erdész munkaköri leírás, erdészi karrier, fizetés, foglalkoztatás

oktatás és képzés: Felsőoktatás

Fizetés: Foglalkoztatási kilátások: Átlagosan 48.230 dollár évente

Foglalkoztatási kilátások: Gyenge

A munka meghatározása és jellege

Az erdészek az erdészeti területeket és erőforrásokat kezelik, fejlesztik és védik. Az erdészek az Egyesült Államok Erdészeti Szolgálatának, valamint az állami és helyi erdőgazdálkodási ügynökségeknek dolgoznak. Magánvállalatoknál is dolgoznak a fakitermelés, a fa-, a papír- és a cellulózipar területén. Néhányan főiskolákon és erdészeti főiskolákon tanítanak. Mások az erdészeti szolgálat és más szervezetek számára végeznek kutatásokat. Néhányan tanácsadóként önálló vállalkozóként tevékenykednek. A városok és megyék erdészeket alkalmaznak a településeik erdőinek kezelésére.

A legtöbb erdész az erdőterületek védelmével és fejlesztésével kapcsolatos feladatokat lát el. Felügyelik a tűz- és rovarirtási tevékenységeket. Újraerdősítési projekteket terveznek a tűz, a kártevők és az ipari felhasználás által károsított területek számára. Felügyelik a talajtakaró telepítését a talajerózió megelőzése érdekében. Az erdészek határozzák meg, hogy milyen fákat kell kivágni. Ők irányítják a beteg vagy sérült, illetve a környező fák növekedését akadályozó fák eltávolítását is.

Az erdészek kezelik a rekreációs vagy kereskedelmi használatra kijelölt területeket. A kereskedelmi célokra kijelölt területeket fakitermelésre is használhatják. A helyi önkormányzatok vagy magáncégek a vízgyűjtő területeket vízellátási forrásként megőrizhetik. Más kereskedelmi célú felhasználások közé tartozik az erdők javítása a környező területek árvizektől vagy talajeróziótól való védelme érdekében. A rekreációs célokra kijelölt földterületeket nyilvános szabadtéri kikapcsolódásra vagy vadvédelmi területként használják. Néhány közterületet többcélú gazdálkodásra jelölnek ki. E földek egy része rekreációs célokra használható, más részeit pedig kereskedelmi vállalatoknak adják bérbe.

Az erdőőrök állami ügynökségeknél vagy az erdészeti szolgálatnál dolgoznak, és olyan erdészek, akik felügyelik a közterületek használatát. Ők felügyelik a földek bérbeadását, a létesítmények fejlesztését és a fatermés értékesítését. Az erdőőrök általában erdőőr-asszisztensekből, erdészeti technikusokból és egyéb dolgozókból álló csapatot felügyelnek, például tűzmegfigyelőket és füstugrókat. A füstugrók ejtőernyővel ugranak az erdőtüzekbe, hogy segítsenek a lángok leküzdésében.

A szolgálati erdészek állami kormányzati ügynökségeknek dolgoznak, és segítenek a gazdálkodóknak és más erdőtulajdonosoknak földjeik kezelésében. Ezek az erdészek a fűrészüzemek és fafeldolgozó üzemek tulajdonosaival és üzemeltetőivel is együtt dolgoznak, hogy segítsenek nekik a módszerek fejlesztésében és korszerűsítésében. A magáncégeknek vagy vállalatcsoportoknak dolgozó erdészek elsősorban a faanyagtermesztés javításában érdekeltek. A nagyvállalatok gyakran vásárolnak fát és más fatermékeket kisgazdaságoktól. Ezek a vállalatok erdészeket alkalmaznak, akik meglátogatják a fafarmokat, és segítenek a termesztőknek a termék méretének és minőségének javításában.

Az erdész gombákat tanulmányoz egy erdőben. (© Dan Lamont/Corbis.)

Az oktatási és képzési követelmények

Az erdészi karrier iránt érdeklődő diákoknak erdészeti alapdiplomára van szükségük. Sok főiskola megköveteli, hogy a hallgatók szakmai gyakorlaton vagy felügyelt munkatapasztalaton vegyenek részt. Az oktatói és kutatói állásokhoz mester- vagy doktori fokozat szükséges. A kutatásban azonban azok kapnak állást, akik az erdészethez kapcsolódó tudományokban, például botanikában vagy kertészetben szereztek felsőfokú végzettséget.

A munkakör betöltése

Az Egyesült Államok Erdészeti Szolgálata a kinevezéseket a közszolgálati követelményekkel összhangban végzi. Jelentkezzen közvetlenül a vizsgára. Állami vagy helyi ügynökségeknél történő munkára közvetlenül jelentkezzen. Állami és helyi szinten a közszolgálati vizsgán átmenő eredmény szükséges. A főiskolák munkaközvetítő irodái segítséget nyújthatnak az elhelyezkedésben. Jelentkezzen közvetlenül az erdészeti termékeket gyártó vállalatoknál.

A kezdő erdészek az erdészeti szolgálatnál általában segéderdészként vagy fiatal erdészként kezdenek. Tapasztalattal az Egyesült Államok körzeti erdőgondnokai lehetnek, akik nagyon nagy állami földterületekért felelősek.

Előrelépési lehetőségek és foglalkoztatási kilátások

A kezdő erdészek általában az idő nagy részében a szabadban dolgoznak. Általában adminisztratív pozíciókba lépnek előre. Ez mind a kormányzati munkában, mind a magániparban igaz.

Az erdészeti állások várhatóan az átlagosnál lassabban fognak növekedni 2014-ig. Az állami és helyi önkormányzatok, valamint a környezetvédelemre összpontosító kutatási és vizsgálati szolgálatok kínálják a legnagyobb lehetőségeket az erdészek számára. A szövetségi kormányzat kevesebb lehetőséget kínál majd a költségvetési megszorítások és a faprogramokról a vadvilágra és a rekreációra való hangsúlyeltolódás miatt.

Munkakörülmények

Az erdészek munkakörülményei a munka jellegétől függően változnak. Az erdészek ott élhetnek, ahol dolgoznak, távol a városoktól. Napi huszonnégy órás ügyeletben vannak. Az erdészek mélyen a vadonba utazhatnak, és egyszerre több napra is távol lehetnek otthonuktól. A kezdő erdészek idejük nagy részét a szabadban töltik, mindenféle időjárási körülmények között. A szolgálati erdészek sokat utaznak. A legtöbb erdész heti negyven órát dolgozik, és a munkaidő általában rendszertelen.

Bérezés és juttatások

A fizetések a végzettségtől és a munkahelytől függően változnak. Az erdészek átlagosan 48 230 dollárt keresnek évente. A szövetségi kormányzatnál dolgozó erdészek körében az alapfokú végzettséggel rendelkezők kezdő fizetése 24 677 $ és 30 567 $ között van. A mesterdiplomával rendelkezők kezdő fizetése 37 390 és 45 239 dollár között mozog. A doktori fokozattal rendelkező erdészek kezdő fizetése körülbelül 54 221 dollár. A juttatások közé tartozik a fizetett szabadság és szabadság, az egészségbiztosítás és a nyugdíjbiztosítás. A szövetségi, állami és helyi kormányzati szervek által foglalkoztatott erdészek további juttatásokban részesülhetnek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.