Sania Mirza

Sania Mirza egy úttörő sportoló, aki szinte egyedül tette fel az indiai női teniszt a világ térképére. Ő az első és mindeddig egyetlen indiai női játékos, aki Grand Slam-címet nyert bármilyen formátumban, és ő az egyetlen játékos, aki bejutott a WTA egyéni ranglistájának első 30 helyezettje közé.

Sania páros párosa Martina Hingisszel széles körben ünnepelt stílusa és sikere miatt. 2015-ben és 2016-ban Sania és Hingis voltak a világ legjobb páros játékosai, 3 Slam-tornát és 2 WTA Finals címet nyertek.

Mára Sania sport- és társadalmi-kulturális ikon Indiában, akinek rangja az ország legjobb krikettjátékosaiéval vetekszik.

A legjobb helyezés a négy Grand Slam-tornán – egyesben:

Australian Open: 3. forduló (2005, 2008)

Francia Open: 3. forduló (2005, 2008)

Francia Open: 3. forduló (2005, 2008): (2007, 2011)

Wimbledon: 2. forduló (2005, 2007, 2008, 2009)

US Open: 4. forduló (2005)

Legmagasabb ranglista helyezés: Legjobb helyezés a négy Grand Slam-tornán – párosban:

Australian Open: (2016)

Francia Open: Bajnok (2016)

Francia Open: (2011)

Wimbledon:

US Open: Bajnok (2015)

US Open:

Legmagasabb rangsorolás: US Open: Bajnok (2015)

Legmagasabb rangsorolás: Legjobb helyezés a négy Grand Slam-tornán – vegyes párosban:

Ausztrál nyílt bajnokság: 1. hely

Ausztrál nyílt bajnokság: (2009)

Francia Open: (2012)

Wimbledon:

US Open: Negyeddöntős (2011, 2013, 2015)

US Open: (2014)

Játékstílus, erősségek és gyengeségek

Sania agresszív játékos, az egyik legnagyobb előütéssel a játékban. Bármely labdamenetet képes diktálni azzal, hogy az előkezét a sarkokba lendíti, és még védekező helyzetből is képes winnereket ütni erről a szárnyról.

Ad

Sania előkeze volt az egyik fő oka annak, hogy pályafutása kezdetén egyesben kihívója tudott lenni a legjobb játékosoknak. Bár volt néhány gyengesége a játékában, az előkeze annyira egyedi volt, hogy rendszeresen szerepelt a “legjobb előkezek a játékban” listákon.

Sania fonákja meglehetősen hatékony, de az adogatása támadható és következetlen. A mozgása sem a legjobb, ami hátráltatja őt a hosszú labdamenetek és a hosszú meccsek során.

Sania agresszív alapjátékosként kezdte, de sokkal inkább a hálót kezdte megközelíteni, amikor a párosra helyezte át a hangsúlyt. A röplabdái idővel javultak, és a Hingisszel való társulása során időnként a svájci finomságával vetekedett a hálónál.

Személyes élet

Sania Mumbaiban született, de élete nagy részében Hyderabadban élt. Hatéves korában kezdett el teniszezni, és édesapja, Imran Mirza azóta is az elsődleges edzője.

Sania 2010 áprilisában ment hozzá a pakisztáni krikettjátékoshoz, Shoaib Malikhoz. 2018 áprilisában a pár bejelentette, hogy első gyermekükkel várandósak, ami miatt Sania teniszkarrierje szünetelt.

Sania népszerűsége az indiai tömegek körében számos támogatói szerződést hozott neki, és alkalmanként modellkedni is vállalt.

Örökség

Sania számos elsőséget teremtett az indiai nők számára, és a teniszezői pályára vágyó fiatal lányok milliói számára lett inspirációs forrás. Ő volt az első indiai nő, aki bejutott a WTA egyéni ranglistájának első 100 helyezettje közé, az első, aki WTA egyéni tornát nyert, az első, aki megnyerte az év végi WTA Finals-t (párosban), és az első, aki bármilyen Slam-tornán diadalmaskodott.

Ad

Hihetetlenül jól szerepelt India képviseletében a többnemzeti versenyeken is, több érmet (köztük aranyat) nyert egyesben és párosban is a Nemzetközösségi Játékokon, az Ázsiai Játékokon és az Afro-ázsiai Játékokon. A 2016-os riói olimpián éppen csak lemaradt a bronzéremről, mivel Rohan Bopannával az elődöntőben kikapott.

Sania hatása és hírneve túlmutat a tenisz határain. Bár nyílt megjegyzéseivel időnként vitákat váltott ki, többször felszólalt a nők jogaiért és a kisebbségi ügyekért is, és ezzel világszerte rajongókat szerzett magának.

Sania Mirza 6 Grand Slam-győzelmével párosban és vegyes párosban, top 30-as karrierjével egyesben és átható jelenlétével India társadalmi és kulturális szövetében biztosította, hogy még sokáig ünnepelt nemzeti ikon maradjon.