Mají pokuty za parkování vliv na pojištění?

Pokud žijete ve městě, možná jste se již setkali s nepříjemnostmi spojenými s pokutami za parkování. I když se to může zdát jako drobná nepříjemnost, pokuta za parkování se může změnit ve finanční noční můru. Pokud dostáváte pokuty za parkování pravidelně, mohou se náklady na pokuty nasčítat – zejména v některých městech, kde jsou pokuty za parkování extrémně vysoké. Nezávislá studie zjistila, že průměrná pokuta za parkování v San Franciscu stojí 97,40 USD. V New Yorku, který je druhým nejdražším místem, kde můžete dostat pokutu, přijde jedna pokuta v průměru na 71 dolarů.

Když se vícenásobné pokuty sčítají v kapesních nákladech, možná vás také zajímá: „Mají pokuty za parkování vliv na pojištění?“. Záleží na tom, jak s nimi naložíte. V tomto článku Coverage zkoumá, jak a kdy mohou pokuty za parkování ovlivnit pojištění, ať už přímo, nebo nepřímo.

Kdy pokuty za parkování ovlivňují výši pojistného

Protože pokuta za parkování neodráží vaše chování za volantem, nepovažuje se za dopravní přestupek (který má významný vliv na průměrnou cenu pojištění vozidla), ani se nezapisuje do vašeho řidičského rejstříku, pokud zůstane nezaplacena. Pokuty za parkování nebudou nahlášeny ani vaší pojišťovně, i když jednu nebo dvě zapomenete zaplatit. Ačkoli ne přímo, nezaplacené pokuty za parkování mohou mít sekundární nebo nepřímý vliv na pojistné vašeho vozidla:

Kreditní skóre

Zapomínání pokut není z finančního hlediska dobrý nápad. Nezaplacení pokut za parkování může způsobit, že půjdou do exekuce. Zatímco dříve všeobecně platilo, že inkaso může vaše nezaplacení pokuty nahlásit úvěrovým agenturám, nedávné změny Národního plánu pomoci spotřebitelům (NCAP) situaci změnily. Plán účinně brání tomu, aby byly dopravní a parkovací pokuty hlášeny hlavním úvěrovým úřadům, ale informace o provádění změn NCAP jsou poněkud omezené. Pro jistotu je lepší nenechávat pokuty za parkování nevyzvednuté.

Pokud nezaplacené pokuty za parkování jsou nebo byly nahlášeny úvěrovým úřadům, může to negativně ovlivnit vaše úvěrové skóre. Když si sjednáváte pojištění vozidla, pojišťovny ve většině států prověřují vaši bonitu, aby určily vaši rizikovost pro pojištění a podle toho stanovily pojistné. Pokud ignorujete pokuty za parkování a ty skončí v exekuci a jsou nahlášeny hlavním úvěrovým agenturám, negativní známka na vašem úvěrovém skóre může velmi dobře ovlivnit výši pojistného na pojištění vozidla.

Zastavený řidičský průkaz

Ačkoli je pokuta za parkování drobná, její odmítnutí zaplatit se může zvrhnout ve větší problém. V některých státech vám při více nezaplacených pokutách za parkování pozastaví řidičský průkaz. Jiné státy přijaly právní předpisy, které zabraňují tomu, aby pokuty za parkování ovlivnily váš řidičský průkaz.

Mnoho obcí však nezaplacené pokuty nahlásí dopravnímu úřadu jako poslední možnost, jak se domoci zaplacení. A pokud se tak stane a váš řidičský průkaz bude pozastaven, může se to dozvědět vaše pojišťovna, což může vést ke zvýšení pojistného z důvodu pozastavení řidičského průkazu.

Jak se vyhnout tomu, aby pokuty za parkování zvýšily sazby pojištění

Aby se pro vás pokuty za parkování nestaly dalšími komplikacemi, ujistěte se, že máte pokuty pod kontrolou, když je dostanete, a včas je uhraďte. Většina městských úřadů vám zašle několik oznámení o splatnosti pokuty a dá vám možnost je napadnout nebo pokutu zaplatit.

Jak předcházet pokutám za parkování

Předcházení pokutám za parkování je nejlepší způsob, jak se vyhnout potížím s pokutami a případnému zvýšení sazby pojištění vozidla. Pokud dostáváte více než jednu nebo dvě pokuty za parkování ročně, možná byste měli přehodnotit způsob a místo parkování svého vozu. Zde je několik tipů:

  • Přečtěte si pozorně značky v bloku a hledejte omezení parkování.
  • Vyberte si parkování v garáži, které se zpoplatňuje při výjezdu – nebudete se muset obávat, že parkovací automat na ulici vyprší.
  • Vyhněte se rozbitým parkovacím automatům – některé obce vám pokutu za parkování neprominou, ani když budete tvrdit, že byl automat rozbitý.
  • Nechte auto doma a jeďte veřejnou dopravou.
  • Nastavte si časovač při podávání parkovacího automatu jako připomínku a dejte si pět až deset minut na to, abyste se k autu vrátili před vypršením platnosti parkovacího automatu.

Další důsledky pokut za parkování

I když se nezapisují do vašeho řidičského rejstříku, nezaplacené pokuty za parkování s sebou nesou další důsledky, na které byste si měli dát pozor.

Na vaše auto může být umístěna botička

Město vám může na pneumatiku umístit blokovací zařízení, které vám nedovolí s autem odjet. Než někdo přijde a botičku odstraní, budete muset zaplatit pokutu za parkování. Ve většině případů budete muset také zaplatit pokutu, aby vám byla botička odstraněna.

Vaše auto může být odtaženo

Nezaplatíte-li pokutu za parkování, může být vaše auto odtaženo. Odtah je nákladným důsledkem nezaplacené pokuty; mnoho odtahových společností si účtuje vysoké poplatky za odtah, denní uskladnění na vrakovišti a za vydání vozu zpět k vám.

Můžete být zatčeni

Pokud nezaplacenou pokutu za parkování vydal obecní úřad nebo policista, může být předána soudu, což může vést k vydání zatykače. Až vás příště zastaví kvůli nesouvisejícímu incidentu, můžete skončit ve vězení. Přesné zásady pro tento výsledek se mohou lišit v závislosti na tom, ve kterém státě žijete.

Vaš řidičský průkaz může být pozastaven

Nezaplacení pokuty může potenciálně vést k pozastavení řidičského průkazu, ačkoli v některých státech tomu legislativa brání. Pokud se tak stane a vaše pojišťovna to nevyhnutelně zjistí, může to vést ke zvýšení pojistného.

Závěr:

  • Pokuty za parkování se mohou zdvojnásobit (nebo i více), pokud je necháte nezaplacené příliš dlouho.
  • Důsledky nezaplacení pokut za parkování zahrnují umístění botičky na vaše auto, odtažení nebo dokonce pozastavení řidičského průkazu.
  • Zanedbání jakýchkoli pokut může z dlouhodobého hlediska ovlivnit sazby pojištění vašeho vozidla, pokud pokuty ovlivní váš kredit nebo vám bude zadržen řidičský průkaz

Pokuty za parkování se mohou zdát jako drobná záležitost, ale pokud zůstanou nezaplaceny, mohou mít za následek další komplikace a nákladné pokuty v budoucnu. I když ne přímo, nezaplacené pokuty za parkování mohou mít dlouhodobý dopad na vaše sazby, pokud vedou k negativním známkám na vašem kreditním skóre nebo k pozastavení řidičského průkazu. Vyhněte se pokutám za parkování tím, že budete parkovat v garážích nebo necháte auto stát a budete používat veřejnou dopravu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.