Jak poznat, zda byste měli navštívit kosmetičku nebo dermatologa

V dokonalém světě by naše pleť byla vždy čistá, zářivá a zdravá. Dokud však takový svět skutečně neexistuje, musíme přijít na to, jak svou pleť učinit šťastnou sami – a kdy v případě potřeby zavolat velké zbraně, jako je dermatolog nebo kosmetička.

Pokud jste si někdy nechali ošetřit obličej nebo depilovat obočí, pravděpodobně jste navštívili kosmetičku. A pokud jste si někdy nechali zkontrolovat pleť, pravděpodobně jste navštívili dermatologa. Co přesně ale každý z nich dělá? A kdy byste měli navštívit raději jednoho než druhého?“

Naštěstí vám návštěva jednoho z nich obvykle nějakým způsobem pomůže zlepšit kvalitu vaší pleti, ale existuje několik případů, kdy se opravdu vyplatí navštívit jednoho nebo druhého. Zde se blíže podíváme na kvalifikaci dermatologů a estetiků a na to, kdy byste měli navštívit každého z nich.

Zobrazit více

Tady se dozvíte, co obnáší certifikace dermatologa.

Každý certifikovaný dermatolog musí mít za sebou čtyřleté bakalářské studium, čtyřleté studium na lékařské fakultě, roční stáž ve vybraném lékařském oboru a tříletý rezidenční program v oboru dermatologie, Anne Chapas, M.D., klinická instruktorka dermatologie v nemocnici Mount Sinai, říká pro SELF.

Na konci svého rezidenčního programu skládají závěrečnou zkoušku prostřednictvím Americké dermatologické rady (ABD), a pokud ji úspěšně složí, budou považováni za dermatology s osvědčením. Dr. Chapas vysvětluje: „Asi čtvrtina dermatologů se po ukončení rezidentury dále vzdělává,“ a toto vzdělávání má obvykle podobu stipendijních programů v takových subspecializacích, jako je kosmetická dermatologie, dětská dermatologie nebo dermapatologie.

Aby si dermatologové, kteří získali certifikaci po roce 1991, udrželi svou certifikaci, musí se účastnit programu udržování certifikace ABD, který se obvykle skládá z dalšího lékařského vzdělávání, řady sebehodnotících aktivit a cvičení zaměřených na odborné sebezdokonalování. (Všem, kteří získali osvědčení před rokem 1991, bylo uděleno doživotní osvědčení). Program udržování certifikace vrcholí každých 10 let hlavní recertifikační zkouškou. Ačkoli jistě existují dermatologové, kteří o certifikaci neusilují, je to pro poskytovatele jeden ze způsobů, jak prokázat své odborné znalosti a odhodlání vykonávat dermatologickou praxi.

Nezávislá na ABD je Americká dermatologická akademie (AAD), jejímž cílem je vzdělávat, sjednocovat a zastupovat všechny praktikující dermatology ve Spojených státech (v současné době má 20 500 členů). Do AAD mohou vstoupit pouze dermatologové, kteří jsou certifikováni jako členové, zatímco ti, kteří jsou způsobilí složit zkoušku, mohou vstoupit jako spolupracovníci.

Tady se dozvíte, jakým způsobem získávají kosmetičky vzdělání a licenci.

Přesné požadavky na kosmetičky se v jednotlivých státech liší. Ve většině států však musí kosmetičky absolvovat přibližně 300 až 1 000 hodin školení na estetické nebo kosmetické škole nebo jako učnice a poté složit státní zkoušku – často s praktickou i písemnou částí -, aby získaly licenci. Poté většina států vyžaduje pravidelné obnovování licence nebo absolvování několika hodin dalšího vzdělávání každý rok. Estetici mohou mít také vysokoškolské vzdělání na dvouletých nebo čtyřletých vysokých školách, ale není to podmínkou.

Učební osnovy estetického školení obvykle zahrnují základy péče o pleť, anatomii a fyziologii kůže, bezpečnostní a hygienické zásady, kontrolu infekcí a postupy, jako je ošetření obličeje a depilace voskem. Tři státy – Utah, Virginie a Washington – a také Washington, D.C., v současné době nabízejí licenci mistra kosmetiky, která znamená, že kosmetička absolvovala další školení v intenzivnějších procedurách, jako je hlubší chemický peeling nebo ultrazvukové či laserové procedury.

Kromě státní licence mohou kosmetičky získat také národní certifikaci prostřednictvím Národní koalice kosmetiček, výrobců/distributorů &sdružení (NCEA). Pro pořádek dodejme, že tato certifikace neuděluje kosmetičce licenci, aby mohla pracovat kdekoli chce – spíše jí poskytuje vyšší pověření v její profesi a komplexnější školení. V současné době má národní certifikaci přibližně 5 000 kosmetiček.

Národní certifikace, která se skládá z 1 200 hodin, se podrobněji zabývá patologií kůže, dermatologickou terminologií a poruchami a pokročilejšími ošetřeními včetně laserových a světelných služeb, mikroproudových ošetření obličeje a ultrazvukových a drenážních technik.

„U těchto pokročilých modalit existují různé bezpečnostní aspekty, které národní certifikace více rozebírá,“ říká pro SELF Susanne Warfieldová, výkonná ředitelka NCEA.

Někdy byste rozhodně měli jít rovnou ke kožnímu lékaři.

Pro zajímavost, americká pracovní skupina pro preventivní služby dospěla v roce 2016 k závěru, že není dostatek důkazů pro to, aby lidé bez příznaků každoročně absolvovali screening rakoviny kůže celého těla. Rozhodně byste se však měli poradit s dermatologem, pokud si všimnete něčeho, co by mohlo být příznakem, například velkého nebo vyvíjejícího se mateřského znaménka, a AAD doporučuje, abyste se nechali vyšetřit, abyste věděli, co je pro vás normální.

Existují určité další problémy, které může řešit pouze dermatolog. Konkrétně hluboké a bolestivé léze akné, cystické akné, akné, které se již začalo jizvit, zarudnutí nebo cokoli, co se stroupkuje a tvoří krusty, by si zasloužilo návštěvu dermatologa, říká Dr. Chapas.

Dále vše, co ještě nebylo diagnostikováno – především vyrážky, suchost, citlivost a hnědé skvrny – by mělo být nejprve prohlédnuto dermatologem, říká Carolyn Jacob, M.D., Jacobová, klinická instruktorka dermatologie na Northwestern University, říká pro SELF. I když se jich chcete pouze zbavit, rizika spojená s hledáním rychlého řešení předtím, než přesně víte, s čím se potýkáte, jsou podle ní příliš velká.

Pokud se vám například objeví nová hnědá skvrna, raději se poraďte s dermatologem, než se jí budete zabývat u kosmetičky. Místo neškodné pihy nebo tmavé skvrny související s akné by se mohlo jednat o melanom, vysvětluje doktor Jacob. Rakovinné znaménko se řeší zcela jinak a neléčené může být smrtelné.

Navíc i estetická ošetření – která mohou zahrnovat chemický peeling a lasery – mohou mít rizika a vedlejší účinky, takže je nezbytné vědět, co ošetřujete a proč to ošetřujete. Jednoduše řečeno, „nemůžete se pustit do zappingu bez diagnózy,“ říká Dr. Jacob. S jakýmikoliv konkrétními obavami nebo nejasnostmi ohledně vaší pleti byste se měli obrátit na svého dermatologa.

Pokud hledáte rozmazlování nebo běžnou údržbu, může vám s tím pomoci kosmetička.

Jak říká dr. Jacob, estetické procedury, jako je ošetření obličeje a extrakce, mohou být uklidňující, relaxační a vyloženě zábavnou součástí rutinní péče o pleť.

Přestože vám kosmetička nebude moci nabídnout ošetření závažných nebo zdravotních stavů pleti, může být schopna celkově zlepšit vzhled vaší pleti. Kdo jednoduše hledá zářivější pleť (čti: důkladně hydratovanou, exfoliovanou, masírovanou a zklidněnou), tomu pravděpodobně nejlépe poslouží kosmetická ordinace, říká Dr. Chapas.

Jakmile si ujasníte všechny potřebné diagnózy a budete mít svého dermatologa na telefonu pro případ, že si všimnete nějakých změn na své pleti, můžete se bez obav vydat na měsíční ošetření pleti do svých oblíbených lázní.

Estetici a dermatologové mohou spolupracovat – a také spolupracují.

Je možné, že vás kosmetička doporučí k dermatologovi a naopak. Warfield vysvětluje, že z technického hlediska nesmí estetici léčit žádná kožní onemocnění. Pokud si tedy například všimnou velkého poškození na horní části ucha klienta, mohou ho poučit o důležitosti ochrany před sluncem, ale budou muset klientovi doporučit, aby navštívil dermatologa pro další vyšetření.

Nebo možná navštíví klienta, který chce pomoci se zvládáním akné, ale zjistí, že klientově pleti může ve skutečnosti prospět léčba na předpis. Protože kosmetičky nemohou předepisovat léky, opět by klientce doporučily, aby se objednala k dermatologovi.

„Rozhodně vidím, že se doporučení mezi našimi profesemi vracejí,“ říká Dr. Chapas. Například někteří lidé s vážnými kožními onemocněními navštíví kosmetičku dříve než dermatologa prostě proto, že je to pro ně pohodlnější. „Lidé začínají jednoduše tím, co je blízko a co je snadné,“ říká. „A pak, v závislosti na tom, zda své problémy vyřešili, mohou vyhledat další úroveň odborného poradenství.“

Doktorka Chapasová proto prosazuje „otevřenou a plynulou“ komunikaci mezi dermatology a estetiky (a ostatními poskytovateli péče). Někdy je ústní předávání informací tím nejúčinnějším způsobem, jak k ní dostat lidi, kteří skutečně potřebují dermatologickou péči.

Na druhou stranu jsou situace, kdy dermatologové využívají služeb estetiků. Zejména mladší pacienty, zejména ty, kteří se zajímají spíše o údržbu a prevenci než o nějaké konkrétní kožní onemocnění, může Dr. Chapasová doporučit k návštěvě kosmetičky. A některým svým pacientům s akné doktorka Chapasová navrhne, aby navštívili kosmetičku kvůli peelingu nebo mikrodermabrazi, a zároveň je ošetří i z lékařského hlediska.

„Pracujeme jako partneři, komunikujeme spolu tam i zpět,“ říká. Zatímco doktorka Chapasová může pacienta vidět jednou za několik týdnů nebo jen jednou za rok v závislosti na tom, s čím se potýká, kosmetička může stejného člověka vídat ještě častěji – a když jsou spolu v kontaktu, mohou si vzájemně zkontrolovat svá doporučení a ujistit se, že pacient ošetření dodržuje.

Souhrn: Jak dermatologové, tak kosmetičky mohou být pro vaši pleť fantastickými spojenci, ale mějte na paměti, že nejsou vzájemně zaměnitelní.

Související:

  • Mají obličejové masky věci zhoršit, než se zlepší?
  • Dermatoložka mi zkritizovala péči o pleť – a tohle jsem změnila
  • 11 věcí, které chcete vědět o citlivé pleti

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.