Výchova silných dcer pomocí bojových umění

Je smutnou realitou, že všechny malé děti se v určitém okamžiku setkají s náročnými překážkami, ať už v podobě kyberšikany, rozvádějících se rodičů nebo nemoci vlastní či v rodině. Zejména mladé dívky se však potýkají s jedinečnými obtížemi pramenícími jednoduše z toho, že vyrůstají ve světě, který na ně někdy pohlíží jinak než na jejich mužské vrstevníky.

Od stále mladšího věku, kdy jsou dívky nuceny k sebevědomí ohledně svého těla, až po obavy z rizika napadení, nabízí bojová umění řešení mnoha problémů, kterým mladé dívky čelí. Možná se domníváte, že vaše dítě je ještě příliš malé na to, aby se muselo některým z těchto problémů zabývat; bohužel byste mohli být překvapeni. Dobrou zprávou však je, že není ani příliš mladá na to, aby začala trénovat bojová umění.

Ačkoli bojová umění nejsou všelékem na všechny problémy související s pohlavím, s nimiž se dívky a mladé ženy setkávají, mohou jim pomoci vybavit se některými nástroji, které budou potřebovat, aby byly připraveny těmto výzvám čelit. Zde je šest důvodů, proč byste měli svou dceru přihlásit na trénink bojových umění ještě dnes.

Zvýší se její pocit vlastní hodnoty

Přemýšlíte-li, jak posílit dívku, aby se měla ráda a dokázala se postavit šikaně, těžko byste hledali lepší možnost než kurz bojových umění. Od prvního okamžiku na žíněnce se mladá studentka učí, že je cennou osobou a zaslouží si respekt.

Bojová umění také zlepší její tělesnou image. Když se naučí více dovedností bojových umění, bude své tělo vnímat méně z hlediska toho, jak vypadá, a více z hlediska toho, co dokáže. Uvědomí si, že když její tělo dokáže neuvěřitelné věci, musí být samo o sobě dost neuvěřitelné. Pocit vlastní hodnoty a sebeúcty, který si vybuduje, ji posílí proti šikaně.

Naučí se sebeobraně

Nešťastnou realitou světa je, že ženy čelí výrazně vyššímu riziku napadení. Mnohá bojová umění se zaměřují na pohyby navržené tak, aby fungovaly i při střetu s větším protivníkem, což je pro sebeobranu obzvlášť užitečné, protože mnozí útočníci jsou větší než jejich vybrané oběti.

Znovu si nemyslete, že když je vaše dítě malé, že se nebude moci naučit sebeobranu. I dítě se může naučit, jak správně zkroutit tělo, aby se vymanilo ze sevření někoho, kdo ho chytá, nebo jak provést jednoduchý úder do očí nebo slabin.

Podívejte se na příběh osmileté dívky, která pomocí kung-fu ubránila sebe a svého malého bratra před únoscem.

Může se socializovat se svými vrstevníky – dívkami i chlapci

Některé studie, odehrávající se na akademických školách, ukázaly, že společná interakce pomáhá dívkám i chlapcům budovat cenné socializační dovednosti. Stejná studie si však také uvědomila, že v době, kdy děti dosáhnou věku základní školy, se začnou rozdělovat: u oběda sedí se svým pohlavím, na hřišti si hrají ve skupinách „jen pro holky“ nebo „jen pro kluky“, většina jejich kamarádů je stejného pohlaví jako oni. Mnoho dívek proto přichází o možnost stýkat se s chlapci a naopak.

Většina mládežnických sportů není koedukovaná; kurzy bojových umění však účastníky podle pohlaví nerozdělují. Je pravda, že bojová umění jsou stále mírně dominantní mužskou aktivitou. Nicméně se k nim hlásí stále více dívek a žen. Vaše dcera bude mít prospěch z interakce s chlapci v prostředí, kde je vzájemný respekt (vynucenou) normou. A hele, jen asi polovina populace jsou muži – vaše dcera by se mohla naučit, jak s touto polovinou komunikovat raději dříve než později!

Získá hodnotu toho, že si na věci vydělává sama

Většina bojových umění používá systém páskového hodnocení, který označuje úroveň výcviku studenta. Aby student získal novou barvu pásu, musí prokázat, že se stal dostatečně zručným, aby překonal svou stávající úroveň pásu. Někdy je nový pásek udělen podle uvážení instruktora. Jindy musí studenti složit zkoušku, aby prokázali, že jsou připraveni. Ať tak či onak, získání nového pásku je v bojových uměních velkou událostí a je oslavováno.

Když vaše dcera získá svůj první nový pásek, bude cítit obrovskou hrdost a úspěch, že dokázala něco pozoruhodného. Uvědomí si, že s tvrdou prací, časem a odhodláním není nic, co by nedokázala.

Ukáže jí to, že je silnou soupeřkou

Zatímco mladí chlapci jsou pravidelně povzbuzováni k tomu, aby se chopili své soutěživé stránky, na dívky se příliš často nepohlíží jako na „ženské“ a jsou odrazovány od toho, aby se věnovaly soutěžení se stejným zápalem. Díky bojovým uměním mohou mladé dívky soutěžit a uplatňovat naučené dovednosti ve výchovném prostředí, kde se od investování do sportovních úspěchů neodrazuje.

V mnoha sportovních aktivitách, zejména s přibývajícím věkem dětí, mají navíc navrch muži: jsou v průměru větší a mají více svalů než ženy. Nicméně mnoho soutěží v bojových uměních, jako jsou například formy karate (tzv. kata), je založeno na tom, jak dobře dokážete provést určitou techniku. Pokud se rozhodne soutěžit v těchto soutěžích, bude se moci utkat se svými mužskými vrstevníky, aniž by její pohlaví bylo považováno za nevýhodu – na to by si měla zvyknout. Třeba při žádostech o zaměstnání. Povýšení. Takové ty důležité věci.

Prostě řečeno:

Milovat své volnočasové aktivity se nemusí zdát jako zásadní životní dovednost, ale u malých dětí (nebo kohokoli jiného!) nemá smysl mít efektivní program, pokud je tak nevýrazný, že studenty po jedné lekci omrzí a odejdou.

Když se vaše dítě postaví na žíněnky na své první hodině bojových umění a jeho tvář se rozzáří, víte, že máte žáka, který je připraven se učit!“

Přestože má určitý význam začínat v mladém věku, neexistuje žádný špatný věk, kdy by vaše dcera měla projevit zájem o bojová umění! Od dívek, které se teprve chystají na první školní den, až po mladé ženy, které se chystají na vysokou školu, je trénink bojových umění obrovskou příležitostí s důležitými dovednostmi, které se může naučit každá studentka. Pokud vychováváte emancipované dcery a hledáte novou aktivitu, která je stejně účinná jako zábavná, přiveďte své dcery vyzkoušet kurz bojových umění ještě dnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.