Studie zjistila, že houby jsou nejbezpečnější rekreační drogou

Podle letošního Globálního průzkumu drog jsou houby nejbezpečnější ze všech drog, které lidé užívají rekreačně.

Z více než 12 000 lidí, kteří v roce 2016 uvedli, že užívají halucinogenní houby s psilocybinem, bylo jen 0.2 % z nich uvedlo, že potřebovali pohotovostní lékařské ošetření, což je nejméně pětkrát méně než v případě MDMA, LSD a kokainu.

„Magické houby jsou jednou z nejbezpečnějších drog na světě,“ uvedl Adam Winstock, konzultant v oboru psychiatrie závislostí a zakladatel Global Drug Survey, a poukázal na to, že větší riziko představují lidé, kteří sbírají a konzumují nesprávné houby.

„Smrt v důsledku toxicity je téměř neslýchaná, přičemž otravy nebezpečnějšími houbami představují mnohem větší riziko, pokud jde o vážné poškození.“

Globální průzkum o drogách 2017, kterého se zúčastnilo téměř 120 000 lidí v 50 zemích, je největším každoročním drogovým průzkumem na světě, jehož otázky se týkají typů látek, které lidé užívají, způsobů užívání a toho, zda se u nich vyskytly nějaké negativní účinky.

Celkově 28 000 lidí uvedlo, že někdy v životě užili magické houby, přičemž 81,7 % z nich hledalo „mírný psychedelický zážitek“ a „zlepšení prostředí a sociálních interakcí“.

Globální průzkum drog 2017 odhaluje procento lidí, kteří uvedli, že v posledních 12 měsících užili určité drogy a zároveň vyhledali lékařskou pomoc. Pozn. překl: Global Drug Survey 2017

Magické houby nejsou zcela neškodné, upozorňuje Winstock. „Kombinované užívání s alkoholem a užívání v rizikovém nebo neznámém prostředí zvyšuje rizika poškození, nejčastěji náhodného zranění, paniky a krátkodobé zmatenosti, dezorientace a obav ze ztráty rozumu.“

V některých případech mohou lidé zažít záchvaty paniky a flashbacky, dodává, takže jeho rada pro lidi, kteří uvažují o jejich užití, zní: „pečlivě si naplánujte výlet s důvěryhodnou společností na bezpečném místě a vždy vězte, jaké houby užíváte“.

Podle samostatného výzkumu, který provedli Roland Griffiths a Robert Jesse z Johns Hopkins Medicine, mohou mít i špatné výlety pozitivní výsledky.

Ve své práci z roku 2016 se dotazovali téměř 2 000 osob na jejich jediný psychicky nejtěžší nebo nejnáročnější zážitek s magickými houbami. Z této skupiny se 2,7 % dostalo lékařské pomoci a 7,6 % vyhledalo léčbu trvalých psychických příznaků. Přesto 84 % dotázaných uvedlo, že jim tato zkušenost prospěla.

„Svým způsobem to vlastně není až tak překvapivé,“ řekl Griffiths v Q&A k článku. „Když se ohlédneme za náročnými životními událostmi, které bychom si nevybrali, jako je boj s vážnou nemocí, otřesný zážitek při horolezectví nebo bolestivý rozvod, někdy máme později pocit, že nás tato těžká zkušenost učinila pozoruhodně silnějšími nebo moudřejšími. Možná si dokonce začneme vážit toho, co se stalo.“

Mimo rekreační užívání bylo v klinických studiích prokázáno, že magické houby pomáhají léčit těžké deprese a úzkosti.

Z téměř 10 000 konzumentů LSD, kteří se zúčastnili GDS 2017, asi 1 % z nich – 95 osob – uvedlo, že vyhledalo lékařskou pomoc, což je pětkrát více než těch, kteří užívali magické houby.

„LSD je tak silná droga,“ řekl Winstock. „Je tak obtížné přesně dávkovat, když se kupované tablety tak liší. Je snadné vzít si příliš mnoho a mít jiný zážitek, než jste očekávali.“

Dodal, že výrobci drog začínají do tabulek zařazovat nová super silná psychedelika, jako je NBOMe, což zvyšuje riziko. Doporučuje snažit se získat „spolehlivou a důvěryhodnou zásobu“ a „na začátek si vždy vzít malou dávku“ a počkat několik hodin, než si vezmete další.“

Jednou z nejrizikovějších drog bylo podle průzkumu syntetické konopí. Více než každý třicátý uživatel ze vzorku vyhledal lékařskou pomoc – nejvíce ze všech zkoumaných drog kromě pervitinu. Mezi lidmi, kteří tuto drogu užijí alespoň 50krát za rok, se tento podíl zvyšuje na jednoho z deseti. Tato čísla opakují údaje z loňské zprávy.

Syntetické konopí, prodávané jako „spice“ a „černá mamba“, je souhrnné označení pro stovky chemických sloučenin, které v mozku napodobují účinky THC, účinné složky konopí. Tyto syntetické formy jsou často extrémně účinné, levné a bez zápachu, což vedlo k tomu, že zaplavily trh v USA a Evropě. Obzvláště oblíbené jsou ve věznicích ve Spojeném království, kde mají „ničivý dopad“ a jsou spojovány s úmrtími, vážnými onemocněními a případy sebepoškozování vězňů.

Brad Burge z Multidisciplinární asociace pro psychedelická studia (Maps) vyzval k opatrnosti, pokud jde o spoléhání se při získávání údajů na vlastní hlášení lidí, protože lidé často užívají více drog současně, takže si nelze být jisti, která z nich je příčinou problému.

Zdůraznil také, že vyhledání lékařské pomoci znamená u různých drog různé věci. U drog, jako je heroin, je cesta na pohotovost situací, kdy jde o život nebo o smrt, a vyžaduje resuscitaci a léky. U LSD nebo hub se toxicita neprojevuje a účinky odeznívají po několika hodinách.

„U LSD nebo čistého psilocybinu není známa žádná smrtelná dávka,“ řekl.

Vinstock i Burge uvedli, že tato zjištění naznačují potřebu reformy drogové politiky se zaměřením na přesun psychedelik ze seznamu nejnebezpečnějších kontrolovaných látek.

„Drogové zákony musí vyvažovat pozitiva a problémy, které mohou ve společnosti způsobit, a dobře vytvořené zákony by měly lidi postrčit k tomu, aby sami našli správnou rovnováhu,“ řekl Winstock.

„Lidé nemají tendenci psychedelika zneužívat, nejsou na nich závislí, nehnijí jim všechny orgány od hlavy až k patě a mnozí by jejich dopad na svůj život označili za hluboký a pozitivní. Je však třeba vědět, jak je používat.“

{{#ticker}}

{{vlevo nahoře}}

{{vlevo dole}}

{{vpravo nahoře}}

{{vpravo dole}}

.

{{#goalExceededMarkerPercentage}}

{{/goalExceededMarkerPercentage}}

{{/ticker}}

{{heading}}

{{#paragraphs}}

{{.}}

{{/paragraphs}}{{highlightedText}}

{{#cta}}{{text}}{{{/cta}}
Připomeňte mi to v květnu

Budeme v kontaktu, abychom vám připomněli, že máte přispět. Zprávu ve své e-mailové schránce očekávejte v květnu 2021. Pokud máte jakékoli dotazy ohledně přispívání, kontaktujte nás.

Témata

  • Drogy
  • novinky
  • Sdílet na Facebooku
  • Sdílet na Twitter
  • Sdílet e-mailem
  • Sdílet na LinkedIn
  • Sdílet na Pinterest
  • Sdílet na WhatsApp
  • Sdílet na Messenger

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.