Adresa: Bhd., Jalan Pekeliling, 64000 KLIA, Selangor, Darul Ehsan, Malajsie

PH: +60 3 8778 2200

Typ okruhu: Sepang International Circuit Sdn:

Stálá silniční trať

Historie okruhu

Mezinárodní okruh Sepang může směle tvrdit, že určil vzor, podle kterého se v 21. století řídily všechny moderní okruhy Grand Prix. Okruh, který byl dítětem tehdejšího premiéra Dr. Mahathira Mohamada, tvořil ústřední součást plánů na přeměnu Malajsie v průmyslovou zemi. Pro spojení hlavního města s mezinárodním letištěm byl naplánován „multimediální superkoridor“ se dvěma „inteligentními“ městy s budovami propojenými sítěmi optických kabelů a integrovaným dopravním systémem. Nový okruh odpovídající standardům Formule 1 měl projekt završit a stanovit nová měřítka v oblasti designu okruhů.

Pro vypracování plánů byl vybrán německý architekt Hermann Tilke, který si již dříve získal přízeň díky svému projektu přestavby Österreichringu na zkrácený A1-Ring (nyní Red Bull Ring). Pro svůj první pozemní projekt navrhl Tilke rychlý a plynulý okruh, kterému dominovaly dvě dlouhé rovinky oddělené jedinečnou hlavní tribunou a centrální zónou pro fanoušky. Při návrhu se inspiroval místním prostředím, tribuny byly zastřešeny stříškami ve tvaru listů palmy olejné, která vyplňuje plantáž, na níž byla trať postavena.

Trať obsahuje 15 zatáček a osm rovinek o minimální šířce 16 metrů, která však v některých místech stoupá až na 20 metrů, což poskytuje řadu dobrých příležitostí k předjíždění. Celkem se na trať vejde asi 130 000 diváků, z toho 30 000 na unikátní hlavní tribunu s dvojitým průčelím.

Práce byly zahájeny v prosinci 1996, celá stavba trvala 14 měsíců a stála 286 milionů RM (12 milionů USD). Občas na stavbě pracovalo hodně přes 1 000 lidí. Nový okruh byl dokončen v listopadu 1998, následující měsíc hostil první závod a v březnu 1999 jej oficiálně otevřel Dr. Mahathir.

Ještě před dokončením byl díky masivním vládním investicím a prvotřídnímu zázemí oslavován jako nejlepší okruh na světě. Okruh je pokryt 27 kamerami uzavřeného televizního okruhu prostřednictvím optických kabelů a zahrnuje on-line sledování závodních vozů v reálném čase v kombinaci s elektronickými stanovišti maršálů, kteří budou jezdcům místo vlajek blikat barevnými světly. Ve dvoupatrové budově boxů se nachází veškeré hlavní zázemí. Je zde 30 boxů, včetně kanceláře, kuchyňky a konferenčního prostoru. V patře je 12 kanceláří pro FIA a administrativu, dále kontrola závodu, časomíra, mediální centrum a místnost pro rozhovory a místnost pro fotografy. Je zde také lékařské středisko včetně malého operačního sálu pro drobné chirurgické zákroky.

Vládní investice se brzy vyplatily, protože trať získala licenci pro závody nejvyšší úrovně od FIA i FIM, což vedlo k pořádání závodů Formule 1 a motocyklových Grand Prix od roku 1999. Mezi další významné akce patří každoroční dvanáctihodinový závod pro vozy GT a příležitostné návštěvy japonské série Super GT.

Již od prvních závodů bylo jasné, že okruh podporuje dobré a těsné závody a těší se oblibě jezdců, což příznivě komentovaly paddoky F1 i MotoGP.

„Sepang je velmi zvláštní místo – není to okruh, kde se zastavuje, je to plynulá, vysokorychlostní trať, na které jde o to, aby auto proplouvalo z jedné zatáčky do druhé.“

Okruh je však náročný na pneumatiky kvůli velkému množství zatáček a prudkému brzdění na konci rovinek – tvoří 17 % celého kola. Teplota na trati navíc často dosahuje 60 stupňů Celsia, tedy 140 stupňů Fahrenheita, což je také náročné pro vůz i jezdce. Sezónní přívaly deště také vytvářejí svá vlastní nebezpečí, včetně předčasného ukončení soutěže v roce 2009, kdy monzunové deště znemožnily jízdu.

Přes slibný začátek a štědré počáteční financování zájem vlády o zařízení mírně poklesl do té míry, že v roce 2010 se z něj – podle Bernieho Ecclestonea – stalo „něco jako starý dům, který potřebuje trochu vymalovat“.

Některá generální vylepšení paddocku a diváckého zázemí byla již schválena a v roce 2016 byl na okruhu proveden rozsáhlý povrch italskou poradenskou společností Dromo srl. Nový povrch byl navržen tak, aby měl dodatečnou přilnavost při jízdě za mokra, a zároveň bylo modernizováno několik sjezdových oblastí. Hlavní změna přišla s novou konfigurací závěrečné zatáčky, která si zachovala své původní uspořádání, ale byla přeprofilována tak, aby se z ní stala mimoúrovňová zatáčka, což mělo částečně podpořit používání různých závodních tratí. Nebyla všeobecně oblíbená mezi jezdci ani jezdci, ale přinesla zásadní změnu v odvodnění – důležitý faktor vzhledem k monzunovým lijákům, které okruh často zažívá.

Ironií osudu je, že změny přišly v době, kdy šéfové Sepangu přestávali milovat F1. Vzhledem k neustálému zvyšování poplatků za pořádání a snižování počtu diváků bylo rozhodnuto smlouvu neprodloužit, takže závod v roce 2017, který vyhrál Max Verstappen, se v dohledné době ukáže jako poslední. Místo toho se okruh soustředí na své závody MotoGP a World Superbike, které se i nadále těší velké oblibě.

Dostanete se tam

Okruh Sepang se nachází asi 60 km od hlavního města Kuala Lumpur a sousedí s mezinárodním letištěm Kuala Lumpur (KLIA) – ačkoli cesta z paddocku nebo od hlavního vchodu k hlavnímu terminálu mezinárodního letiště je ve skutečnosti 12 km, takže jízda zabere 8-10 minut, nebo asi 4 minuty, pokud se vydáte k terminálu Air Asia, který je o něco blíže k trati.

Okruh je s městem a letištěm spojen systémem dvoupruhových dálnic a vysokorychlostní vlakovou dopravou. Cesta po rychlostní silnici zabere z města na okruh přibližně 40 minut. Na dálnici jsou dobře rozmístěné a dobře viditelné dopravní značky.