Kétperces figyelmeztetés

Az 1976-os filmhez lásd: Kétperces figyelmeztetés.

Ez a cikk további hivatkozásokat igényel az ellenőrzéshez. Kérjük, segítsen javítani ezt a cikket megbízható forrásokra való hivatkozások hozzáadásával. A forrás nélküli anyagok megtámadhatók és eltávolíthatók. (2011. január)

A National Football League-ben a kétperces figyelmeztetést akkor adják meg, amikor a mérkőzés mindkét félidejében, azaz a második és a negyedik negyed vége felé még két perc játékidő van hátra a játékórából. További kétperces figyelmeztetés van abban a ritka esetben, amikor a hosszabbításban csak két perc van hátra. Ha a labdarúgó játékban van, amikor az óra eléri a 2:00 órát, a kétperces figyelmeztetést a játék befejezése után azonnal le kell fújni, amikor a labdát halottnak nyilvánítják. A kétperces figyelmeztetés minden esetben megállítja a játékidőt.

Történet

Az eredet az NFL-ben azokból az időkből származik, amikor a hivatalos játékidőt a játékvezetői stáb egyik tagja tartotta, a stadionóra pedig nem volt hivatalos. Célja egy ellenőrző pont volt, hogy a csapatok tudják, mennyi idő van még hátra a mérkőzésből. Az 1960-as évek vége óta az NFL stadionórája hivatalos, de ekkorra a televízió már fontos tényezővé vált az NFL-ben, ezért a kétperces figyelmeztetést megtartották reklámszünetként és “feszültségkeltő” időnek, és így a játék menetének fontos részévé vált.

Szabályok

Ezeken a gyakorlati célokon kívül fokozatosan kialakult néhány olyan szabály, amely csak az egyes félidők utolsó két percére és a hosszabbításra vonatkozik. Az első és a harmadik negyed végén nincs különleges esemény, eltekintve a végzónák cseréjétől, így ilyenkor nincs kétperces figyelmeztetés, csak a félidőkben.

A negyedik negyedben a kétperces figyelmeztetés fontos mérföldkő a játékban egy olyan csapat számára, amelyik vezet és le akarja futni az időt. Ha a vezető csapatnál van a labda az első labdánál, és kevesebb mint két perc van hátra a mérkőzésből, és az ellenfélnek nincs több időkérése, az irányító gyakran biztonságosan befejezheti a játékot azzal, hogy háromszor egymás után “letérdel” anélkül, hogy sérüléseket vagy eladásokat kockáztatna. Ennek az az oka, hogy minden egyes játék végén a támadó csapat akár 40 másodpercet is igénybe vehet, hogy elkezdje a következő játék lefutását.

10 másodperces lefutás

A következő helyzetek 10 másodperces játékóra lefutást eredményeznek, ha a labdát birtokló csapat hátrányban van, vagy a játék döntetlen, és a labdát birtokló csapatnak nincs hátra időkérése az adott félidőben. A félidő vagy a mérkőzés ezen a lefutáson lejárhat.

• Sérülések miatti túl sok időkérés (lásd alább)
  • A következő hat szabálytalanság egyikét követi el a támadó. A lefutást követően a játékidő ismét folytatódik, amint a labda be van állítva. A lefutás akkor is bekövetkezhet, ha egy csapat visszautasítja az időkérés használatát, ha van még hátralévő időkérése.
    • Hamis kezdés
    • Szándékos földrevitel
    • Ellene történő szabálytalan előre passzolás a felállítási vonalon túlra
    • Hátrafelé történő passzolás a határon kívülre
    • A labda feldobása vagy eldobása a labdát követően down után (kivéve touchdown után)
    • Minden más szándékos cselekedet, amely az óra megállítását okozza

Sérülések

Ha egy játékos megsérül, és a csapatának még vannak időkérései a félidőben, egy időkérés automatikusan az adott csapatot terheli, hogy a sérült játékost el lehessen távolítani a pályáról. Ha egy csapat kifogyott az időkérésekből, akkor egy túlzott “negyedik időkérést” kap. A negyedik időkérés után azonban minden további sérülés öt yardos játékkésleltetési szabálytalanságot von maga után. A túlzott időkérés mellett 10 másodperces lefutás jár (ha támadó játékos sérült meg), vagy a játékidőt 40 másodpercre állítják vissza (ha védő játékos sérült meg).

A fentiek alól kivételt képez, ha a másik csapat közvetlenül az előző játék után időt kért, hogy időt nyerjen az órán; a sérülést egy ellenfél által elkövetett szabálytalanság okozta; vagy az előző játék labdabirtoklásváltást, sikeres mezőnygólt eredményezett, vagy átalakítási kísérlet volt.

Egyéb szabályok

• A játék 1. félidejében a kétperces figyelmeztető perióduson belül az időkérést követő bármilyen újrakezdés egy leindítással történik.
  • Ha a védekező csapat hátrányban van, és nincs időkérés, egy 40 vagy kevesebb másodperces védekezési szabálytalanságot vissza lehet utasítani, lehetővé téve a félidő vagy a játék befejezését.
  • A félidő vagy a játék nem fejeződhet be egy védekezési szabálytalanság miatt, kivéve, ha azt a támadó csapat visszautasítja.