URL adresy vhodné pro SEO

Michiel Heijmans

Michiel byl jedním z našich prvních zaměstnanců a býval partnerem společnosti Yoast. Nastartujte optimalizaci svých stránek pomocí jeho článků!

Téma je na dlouhou diskusi: URL vhodné pro SEO. Mám, nebo nemám uvádět kategorii? Měla by být adresa URL co nejkratší, nebo je zde prostor pro přídavky? Může být URL adresa napěchovaná klíčovými slovy, nebo ne?“

V tomto příspěvku vysvětlím náš názor na SEO-friendly URL adresy a pokusím se trochu rozvést, proč si myslíme, že je to pro tento odkaz nejlepší volba. Nejprve vám řeknu, že adresa URL vhodná pro SEO se liší podle typu webu. V tomto článku jich několik proberu, abych ukázal rozdíly. Existuje několik základních pravidel, ale důrazně vám doporučuji, abyste při nastavování struktury adresy URL nebo výběru slugu mysleli na návštěvníka.

Základní pravidla pro adresy URL vhodné pro SEO

Nezáleží na tom, jaký typ webu máte, existuje několik základních pravidel, která platí pro všechny weby.

 • Hlavní věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že vaše adresy URL by měly být zaměřené. Zbavte své adresy URL funkčních slov jako „a“, „z“, „the“ atd. V 99 % případů tato slova nepřidávají vaší adrese URL žádnou hodnotu. Pokud je to možné, odstraňte z adres URL také slovesa. Slova jako „jsou“ nebo „mají“ nejsou v adrese URL potřeba, aby bylo jasné, o čem stránka je.
 • Délka adresy URL v tomto případě nehraje roli. Doporučujeme však, aby adresy URL byly co nejkratší. Ne že by Google neměl rád dlouhé adresy URL, ale kratší adresy URL jsou s největší pravděpodobností cílenější. Mějte na paměti, že pokud na svých stránkách používáte drobečkové odkazy (breadcrumbs), jako to děláme my, mohou se místo celé adresy URL zobrazovat tyto:

 • Délka není až takový problém: Google zobrazí to, co považuje za důležité pro daného návštěvníka. Mějte na paměti, že meta titles a descriptions jsou ořezány na 512 pixelů, stejně jako vaše URL.
 • Nepoužívejte podtržítka, protože ta spojují slova a dělají z nich jedno. Přednost mají pomlčky.

Toto jsou základní pravidla pro adresy URL vhodné pro SEO. Nejlepší adresa URL vhodná pro SEO se liší podle typu webu. Vyberte si typ webu a přeskočte na informace, které se týkají vašeho webu:

 • Firemní weby
 • Online obchody
 • Blogy nebo zpravodajské weby

SEO-friendly URL pro firemní web

Pokud váš web obsahuje informace o vaší společnosti a/nebo službách a to je v podstatě vše, bez ohledu na počet stránek, zvolil bych co nejkratší URL.

http://example.com/contact/
http://example.com/about-us/

SEO-friendly URL pro váš internetový obchod

Pokud jsou vaše webové stránky internetovým obchodem, můžete postupovat dvěma způsoby:

http://example.com/product-name/
http://example.com/category-name/product-name/

Některé systémy pro správu obsahu (například Magento) vytvářejí obojí. V takovém případě použijte rel=“canonical“ a nasměrujte Google na ten, který se má zobrazovat v Googlu.

Otázkou zůstává, jakou strukturu URL použít. V tomto případě by adresy URL vhodné pro SEO měly být zároveň užitečnými adresami URL pro návštěvníka. Pokud váš obchod obsahuje kategorie, které návštěvníkovi usnadňují život, rozhodně tyto kategorie do adresy URL také zahrňte. Tak bude vaše adresa URL, drobečková navigace a menu návštěvníkovi připomínat, kde se na vašem webu nachází:

http://example.com/birds/crane
http://example.com/equipment/crane

Víte, co tím myslím? Rozhodněte sami, zda vaše kategorie přidávají produktu a adrese URL takovou hodnotu. Pokud ano, je pro SEO lepší zahrnout i kategorii, protože kategorie a produkt spolu velmi souvisejí.

SEO-friendly URL pro váš blog nebo zpravodajský web

Pokud je vaším webem blog nebo zpravodajský web, existuje řada způsobů, jak sestavit URL. Probereme si je samostatně:

 • http://example.com/post-title/
  Pokud má váš web jako celek silnou provázanost, můžete zvážit, zda se při tvorbě adresy URL vhodné pro SEO nezaměřit pouze na název příspěvku a na název příspěvku. Souvislost bude Googlu naznačovat hlavní téma vašeho webu, takže není třeba ji do adresy URL přidávat.
 • http://example.com/category-name/post-title/
  V případě, že je váš web zpravodajský a píšete o různých tématech, přidáním tématu (například jako názvu kategorie), bude ještě jasnější, o čem stránka je. Je to trochu podobné, jak bylo vysvětleno výše u SEO-friendly URL pro váš internetový obchod.
 • http://example.com/mm/dd/yyyy/post-title/
  Pokud vaše webové stránky obsahují denní zprávy a zprávy se vztahují k nějakému datu, nezapomeňte toto datum uvést i v URL. Pokud někdo hledá nejnovější zprávy o produktech Apple, datum v adrese URL již ukáže, zda se stránka týká letošního iPhonu, nebo ne. Moje doporučení: Datum v adrese URL používejte pouze v případě, že na něm záleží.

TL;DR

Neexistuje jediný způsob, jak vytvořit nejlepší adresu URL vhodnou pro SEO. Záleží na typu webu, který máte. Zejména u blogu nebo zpravodajského webu existuje více možností. Hlavní je, aby vaše adresy URL byly zaměřené. Kromě toho nezapomeňte uvést všechny důležité informace, aby bylo jasné, o čem stránka je.

Přečtěte si více: Rel=canonical – Co to je a jak ho (ne)používat“

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.