O čem je vzdušná jóga

Co je třeba vědět před první lekcí vzdušné jógy a závěrečné úvahy

Teď, když jste přesvědčeni, že máte vyzkoušet lekci vzdušné jógy, podívejme se na několik úvah, aby bylo cvičení bezpečné a příjemné:

Vzdušnou jógu lze zpřístupnit většině lidí bez ohledu na úroveň fyzické zdatnosti. Měli byste se jí však vyhnout, pokud trpíte některým z následujících stavů: Těhotenství, glaukom, nedávná operace jakéhokoli druhu. Velmi vysoký nebo nízký krevní tlak závrať, osteoporóza nebo jakákoli kostní slabost, syndrom karpálního tunelu, nedávná mrtvice nebo kýla. V případě pochybností byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo požádat o radu zkušeného učitele.

Jakmile získáte povolení ke cvičení, je důležité najít správnou třídu. Třídy mohou mít různé názvy a mohou se lišit tempem a úrovní obtížnosti. Pokud cvičíte poprvé, vždy si ověřte, zda je lekce vhodná pro začátečníky.

Například v ME Yoga Villa na Srí Lance jsou všechny naše lekce aerial jógy vhodné pro začátečníky. Vždy věnujeme čas rozcvičce, abyste se mohli seznámit s používáním hedvábí. Během lekce poskytujeme modifikace, které usnadní lekci začátečníkům, ale také jsou výzvou pro pokročilejší studenty. Nabízíme také průběžná jógová soustředění s každodenní vzdušnou jógou, abyste si mohli vybudovat praxi a získat větší jistotu a kompetence v houpací síti i na podložce.

Důležitou věcí při cvičení vzdušné jógy je nespěchat, naslouchat svému tělu a používat dech. Zejména začátečníkům bude chvíli trvat, než si vaše tělo zvykne na pohyby v hedvábí a inverze. Proto je důležité dělat si malé přestávky, kdykoli je to potřeba, a zhluboka dýchat, abyste udrželi přísun kyslíku. Někdy mohou studenti pociťovat mírnou bolest hlavy nebo nevolnost, která po několika lekcích odezní. V našem střešním studiu máme vždy k dispozici trochu mátového oleje, který pomáhá proti těmto vedlejším účinkům.

Pro začátečníky je také normální cítit se trochu nervózní nebo vystrašení. Zejména proto, že se po vás chce, abyste důvěřovali hedvábí, které drží vaše tělo a visí hlavou dolů. I zde je důležité nespěchat a pomocí pomalého a klidného dýchání se uvolnit. A pomáhá také ujištění, že houpací síť je bezpečná a zajištěná. Svým studentům vždy říkám, že houpací síť udrží i malého slona, který může klidně vážit více než 500 kg. Většina vzdušných zařízení je testována a certifikována tak, aby udržela i 1000 kg, takže si můžete být jisti, že vás houpací síť udrží.

Začátečníkům také doporučujeme, aby si vybrali houpací síť vpředu, aby byl učitel nablízku a aby je nezastrašili zkušenější studenti, kteří s lehkostí provádějí pokročilejší pozice.

Další věc, kterou je třeba vědět, je, že houpací síť může v některých pozicích způsobit trochu nepohodlí. Zvláště když tlačí na oblast těla, která je napjatá. Někdy může pomoci malá úprava hedvábí. Pokud ne, časem se vaše tělo přizpůsobí a naučí se uvolňovat napětí. Vždycky to přirovnávám k masáži hlubokých tkání, kdy trocha bolesti může způsobit následné velké uvolnění. Prudké bolesti však nejsou normální, v takovém případě musíte z polohy vystoupit a snažit se o nějakou úpravu.

Poslední radou by bylo nebrat se příliš vážně. Když probudíte své vnitřní dítě, můžete se smát, dělat hluk a užít si spoustu legrace.

A pro ty, které vzdušná jóga opravdu nadchne, můžete vždy prohloubit svou praxi nebo ji proměnit ve svou kariéru absolvováním speciálního kurzu pro učitele vzdušné jógy, jako je například speciální kurz TTC vzdušné jógy ME Yoga Villa v ráji na Srí Lance!

Šťastné létání!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.