Sezóna 2013 New England Patriots…Nedoceněná?

Při pomyšlení na nejlepší sezóny New England Patriots se většině vybaví vítězství v Super Bowlu v letech 2001, 2003, 2004 a 2014. Jiné možná napadne tažení v roce 2007, kdy tým skončil s bilancí 16-0.

Ale i když jsou to díky konečnému výsledku určitě skvělé sezony (kromě roku 2007), to, že jiné sezony neskončily Super Bowlem, neznamená, že nebylo zábavné je sledovat.

Nedávný průzkum ukázal, že z posledních čtyř sezón (nepočítaje sezónu 2015) bylo nejzábavnější sledovat sezónu 2014.

A co sezóna 2013?

Patrioti jsou dominantní od roku 2001 a od roku 2010 mají průměr 12 výher za sezónu. Po neuspokojivém závěru sezony 2012 přišli Patriots před novou sezonou o klíčové hráče v útoku.

Ztráty v útoku

RB Danny Woodhead -> San Diego Chargers

WR Wes Welker -> Denver Broncos

WR Brandon Lloyd -> Propuštěn

TE Aaron Hernandez -> Zatčen, propuštěn

28. srpna 2014; East Rutherford, NJ, USA; hráč New England Patriots Aaron Dobson (17) se raduje s receiverem Kenbrellem Thompkinsem (85). Mandatory Credit: Adam Hunger-USA TODAY Sports+

Na začátku sezony 2013 měli Patriots úplně jiné přijímací jádro. Po odchodu 70,5 % ofenzivní produkce a po vynechání prvních šesti zápasů TE Roba Gronkowského měl QB Patriots Tom Brady jen velmi málo známých, kteří by se přenesli do nové sezóny.

WR Julian Edelman (21 recepcí, 235 yardů, 3 TD)

RB Shane Vereen (8 recepcí, 149 yardů, 1 TD)

TE Michael Hoomanawanui (5 recepcí, 109 yardů)

RB Stevan Ridley (6 recepcí, 51 yardů)

RB Brandon Bolden (2 příjmu, 11 yardů)

Rookie WR Aaron Dobson (bohužel později dostal od fanoušků jméno Aaron Drop-son) a Kenbrell Thompkins měli v průběhu sezóny občas problémy chytit míč nebo se skutečně prosadit venku.

Gronkowski se vrátil v průběhu základní části proti New York Jets a útok se nakonec v pozdější fázi sezony vrátil do normálu, ale díky čistému (spornému), nízkému úderu na Gronkowského jeho sezona opět skončila kvůli přetržení křížového a postranního vazu.

Po zranění Gronkowského většina věděla, že Patriots nebudou v play-off schopni držet krok s nejlepším útokem v historii ligy, zejména poté, co se na konci sezony vzdali prvního místa. Poté, co v divizním kole přejeli Indianapolis Colts, prohráli Patriots v zápase AFC Championship proti Denver Broncos.

Znovu prohráli v konferenčním zápase. Žádný vzrušující útok. Gronkowski utrpěl další zranění.

Na této sezóně byla spousta negativ. Ale co ji dělá nezapomenutelnou?“

11. října 2015; Arlington, TX, USA; Celkový pohled na quarterbacka New England Patriots Toma Bradyho – Mandatory Credit: Matthew Emmons-USA TODAY Sports+

Pokud sezóna 2013 něco dokázala, pak to, že můžete na pozici wide receivera zapojit fotbalistu ze střední školy a Brady nějakým způsobem dokáže kouzlit. Tom Terrific to celou sezónu znovu a znovu dokazoval. Je zvláštní, že tým, který byl téměř vždy favorizován v každém zápase, byl po většinu sezony považován za outsidera.

V 7 zápasech, kdy Patriots zaostávali v posledních minutách, pomohl Brady dovést Patriots k 5 vítězstvím.

New England Patriots vs. Buffalo Bills (1. týden) – Prohrávali 21:20 a do konce zápasu zbývalo 4:26, Brady zkonstruoval časomíru, death by 1000 cuts drive a dostal Patriots do gólové pozice. Výsledek: Vítězství 23-20

New Orleans Saints vs. New England Patriots (6. týden) – Když zbývalo 1:13 minuty do konce zápasu, Brady a Patriots ujeli 70 yardů po hřišti a skórovali díky vítěznému touchdownu Kenbrella Thompkinse. Výsledek: New England Patriots vs. Carolina Panthers (10. týden) – Poté, co Panthers skórovali a ujali se vedení 24:20, Brady a spol. chtěli utéct z Charolette s vítězstvím a na odpověď měli pouhých 59 sekund. Dostali se na 25-yardovou linii Caroliny, ale díky spornému neodpískání přihrávky Luka Kuechlyho byl Brady obrán v koncové zóně. Výsledek: V prvním poločase se Broncos dostali do vedení 24:0, ale Patriots odpověděli a vstřelili 31 bodů bez odpovědi. Zápas dospěl do prodloužení, ale díky tomu, že Tony Carter narazil na punt a Nate Ebner zajistil míč na území Broncos, byl Stephen Gostkowski na dostřel. Výsledek: Vítězství 34-31

Brady, Manning jsou navždy propojeni

New England Patriots vs. Houston Texans (13. týden) – V tomto zápase začali Texasané pomalu, využili své příležitosti a odskočili až na 10 bodů, ale Patriots ve druhém poločase opět zabojovali a těsně unikli vítězství. Výsledek: Ano, New England Patriots (14. týden) – Nebyl to pěkný zápas, protože New England byl v prvních dvou čtvrtinách vyřazen Browns.Ano, Browns. Zdálo se, že Patriots čeká další nepříjemná prohra (v roce 2010 prohráli 34:14), ale po vstřelení touchdownu 1:04 před koncem Kyle Arrington získal onside kick a „Comeback Kid“ to dokázal znovu. Výsledek: New England Patriots vs. Miami Dolphins (15. týden) – S prvním nasazeným týmem v sázce nechali Dolphins Tomu Hrůzovi příliš mnoho času. Bohužel útok to nedokázal dotáhnout do konce, protože zápas rozhodl skvělou obrannou hrou Michael Thomas. Výsledek: Z těchto pěti zápasů by se mnozí shodli na tom, že Brady-Manning XIV byl nejnapínavějším zápasem sezóny. Lze však tvrdit, že nejlepším zápasem sezony muselo být utkání 6. týdne proti New Orleans Saints s bilancí 5-0.

To musel být jeden z nejlepších návratů Toma Bradyho do základní části.

Poté, co ve 4. minutě 2:16 hodil interception a měl šanci ujmout se vedení, téměř všichni věřili, že je po zápase. Dokonce i Saints věřili, že je konec, když se shlukli kolem zachyceného míče a prohlásili, že zvítězili.

Ale díky skvělému úsilí obrany, která zastavila Saints a vynutila si 3-and-out, dostali Patriots další příležitost a nemýlili se.

Smyslem každé sezóny, jakéhokoli sportu, je vyhrát šampionát.

Cokoli menšího není nikdy uspokojivé (Pokud nejste Rex Ryan a netvrdíte, že váš Super Bowl je poslední zápas proti New England Patriots, když nejste v play-off). To se rozhodně zdá být případem Patriots, kteří se 13 z 15 sezón pod vedením Billa Belichicka dostali do play-off a od roku 2011 byli v pěti zápasech o titul AFC v řadě.

Při zpětném pohledu na některé z posledních sezón se na všechny, které nevyústily ve vítězství v Super Bowlu (2014), pohlíží jako na nepodstatné, ale po dalším přezkoumání se možná sezóna 2013 přece jen stala něčím výjimečným.