Retro rablás felülvizsgálata:

Kevés dolog dühíti fel jobban az MMA-rajongókat, mint egy rosszul pontozott meccs, bár a “rablás” kifejezéssel gyakran hanyagul dobálóznak, és gyakran elfogultsággal átszőtt. A Rablás felülvizsgálattal visszatekintünk a vitatott mérkőzésekre, és megállapítjuk, hogy a bírókat jogosan kritizálták-e a döntésük miatt, vagy a szakértőknek meg kell vizsgálniuk saját térdhajlító reakcióikat.

Ez volt az a küzdelem, amelyet Michael Bisping évek óta üldözött. A középsúly egyik legnépszerűbb bunyósa egy évtizeden keresztül, “A Gróf”, mindig úgy tűnt, hogy egy nagy győzelemre van az Anderson Silva elleni, megfoghatatlan címmeccstől. Újra és újra csak lemaradt, de a csillagok végül úgy álltak össze, hogy 2016. február 27-én Londonban egy UFC Fight Night-on találkozzanak.

Akkor Silva már nem volt UFC-címvédő, Bisping pedig egy győzelmi sorozat közepén volt, ami négy hónappal később Luke Rockhold sokkoló legyőzéséhez vezetett. Ezt az összecsapást szórakoztató mellékesnek könyvelték el, de végül mindkét férfi karrierjének egyik legemlékezetesebb mérkőzése lett.

Bisping felülmúlta Silvát, hogy kiérdemelje a döntést, amely a mai napig vitatott, különösen a harmadik menet vége felé történt pillanat miatt, amikor… tudjátok mit? Nézzük csak meg a felvételt, és nézzük meg, mi volt ez a nagy felhajtás.

Mi volt a hivatalos eredmény?

Michael Bisping egyhangú döntéssel legyőzte Anderson Silvát.

Hogyan zajlott a küzdelem?

Az köztudott, hogy Bisping a mérkőzés előtt még soha nem veszített a hazájában, Angliában, de Silva sem. A brazil 4-0-ra állt a londoni Cage Rage promócióban, mielőtt csatlakozott volna a UFC-hez. Valaminek történnie kellett.

Bisping középre került, ami nem volt meglepő, tekintve Silva ellenütéses stílusát és Bisping standupjának tiszteletét. Egy gyors balhoroggal csípte meg Silvát, ami egy mosolyt csalt ki a “Pókból”, ami felébresztette a korábbi középsúlyú bajnokot. Bisping sokkal többet landolt, mint Silva sok korábbi ellenfele, de Silva legendás álla megmutatkozott, és még mindig az volt az érzése az embernek, hogy csak idő kérdése, hogy mikor tölti le Bispinget. Sok pont Bispingnek az első menetben, mivel Silva kezdett ellazulni. Van egy nagyszerű pillanat is, amikor Silva a dudaszó után egy ölelésre ment, Bisping pedig csak egy mellkasra irányuló lökéssel támasztotta vissza.

A második menetben Silva elkezdett pacsizni a kezeivel, amit szórakoztató nézni, de Bisping fenntartotta a nyomást, és nem játszott bele Silva elmejátékaiba. Amikor Silva megpróbálta Bispinget a kerítéshez csalogatni, Bisping csak hátrált a kezeit a derekára téve és üdvözölte Silvát, hogy támadjon. Silva nagyon jól szórakozott, talán túlságosan is, bár Bispinget néhány unortodox eszközzel megfogta. Vajon eleget dobott?

Ez egy vitatható kérdés, mivel Bisping a második menet utolsó percében egy 1-2-vel leütötte Silvát, ami egyértelmű kiütést eredményezett. Ez legalább egy menetet jelent a Grófnak. Érdemes megjegyezni, hogy az első 15 percben Silva többnyire nem ért el semmi érdemlegeset; persze ez mind megváltozik, ahogy a harmadik menet a végéhez közeledik.

A meglehetősen kiegyenlített harmadik keret után Bisping az utolsó pillanatokban végzetes hibát követett el, amikor a szájkosár elvesztése megzavarta. Silva kinyílt és a kerítéshez támadta Bispinget, nem hagyott időt az akció szüneteltetésére, és amikor egy másodpercre visszalépett, Bisping gesztust tett Herb Dean bíró irányába. Dean nem kért szünetet az akcióban, és másodpercekkel a menet vége előtt Bisping nyitva hagyta magát egy repülő térdnek, amitől a ketrecnek dőlt.

Az óra megszólalt. Silva azt hitte, hogy nyert, mivel Bisping lassan állt fel, de a küzdelmet nem intették le. Bisping később magát hibáztatta azért, hogy elkövette azt, amit “újonc hibának” nevezett. Így a küzdelem folytatódott.

Silva nem próbált lecsapni a sebesült Bispingre, ehelyett ragaszkodott ahhoz a módszeres megközelítéshez, amit az egész küzdelem során alkalmazott. Ezzel szemben Bisping felpörgette a hangerőt, talán rájött, hogy milyen közel van a küzdelem a végéhez. Silva hatékonyan kontrázott, de még így is sokszor megütötték. Ránézésre úgy tűnt, hogy Silva egy újabb hazafutásos ütést keres.

Az ötödikben Silva bombákat dobott. Bisping jól védekezett, de a megvert és véres arca durva képet festett. Két perc elteltével Silva egy Seagal frontrúgással arcon vágta, és most Bisping volt az, akinek a híres álla próbára lett téve. Bisping takedownja nem vezetett sehova, így Silvának egy perce maradt, hogy befejezze Bispinget, vagy felkiáltójelet tegyen a teljesítményére. A vége kissé antiklimatikusra sikeredett, bár összességében egy hihetetlenül drámai párbaj volt.

Mit mondtak a bírók?

Mindhárom bíró, Ben Cartlidge, Jeff Mullen és Andy Roberts ugyanúgy értékelt: 48-47 Bisping, az első, második és negyedik menetet a Gróf nyerte.

Mit mondtak a számok?

(Statisztikák a UFC Stats szerint)

Az ütési statisztikák pontosan tükrözik a bírói pontozást. Bisping az első (17-8), a második (24-11) és a negyedik (28-19) menetben jelentős előnyre tett szert jelentős ütésekben, míg Silva a harmadik menetben kiütést kapott, és a negyedik menetben szinte mozdulatlanságig küzdött Bispinggel (19-18 Silva). A második menetben Bispingnek kiütést írtak jóvá.

Bisping egyszerűen sokkal többet dobott, mint Silva. 316 jelentős ütésből 108-at vitt be, szemben Silva 75 ütésével 135-ből. Bisping előnyben volt a fejre (58-47) és a lábra (38-13) mért ütésekben. Silva szűk előnye volt a testütésekben (15-12).

Mit mondott a média?

A média pontozói az MMA Decisions szerint többnyire nem láttak problémát a hivatalos döntéssel. Mindössze öten pontozták Silva javára a mérkőzést, a FightLine.com 49-46-ra értékelte. Egy döntetlent javasoltak, míg 16-an egyetértettek a 48-47-es Bisping pontszámmal.

Mit mondtak az emberek?

Az MMA Decisions-en a többség nyugodt volt azzal, ahogy a bírók értékelték a küzdelmet. Majdnem 60 százalék (egészen pontosan 59,1 százalék) 48-47-re értékelte a meccset Bisping javára, a második helyen a 48-47-es Silva állt 19,5 százalékkal.

A menetről menetre haladva nem sok nézeteltérés volt, a negyedik menet volt a legszorosabb (69,2 százalék 10-9 Bisping javára).

Itt van, mit mondtak akkoriban néhányan a társaik közül:

Hogyan pontoztam?

Meglepő módon én a 48-47 Bisping táborában vagyok.

Ezzel a pontszámmal már észrevehettek egy tendenciát, hogy tényleg nincs sok vita, amikor az öt menet pontozásáról van szó a megadott szempontok alapján. Bisping élesebb volt az első és a második menetben, és kihasználta a furcsán tétova Silva előnyét a negyedik menetben, hogy talpra álljon a harmadik menetbeli kiütésből.

Silva egyértelműen megnyerte a harmadikat a sípszó után a repülő térdével, és bár az ötödik menetben csak enyhe előnye volt a jelentős ütésekben, úgy tűnt, hogy ő vitte be a keményebb ütéseket, és minden bizonnyal ő szerezte a legkárosabbat, amikor egyenesen az arcába rúgta Bispinget.

Szóval, miért ez a vita?

Rablás volt?

Silva megnyerte a küzdelmet a harmadik menetben.

Úgy értem, valójában nem, de ha Silva kihasználja ezt a Bisping hibát a küzdelem bármely más pontján, akkor vagy azonnal leintik a mérkőzést, vagy Silvának bőven lett volna ideje néhány követő ütést bevinni, hogy rendesen befejezze a dolgokat. Csak azért sétált el, mert úgy tűnt, hogy összekeverte a menetcsengőt azzal, hogy Dean leintette a mérkőzést (meg kell jegyezni, hogy Dean soha nem tett semmilyen gesztust, ami azt jelezte volna, hogy a küzdelemnek vége, amit Dean egy későbbi interjúban megjegyzett).

Ez a pillanat, és Bisping bordó maszkja az, amiért Silva támogatói szeretnek erre az esetre rámutatni, mint bizonyíték arra, hogy Bisping kapott egy kis házi kosztot, de valójában ez csak balszerencse és rossz időzítés volt Silva számára. Ha ez vigasztalja, akkor a PRIDE szabályai szerint ő nyer, mivel ő vitte be a küzdelem legjelentősebb ütését, és ő vitte az utolsó menetet; azonban a jelenleg érvényben lévő pontozási rendszerrel nem tett eleget a győzelemhez, és Bisping megérdemelte volna a hihetetlenül bátor erőfeszítése miatt.