Two-minute warning

Pro film z roku 1976 viz Two-Minute Warning.

Tento článek potřebuje k ověření další citace. Pomozte prosím vylepšit tento článek přidáním citací na spolehlivé zdroje. Materiál bez zdrojů může být napaden a odstraněn. (leden 2011)

V Národní fotbalové lize se dvouminutové varování dává, když na hodinách hry zbývají dvě minuty času v každé polovině zápasu, tj. ke konci druhé a čtvrté čtvrtiny. Další dvouminutové varování se dává ve vzácných případech, kdy v prodloužení zbývají pouze dvě minuty. Pokud je fotbalový míč ve hře, když hodiny dosáhnou 2:00, je dvouminutové varování vyhlášeno ihned po skončení hry, kdy je míč prohlášen za mrtvý. Dvouminutové varování zastavuje hodiny hry ve všech případech.

Historie

Původ je z dob, kdy v NFL oficiální čas hry sledoval člen rozhodcovského týmu, přičemž hodiny na stadionu byly neoficiální. Jejich účelem bylo zajistit, aby týmy věděly, kolik času zbývá do konce hry. Od konce 60. let 20. století jsou hodiny na stadionu NFL oficiální, ale v té době už byla v NFL důležitým faktorem televize, takže dvouminutové upozornění bylo zachováno jako reklamní přestávka a sloužilo jako čas pro „budování napětí“, a stalo se tak důležitou součástí průběhu hry.

Pravidla

Kromě těchto praktických účelů se postupně vyvinula některá pravidla, která jsou pro poslední dvě minuty každého poločasu a prodloužení jedinečná. Na konci první a třetí čtvrtiny nedochází k žádné zvláštní události, kromě výměny koncových zón, takže tehdy neexistuje žádné dvouminutové varování, pouze v poločasech.

Dvouminutové varování ve čtvrté čtvrtině je důležitým mezníkem ve hře pro tým, který vede a chce vyčerpat čas. Pokud má vedoucí tým míč na prvním downu a do konce hry zbývají méně než dvě minuty a soupeřův tým už nemá žádný timeout, může rozehrávač často bezpečně ukončit hru tím, že třikrát za sebou „poklekne“, aniž by riskoval zranění nebo obrat. Je to proto, že na konci každé hry si útočící tým může vzít až 40 sekund na zahájení další hry.

Desetisekundový běh

Následující situace vedou k desetisekundovému běhu hodin hry, pokud tým, který má míč v držení, prohrává nebo je hra vyrovnaná a tým, který má míč v držení, nemá v této polovině zbývající timeouty. Poločas nebo hra může vypršet při tomto vypršení času.

• Překročení časového limitu z důvodu zranění (viz níže)
  • Jeden z následujících šesti faulů je spáchán útočníkem. Po runoffu se hodiny hry znovu obnoví, jakmile je míč nastaven. K runoffu může dojít také v případě, že družstvo odmítne využít timeout, pokud mu zbývá.
    • False start
    • Intentional grounding
    • Illegal forward pass behind the line of scrimmage
    • Throwing a backward pass out of bounds
    • Spicking or throwing ball away after the downu (s výjimkou situace po touchdownu)
    • Jakýkoli jiný úmyslný čin, který způsobí zastavení hodin

Zranění

Jestliže je hráč zraněn a jeho družstvu zbývá v tomto poločase time-out, je tomuto týmu automaticky nařízen oddechový čas, aby mohl být zraněný hráč odstraněn ze hřiště. Pokud družstvu dojdou timeouty, dostane nadměrný „čtvrtý timeout“. Jakékoli následné zranění po čtvrtém timeoutu však má za následek pětimetrový faul za zdržování hry. Kromě nadměrného timeoutu následuje 10sekundový oddechový čas (pokud se jednalo o zranění útočícího hráče) nebo se hodiny hry vynulují na 40 sekund (pokud se jednalo o zranění bránícího hráče).

Výjimky z výše uvedeného zahrnují případy, kdy si druhé družstvo vyžádalo timeout bezprostředně po předchozí hře, aby ušetřilo čas na hodinách hry; zranění bylo způsobeno faulem soupeře; nebo předchozí hra vedla ke změně držení míče, úspěšnému gólu z pole nebo byla pokusem o konverzi.

Další pravidla

• V průběhu dvouminutového varování v 1. poločase hry se každé opětovné zahájení hry po timeoutu uskuteční s rozehrávkou.
  • Pokud bránící družstvo prohrává bez oddechového času, lze odmítnout faul v obraně se 40 nebo méně vteřinami, což umožní ukončit poločas nebo hru.
  • Poločas nebo hra nemůže skončit kvůli faulu v obraně, pokud jej útočící družstvo neodmítne.

Ostatní fotbalové ligy

CFL má tříminutové varování, zatímco ligy arénového fotbalu mají minutové varování.

1. James Alder. „O fotbalovém slovníku – dvouminutové varování“. About.com. http://football.about.com/cs/football101/g/gl_twominutewar.htm. Získáno 14. ledna 2012.
  2. 2.0 2.1 Ethan Trex (26. listopadu 2009). „Proč má NFL dvouminutové varování?“. mental floss. http://www.mentalfloss.com/blogs/archives/41618. Získáno 27. srpna 2012.
  3. „Oddíl 3: Spuštění hodin hry“. Oficiální pravidla hry NFL. NFL. s. 2. http://static.nfl.com/static/content/public/image/rulebook/pdfs/7_Rule4_Game_Timing.pdf. Staženo 28. ledna 2013.