Žensko-mužské zákroky

FTM a nebinární vrcholová chirurgie

Každý transgender pacient vyžaduje individuální péči. Chápeme, že pro přechod pacienta neexistuje „jeden příběh“. Proto nabízíme celou řadu zákroků pro naše FTM a nebinární pacienty.

Dr. Gallagher vyzývá pacienty, aby si prohlédli fotogalerii nebo sami přinesli fotografie, aby se ujistili, že co nejlépe splňuje jejich cíle.

Maskulinizace hrudníku/chirurgie horní části těla

Nejčastěji požadovanou operací horní části těla je vytvoření přirozeného mužského vzhledu hrudníku. Dr. Gallagher s vámi vybere nejvhodnější zákrok pro váš typ postavy. Existují dvě hlavní možnosti

Chirurgie horního dílu bez drenáže dvojitým řezem s volným štěpem bradavek nebo Maskuloplastika®

Co to je?“

Jedná se o nejčastější zákrok, který provádíme u transgender mužů. Pacientovi je odstraněna veškerá přebytečná kůže a tkáň prsu, aby byl vytvořen přirozený mužský vzhled. Bradavky jsou zmenšeny, přetvarovány a nově umístěny na hrudníku. Jedná se tedy o úplné odstranění bradavek a jejich nahrazení. Obvykle má pacient dvě jizvy, které se snažíme umístit do přirozených záhybů pod prsními svaly. U pacientek s většími prsy nebo těsně uloženými prsy může být nutný jeden řez přímo přes prsa.

Zákrok

Pacientka jde na tuto operaci, která trvá asi dvě až tři hodiny, spát. Bradavky se odstraní, prsní tkáň se odstraní, a jakmile se vše uzavře, maskulinní bradavky se znovu umístí na hrudník, kam patří. Bradavky se znovu připevní speciálním obvazem zvaným bolster, který se přišije na správné místo.

Pacientka je uložena do vaziva, které pomáhá při otoku, a asi po týdnu se vrátí, aby jí byly bolstery odstraněny. Obvykle je nutné asi dva týdny podávat antibiotickou mast a náplasti na hrudník, dokud se bradavky nezahojí.

Co pak?“

Většina zdravých pacientů opouští nemocnici asi dvě hodiny po operaci. Někdy musí pacienti zůstat přes noc (obvykle pokud mají spánkovou apnoe.) Důrazně doporučujeme pacientům, kteří přijíždějí na operaci z jiného města, aby zůstali v oblasti prvních 24 hodin po operaci, aby se ujistili, že je vše v pořádku.

Jak je to bolestivé?

Používáme mnoho technik, abychom snížili pacientovu bolest. Za prvé můžeme bezpečně provést operaci bez drénů. Za druhé používáme hodně znecitlivujících léků. Většina pacientů hodnotí bolest v prvních dnech maximálně 4/10.

Budu cítit bradavky?

Zpočátku ne, nicméně asi 80 % pacientů se podaří vrátit citlivost – nemusí však být tak citlivá jako dříve.

Jaká je rekonvalescence?

Většina mužů se vrací do práce za jeden až dva týdny v závislosti na tom, jakou práci vykonávají. Žádné hardcore cvičení horní části těla, po dobu šesti týdnů. Vázání se sundá za týden.

Co jizvy?

Doktor Gallagher vás znovu přijme za šest týdnů, aby zkontroloval jizvy. V závislosti na tom, jak se věci hojí, vám může doporučit specifickou léčbu.

Operace horní části prsou klíčovou dírkou

Co to je?

Tato operace je určena pro pacientky s malými prsy, které se chtějí vyhnout jizvám. V obou bradavkách je skryt malý (cca 1 cm) řez, kterým je odstraněna prsní tkáň. Může být použita také liposukce. Pokud jsou bradavky velké, bude třeba později provést další operaci k jejich zmaskování. Tato operace nijak nezbavuje pacientku přebytečné kůže, takže pacientka musí mít na začátku malý hrudník a spoléhá se na to, že se jí kůže hrudníku zmenší díky její elasticitě. Nošení vázacího pásu je nesmírně důležité a musí zůstat šest týdnů po operaci, aby tomu napomohl.

Zákrok

Tento zákrok trvá asi dvě až tři hodiny a obvykle se provádí ambulantně.

Co potom?

Pacient nosí vázací pás nepřetržitě nebo co nejvíce po dobu šesti týdnů po operaci. Všechny stehy jsou rozpustné.

Jak je operace bolestivá?

Používáme mnoho technik, abychom snížili bolestivost pacienta. Za prvé můžeme bezpečně provést operaci bez drénů. Za druhé používáme hodně znecitlivujících léků. Většina pacientů v prvních dnech nehodnotí bolest hůře než 4/10.

Jaká je rekonvalescence?

Většina pacientů se vrací do práce za jeden až dva týdny v závislosti na tom, jakou práci vykonávají.

Další možnosti

V závislosti na cílech pacientky je možné ponechat menší prsa samotná nebo bradavky vůbec nevyměňovat.

Revize horní části FTM

Vítáme pacienty, kteří podstoupili původní operaci jinde. Existuje celá řada problémů, se kterými můžeme pacientům pomoci, aby lépe sladili vzhled svého hrudníku s cíli přechodu.

  • Revize jizev – bohužel největším prediktorem toho, jak se bude pacient hojit v budoucnu, je to, jak se hojil v minulosti. Často však můžeme dosáhnout zlepšení odstraněním jizev – zejména v případě „jizev jako po vlaku“.
  • Bradavky na špatném místě – to může být ošemetné napravit, ale u některých pacientů můžeme v případě potřeby přesunout jednu nebo obě bradavky. V případech, kdy je bradavka úplně jinde, ji můžeme odstranit a naroubovat zpět na vhodnější místo.
  • Příliš velké bradavky- bradavku je možné maskulinizovat.
  • Bradavky!!!- bradavky nejsou pro každého a lze je snadno odstranit výměnou za krátkou jizvu.
  • Volná kůže- pacientům doporučujeme počkat alespoň šest měsíců, protože vzhled hrudníku se bude po operaci nadále zlepšovat. (To platí zejména u zákroků s klíčovou dírkou). Odstranění velkého množství nebo malého množství kůže navíc je však obvykle jednoduché.
  • Nerovnost hrudníku – u některých pacientů pozorujeme „propadlý“ vzhled na jedné nebo obou stranách hrudníku. Někdy je možné jednu nebo obě strany vyplnit vlastním tukem pacientky, aby se to napravilo.
  • Excize psího ucha- u některých pacientek se může tkáň prsu rozšiřovat kolem boků a zad – po první operaci jim mohou zůstat hrudky – ty se obvykle snadno odstraní.
  • Příliš mnoho ponechané tkáně- to může být častý problém, pokud pacientka při první operaci podstoupila zmenšení prsu místo horní operace. To se obvykle snadno převede na maskulinní vrchní operaci. Někdy se setkáváme s pacientkami, které podstoupily operaci klíčovou dírkou, ale stále jim zůstalo příliš mnoho tkáně. Někdy pacientka dobře zvládne revizi, a to přes malý řez, nebo jinak ji můžeme převést na dvojitý řez, abychom dosáhli lepšího vzhledu.

Kombinované zákroky

Všechny vrchní operace a revize lze kombinovat s hysterektomií, pokud pacientky splňují kritéria a mají úhradu od pojišťovny.

Možnosti operace spodiny FTM

Metoidioplastika

Co to je?“

Jedná se o zákrok, při kterém využíváme klitoris pacientky, který byl zvětšen po působení testosteronu. Lze z něj vytvořit malý penis a stydké pysky přetvořit do podoby šourku. Při pozdější operaci mohou být umístěny implantáty varlat.

Je to zákrok pro mě?

Tento zákrok může být proveden jednoduše jako uvolnění klitorisu, kdy pacient bude stále močit ze stejného místa jako dříve, nebo může být proveden s prodloužením močové trubice, přičemž cílem je, aby pacient mohl močit ve stoje. Obvykle není penis vytvořený z klitorisu dostatečně velký, aby mohl být použit k penetraci. Operaci je nejlépe provést, když se na klitorisu projeví plný účinek testosteronu – to obvykle znamená dva roky testosteronu před operací.

Jaká je rekonvalescence?

Pokud se pacientovi změní proud moči, stává se z toho mnohem větší operace. Jednoduché uvolnění klitorisu nevyžaduje mnoho prostojů. Prodloužení močové trubice je však obvykle mnohem komplikovanější. Nejběžnějším způsobem prodloužení močové trubice je využití části pacientčiny pochvy. Proto tato pacientka bude muset nejprve podstoupit hysterektomii a poté odstranění pochvy v době metoidioplastiky. To tedy vyžaduje pobyt v nemocnici a nutnost zavedení katétru během rekonvalescence.

Faloplastika

Co to je?

Pro vytvoření většího penisu je třeba přivést kůži a tkáň z jiných částí těla. Obvykle se jedná o použití „laloku“. Tato tkáň je zcela odebrána z těla a cévy (a někdy i nervy) jsou pod mikroskopem spojeny zpět. Tomuto postupu se říká mikrochirurgie. K dispozici je řada možností faloplastiky. Někteří pacienti se rozhodnou nechat si vytvořit pouze penis a zachovat si nezměněnou anatomii, takže močí zespodu. Složitějším zákrokem je pokus o prodloužení močové trubice, aby pacient mohl močit ze samotného nového penisu. To často vyžaduje několik různých postupů. Vzhledem k tomu, že k vytvoření močové trubice se používá poševní tkáň, je nejprve nutná hysterektomie. Nakonec, až se vše zahojí, se pacient může rozhodnout pro umístění penilní protézy do nového penisu – to pacientovi umožní penetrační sex. Stejně jako v případě metoidioplastiky mohou být stydké pysky zformovány do šourku a umístěny implantáty varlat.
Nejčastěji se tkáň odebraná k vytvoření nového penisu odebírá z předloktí, stehna nebo zad.

Je tento zákrok pro mě?“

Faloplastika je závažný chirurgický zákrok a bohužel s sebou nese některé možné komplikace. Pacient musí být připraven na jizvy na jiných částech těla a musí být připraven na dlouhou rekonvalescenci, která často zahrnuje cévky a hadičky.

Jaká je rekonvalescence?

Většina pacientů může být v pracovní neschopnosti asi šest týdnů. Často je zapotřebí několik operací v závislosti na cílech pacienta.

Maskulinizace/konturování těla

Dr. Gallagher používá řadu technik, které pomáhají dodat pacientovi mužnější, svalnatější vzhled hrudníku, břicha, hýždí nebo boků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.