sypký. Přesto si můžete vychutnat čaj, který obsahuje určité obrovské množství tohoto prášku, ale
mějte na paměti, že chuť bude ovlivněna, zejména když čaj spaříte.
Pokud si chcete vychutnat pouze přiměřené množství mletých kakaových slupek v čaji, pak je možná budete muset kreativně vložit do čajového sáčku. Tímto způsobem se mohou jemné částečky kakaa rozpustit spolu s čajovými lístky, a to v době, kdy čaj louhujete.
Pokud nemáte možnost koupit si mleté kakaové skořápky nebo k nim nemáte přístup, můžete si je ještě namlít sami. Částice možná vyjdou stejně velké, ale i tak z nich bude dobrý a aromatický louhovaný čaj. Ujistěte se však, že jste skořápky řádně vysušili, než se je pokusíte rozemlít.

Vanilkové lusky

Máčení několika vanilkových lusků v přiměřeně teplé vodě je další způsob, pomocí kterého si můžete připravit aromatický čaj bez cukru. Vanilka se obecně od nepaměti používá jako základní přísada do sladidel a sladkých jídel. A protože se dobře mísí s mnoha věcmi, rozhodně se může skvěle hodit i pro přípravu čajů.
Vanilka, zejména v horkém černém čaji, dokáže nejen skvěle dochutit, ale dodá i osvěžující aroma. Tak to zní jako skvělý způsob, jak si vychutnat ranní nebo noční čaj. Vanilkové lusky jsou sice trochu dražší, ale pokud si potrpíte na čaje bez cukru, mohou vám dodat výraznou příchuť.

Jahody

Pokud máte rádi sladkost jahodového ovoce, pak si vychutnáte šálek jahodového čaje. Čaj však není tak sladký, když se vaří v horké nebo teplé vodě, protože samotné jahody budou pravděpodobně pikantní a kyselé. Takže když si připravíte džbán studeného nebo ledového čaje a přidáte do něj nakrájené jahody, může vám to udělat opravdu dobře.

Sladké tisany

Pokud si chcete opravdu vychutnat horký čaj, který je bez cukru, ale přitom aromatický, pak vyzkoušení některých tisanů může dopadnout přímo skvěle. Vroucí vodu můžete zalít směsí čerstvých lístků máty, tyčinek skořice, čerstvého kořene zázvoru a/nebo sušených poupat růže.
Tisanový čaj můžete připravit dvěma způsoby: buď jako nálev, nebo jako odvar. Pokud jej chcete jako nálev, stačí tisanu zalít přiměřeným množstvím horké vody a pak ji nechat nějakou dobu louhovat. Poté můžete tisanu přecedit a podávat.
Chcete-li připravit odvar z tisany, musíte nejprve směs tisany vložit do nehliníkového hrnce se studenou vodou. Pokračujte postavením hrnce na sporák a přiveďte směs k varu. Můžete vařit, dokud se neodpaří asi 2/3 vody. Odstavte z plotny, sceďte a podávejte.

Rooibos

Čaj z rooibosu je přirozeně sladký a neobsahuje kofein. Čaj z rooibosu je nabitý spoustou vitamínů a polyfenolů a je nejen lahodné chuti, ale také zdravý. Tento čaj si můžete uvařit buď jako horký čaj, nebo jako ledový čaj. Záleží na tom, na co máte největší chuť.
Čaj rooibos se navíc vyznačuje sladkým aroma, což je něco, co zážitek z jeho pití ještě více okoření. Při jeho přípravě však můžete přidat trochu mléka, vanilky nebo kakaa, jen aby se trefil do vašeho vkusu.
Roibos roste výhradně v Jihoafrické republice, ale vyváží se i do jiných částí světa. Je tedy možné objednat si mletý nebo drcený rooibos online nebo si ho jednoduše koupit v místním obchodě ve vašem okolí. To znamená, že si můžete bez námahy uvařit nebo namočit čaj Rooibos bez cukru, ať jste kdekoli.

Další bonus pití čaje, který je slazený bez cukru

Většina výše zmíněných ingrediencí pro přípravu čaje bez cukru je skutečně přírodní, bez jakéhokoli zpracování. Některé z nich jsou pouze rozemlety nebo rozdrceny, aby se snadno rozpustily ve vodě nebo uvařeném černém čaji. Chutnají sice skvěle, ale jejich zdravotní přínosy nelze přehlížet.
Velká část výše uvedených přísad představuje pro uživatele mnoho zdravotních výhod. Některé z nich pomáhají při hubnutí, zmírňují srdeční choroby, regulují hladinu cukru v krvi a zefektivňují trávení. Jiné se mohou pochlubit silnými antioxidanty, protizánětlivými vlastnostmi a dalšími polyfenoly, které bojují proti rakovině a srdečním chorobám. V těchto složkách je tedy víc než jen jejich skvělá chuť.

Závěr

Jak vidíte, je možné pít čaj, který je slazený bez cukru, a přesto si na něm pochutnat. Takové čaje sice nejsou tak ultra chutné jako ty, které se vaří s cukrem, ale nabízejí bezkonkurenční chuťovou příchuť. Dobré je, že možností ochucení čaje bez cukru, z nichž si můžete vybrat, je nespočet. Je na vás, abyste se rozhodli pro to, co si vaše chuťové
buňky zamilují nejvíce. Jinak s těmito alternativami, které máte k dispozici, můžete pít šálek čaje s příchutí každý den, a to vše při zachování svého zdraví.

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.