Proč lidé milují kávu a pivo? Studie zjistila, že je to kvůli chuti, ne kvůli vzrušení

Zda dáváte přednost Café Latte nebo dietní limonádě, může ve skutečnosti záviset spíše na tom, jak se po nápoji cítíte, než jak chutná, zjistila nová studie.

Tato myšlenka je v rozporu s tím, co si vědci mysleli dříve: že naše chuťové geny určují, proč dáváme přednost jednomu nápoji před druhým.

Tým vědců z Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu zjistil, že chuťové preference hořkých nebo sladkých nápojů nejsou založeny na rozdílech v chuťových genech, ale spíše v genech, které se podílejí na emočních reakcích. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Human Molecular Genetics.

„Genetika, která je základem našich preferencí, souvisí s psychoaktivními složkami těchto nápojů,“ uvedla Marilyn Cornelisová, spoluautorka studie a docentka preventivní medicíny na Northwestern University Feinberg School of Medicine. „Lidé mají rádi, jak se po kávě a alkoholu cítí. Proto je pijí. Není to kvůli chuti.“

Tým vytvořil dvě kategorie, skupinu s hořkou chutí a skupinu se sladkou chutí. Mezi hořké patřila káva, čaj, grapefruitový džus, pivo, červené víno a likér. Sladká zahrnovala nápoje slazené cukrem, uměle slazené nápoje a negrapefruitové šťávy.

Poté poskytli dotazníky přibližně 336 000 osobám, které požádali, aby uvedly, co jedly a pily za posledních 24 hodin. Účastníci studie se rekrutovali z britské Biobanky – souboru účastníků výzkumu, kteří přispívají do studií o dlouhodobém vlivu genetiky a prostředí na rozvoj nemocí.

Vědci byli překvapeni, když zjistili, že dospělí se při výběru nápojů řídili více psychickou odměnou než chutí. Mnozí z účastníků totiž uváděli, že si ráno vybírají kávu nebo limonády, protože se jim líbí euforický pocit, který jim poskytuje kofein, nebo dávají přednost alkoholu kvůli jeho uklidňujícímu účinku.

Studie poukazuje na důležité komponenty chování a odměny při výběru nápojů a přispívá k našemu pochopení souvislostí mezi genetikou a konzumací nápojů – a potenciálních překážek při zásahu do stravy lidí, uvedl Cornelis ve svém prohlášení.

Ačkoli se jedná o první celogenomovou studii poskytující důkaz, že v naší preferenci nápojů může hrát roli i něco jiného než chuťové geny, není to pro obchodníky se sladkými nápoji zcela překvapivé. V lednu rozsáhlá studie zjistila, že reklamy na nezdravé potraviny se neúměrně zaměřují na černošské a hispánské děti. Zjistili, že potravinářské společnosti utratily v roce 2018 za cílenou reklamu 11 miliard dolarů, přičemž 80 % z nich bylo vynaloženo na reklamy na rychlé občerstvení, sladkosti, sladké nápoje a nezdravé svačiny.

„Tyto reklamní vzorce přinejlepším naznačují, že potravinářské společnosti považují černošské spotřebitele za zájemce o sladkosti, sladké nápoje, rychlé občerstvení a svačiny s velkým množstvím soli, tuku nebo cukru, ale ne o zdravější potraviny,“ uvedl Shiriki Kumanyika, předseda Rady pro zdraví černochů na Drexelově univerzitě. „Marketing je tak všudypřítomný, že je téměř neviditelný.“

Junk food – jakákoli potravina, která je vysoce zpracovaná, má vysoký obsah kalorií a málo živin – má obvykle vysoký obsah přidaných cukrů, soli a nasycených nebo transmastných tuků. Některé důkazy naznačují, že nezdravé potraviny jsou stejně návykové jako alkohol a drogy, což vede aktivisty v oblasti zdravotní politiky k volání po potravinové spravedlnosti.

Cornelis se domnívá, že výsledky studie poukazují na důležité složky chování a odměny při výběru nápojů – a na možné překážky při zásahu do stravování lidí.

„Pochopení environmentálních a genetických faktorů, které přispívají k výběru nápojů a úrovni jejich spotřeby, má důležité důsledky pro výživu a širší veřejné zdraví,“ řekl Cornelis.

Lepší pochopení toho, proč lidé dávají přednost určitým nápojům, může pomoci obhájcům veřejného zdraví čelit poselstvím potravinářských společností, které se přiživují na emocionálním vztahu lidí k jídlu a nápojům. Cílený marketing již dlouho přispívá k rostoucí epidemii obezity v zemi.

Sladké nápoje jsou spojovány s mnoha nemocemi a zdravotními potížemi, včetně rostoucího počtu případů cukrovky. Podle Světové zdravotnické organizace je konzumace alkoholu každoročně zodpovědná za jedno z 20 úmrtí na světě a ročně zabije až 3 miliony lidí, což představuje 5 % úmrtí na celém světě.

Anamolie „sladkého genu“

Cornelis skutečně našel jednu variantu genu zvaného FTO, která souvisí se sladkými nápoji. Lidé, kteří měli variantu genu FTO – stejnou variantu, která dříve souvisela s nižším rizikem obezity – překvapivě dávali přednost nápojům slazeným cukrem.

„Je to kontraintuitivní,“ řekl Cornelis. „FTO byl něco jako záhadný gen a nevíme přesně, jak souvisí s obezitou. Pravděpodobně hraje roli v chování, které by souviselo s regulací hmotnosti.“

Sledujte NBC HEALTH NA TWITTERU & FACEBOOKU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.