Jak pěstovat meruňky

Plánování pěstování

Meruňky nemají rády kyselou půdu: zvyšte zásaditost půdy každoročním posypáním 60 g vápna na metr čtvereční koncem podzimu nebo v zimě, případně zapravte houbový kompost nebo drůbeží hnůj. Pokud je půda těžká, dejte na dno výsadbové jámy vrstvu drti.

Odrůdy – Moorpark, Trevatt, Story, Hunter a Riverbrite jsou nejspolehlivější – všechny jsou výborné na sušení. Moorpark, Blenheim, Earlicot, Supergold a Katy jsou velmi dobré pro konzumaci v čerstvém stavu.

Pěstitelské rady

Vyberte si dvouleté nebo tříleté stromy, které by měly plodit ve čtvrtém roce. Stromy s holými kořeny vysazujte od pozdního podzimu do časného jara, stromy v kontejnerech pak po celý rok, pokud jsou vhodné povětrnostní a půdní podmínky. Meruňky jsou obvykle samosprašné. Přesto je nejlepší vysadit dvě různé odrůdy, které budou kvést ve stejnou dobu.

Řez – meruňky se řežou stejně jako ostatní peckoviny, ale jsou náchylnější k bakteriální rakovině a dalším chorobám, které se do nich dostávají řeznými ranami. Proto se prořezávají koncem zimy až začátkem jara nebo nějakou dobu po sklizni (běžně v únoru), kdy se rány co nejrychleji zacelí. Nový přírůstek (má světlejší barvu) se seřízne o třetinu. Vyřežte všechny dlouhé svislé větve a staré neproduktivní odnože. Meruňky plodí na ostruhách, vyzrálém dřevě, které plodí až čtyři roky. Bez pravidelného řezu není nové dřevo nuceno růst a produkce v pozdějších letech trpí. Cílem řezu meruněk je vyváženě stimulovat růst nového dřeva a zachovat zralé dřevo, které plodí. Prořezáváním meruněk v únoru se během podzimu vytvoří dostatečné množství nových přírůstků, které se přes zimu zpevní a zajistí úrodu v následující sezóně, přičemž se minimalizuje napadení chorobami.

Přikrmování a zalévání- Pro podporu růstu po prořezání přikrmujte stromy drůbežím hnojem, ale nepřibližujte ho ke kmeni. Vysoké pH tohoto hnoje pomáhá splnit požadavky meruněk na neutrální až zásaditou půdu. Na jaře opět přihnojte. Použití kompostu jako mulče by mělo zajistit dostatečnou výživu. Pokud však listy vypadají bledě, doplňte je granulovaným organickým hnojivem s pomalým uvolňováním. Před ochlazením stromek hojně a pravidelně zalévejte, abyste podpořili růst nových rostlin. Na jaře šetřete vodou použitím mulče z kompostu.

Ochrana úrody- Meruňky snášejí teploty pod 0 °C a jsou odolnější než broskve. Kvetou však brzy a pozdní jarní mrazy mohou poškodit květy a výrazně snížit výnos plodů. Stromy vysazujte na otevřeném stanovišti mimo mrazové kotliny. Pokud na noc použijete ochranný kryt proti mrazu, nezapomeňte jej každé ráno odstranit, abyste umožnili opylení včelami. Květy je možné křížem opylovat malým štětečkem. Meruňky mohou nasadit příliš mnoho plodů. Když se to u některých odrůd stane, může pak celá úroda opadat, aby se ušetřila energie. Aby se tomu předešlo, úroda plodů se obvykle prořezává. Můžete to provést po prvním přirozeném opadu plodů, dokud jsou plody ještě malé a zelené. Mezi plody ponechte rozestupy 5-10 cm. Ty, které zůstanou, dorostou do dobré velikosti.

Škůdci a choroby

Nejvýznamnějším problémem chorob je bakteriální rakovina. Vyskytnout se může také hnědá hniloba, kadeřavost broskvoní a gummóza neboli vytékání mízy. Nejčastějšími škůdci jsou šupinovka, tesařík, zavíječ, ovocná muška, mšice, šupinatý hmyz a mravenci.

Sklízení a skladování

Plodí stromu dozrává nerovnoměrně po dobu tří týdnů. Nechte je na stromě, aby se plně rozvinula jejich barva, chuť a zralá struktura. Při sklizni v plné zralosti se snadno oddělují od stromu. Zacházejte s nimi opatrně, abyste zabránili vzniku otlaků. V oblastech se spolehlivě horkým a suchým létem uchovávejte přebytečné plody sušením na slunci. Plody rozkrojte napůl a položte na slunce, přikryté síťkou proti mouchám, dokud neztmavnou a neuschnou.

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.