Podívejte se, jak technologie ovládají naše životy

V poslední době se stále častěji ozývají hlasy volající po řešení „technologické hrozby“, jak se jí říká. Tato hrozba se projevuje zvýšenou závislostí uživatelů internetu na sociálních médiích a dalších internetových produktech; a vykořisťováním uživatelů internetu internetovými společnostmi.

Podle mých osobních zkušeností (z nichž vychází můj názor) jsou internet a sociální média jako mince o dvou tvářích; jedna strana dobrá a druhá špatná.

Všechny inovace lidstva měly vyřešit bezprostřední problémy, buď ho ochránit před nepřáteli, nebo mu pomoci vykonávat činnosti rychleji a lépe, aby si udrželo zdraví a život. Jakmile tyto vynálezy jednou vzniknou, jsou brzy zneužity a použity proti naší existenci a přežití.

Uveďme dva příklady:

  • Kokain a morfin jsou lékařské látky používané jako anestetika; k provádění bolestivých chirurgických operací na pacientech a používané k uvolnění pocitu bolesti při těžkých zraněních. Tento produkt byl původně určen pro zdravotní účely, ale v současné době vlády vynakládají miliony na boj proti zneužívání drog a závislosti na nich.
  • Štěpení atomů, při kterém se uvolňuje velké množství tepelné energie, bylo návrhem na zvýšení výroby energie pro pohon domácností a průmyslových procesů. Brzy se z něj stala zbraň hromadného ničení, která v současné době staví naši planetu na pokraj jaderné války, v jejímž důsledku může vyhynout celá rasa.

Tato slova jsou sice pravdivá, ale nemohou přehlušit podporu podnikání a rekordní snadnost, s níž nyní plníme úkoly a žijeme své životy.

Internet a počítače denně mění naše životy a zvyšují efektivitu, téměř přebírají naše životy. Zde jsou některá odvětví, v nichž technologie přebírají kontrolu nad tím, jak žijeme a podnikáme.

  • Komunikace: E-maily a platformy sociálních médií změnily komunikaci, a to jak individuální, tak obchodní. Naše doba se nazývá dobou IT (informačních technologií), protože díky snadnému toku informací se svět zmenšil a podniky díky tomu překonaly hranice s vysokou efektivitou fungování.
  • Finance: V současné době je svět stále menší, a proto se v něm objevují nové a nové technologie: Finanční transakce a obchodní transakce se nyní uskutečňují v řádu vteřin. Ještě nikdy nebyly globální transakce tak rychlé, bezpečné a efektivní. Sen o globální měně se díky kryptoměnám stává skutečností.
  • Medicína a zdraví: Naše generace má nejnižší kojeneckou úmrtnost, život ohrožující chirurgické operace se nyní úspěšně provádějí s využitím síly technologií a internetu. Představa neustálých návštěv lékaře kvůli lékařským kontrolám se s vynálezem nositelných zařízení stává téměř zastaralou.
  • Energie a energetika: Jaderné reaktory, solární panely jsou vynikajícími příklady toho, jak technologie zvýšily dostupnost energie a její výrobu.
  • Ropa a plyn: I v oblasti těžby ropy a zemního plynu existuje mnoho průlomových technologií, které mění způsob, jakým se při těžbě ropy postupuje; zvyšují účinnost procesu těžby (který dříve zahrnoval mnoho přísných procesů, jež zanechávaly znečištěné životní prostředí). Jedním z příkladů takové inovace je FieldAp, aplikace, která díky obrovské sadě softwaru a rámců pomáhá digitalizovat provoz v terénu a také pro spolupráci.
  • Výroba: Roboti zvyšují efektivitu výrobních procesů. V posledních letech se produkce zvýšila až o 20 % oproti minulému desetiletí díky zdokonaleným technologicky řízeným procesům, Nejvýraznější je využití robotů ve výrobě.

V rukávu technologií je ještě mnoho triků, jak snížit vyhoření na pracovišti, zvýšit efektivitu našich procesů a následně zvýšit naši produkci, je důležité si všímat, kde nám technologie mohou pomoci, a pozitivně využít příležitosti, jakmile jsou spatřeny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.