Az első amerikai olimpia katasztrofálisra sikeredett, de sok jó oldala is volt.

1904-et írtunk, és az Egyesült Államok először adott otthont olimpiai játékoknak.

Ez egy izgalmas pillanat kellett volna, hogy legyen, de az első amerikai játékok St. Louisban valójában elég nagy káosz volt.

St. Louisnak nem is kellett volna a játékoknak otthont adnia – Chicago volt a házigazda.

A Szeles város nyerte el a pályázatot az 1904-es nyári olimpiai játékok megrendezésére, de a játékok időpontja átfedésben volt a St. Louisban megrendezett Louisiana Purchase Conventionnel (más néven az 1904-es világkiállítással), amely sokkal népszerűbb és befutottabb esemény volt. A Világkiállítás tisztviselői nem voltak hajlandóak megengedni, hogy egy “rivális” eseményt egy másik városban rendezzenek, így az olimpiai tisztviselők kénytelenek voltak a játékokat St. Louisba áthelyezni. A játékok már nem voltak önálló rendezvény.

1904-es világkiállítás. Photo via David R. Francis, “The Universal Exposition of 1904″/Wikimedia Commons.

A helyzetet tovább rontotta, hogy júliusra – kevesebb mint két hónappal a játékok kezdete előtt – már nem kaptak meghívást más országok. De még ha időben ki is küldték volna a meghívókat, az otthoni politikai feszültségek és a jelentős utazási távolság miatt nem volt valószínű, hogy Európa erőteljesen megjelenik. Az eredmény egy olyan olimpiai küldöttség lett, amely alapértelmezés szerint erősen amerikai, mivel a 651 sportoló közül mindössze 42-en érkeztek nem amerikai nemzetekből.

A játékok emellett politizálásnak, botrányoknak, tréfáknak és balszerencsének is otthont adtak – mindezek színes visszatekintést eredményeztek, de akkoriban egy erőtlen eseménynek számítottak.

Az esemény azonban a káosz és a számtalan akadály közepette, amellyel a sportolóknak St. Louisban szembe kellett nézniük, számos olimpiai rekord és elsőség bemutatására szolgált.

A tény, hogy a játékok de facto amerikai platformként szolgáltak, nem fékezte a megjelent sportolók versenytüzét; sokan egész életükben erre a lehetőségre készültek.

Egy ilyen sportoló volt a Michigani Egyetem futója, Archie Hahn.

Mivel megnyerte az 1903-as interkollégiumi bajnokságon a versenyszámokat, nagyok voltak az elvárások a sokoldalú atlétával szemben. Hahn nem okozott csalódást, mindhárom versenyszámában aranyat nyert: 60 méteren, 100 méteren és 200 méteren. Utóbbi versenyszámban Hahn 21,6 másodperces olimpiai rekordot állított fel. Rekordja 28 évig állt, és a későbbiekben jobban sikerült játékokat is kibírta.

A másik George Eyser volt, egy tornász, aki fából készült lábprotézissel versenyzett az amerikai csapatban.

Concordia Turnverein tornászcsapata, 1908. Középen George Eyser látható. Fotó: Louis Melsheimer/Missouri Historical Society/Wikimedia Commons.

A német bevándorló Eyser gyermekkorában egy vonatbalesetben vesztette el a lábát, de a helyi St. Louis-i tornászcsapat elsőszámú tehetségeként tűnt ki. Az 1904-es játékokon pedig hat érmet nyert – ebből ötöt egyetlen nap alatt -, ezzel biztosítva helyét az amerikai olimpiai történelemben.

Több mint egy évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy az olimpián egy másik amputált ember is részt vegyen a játékokon.

Noha ez az olimpia messze nem volt hibátlan, nemcsak az egyéni sportteljesítményekkel, hanem a rengeteg új sportággal is helyet biztosított a sporttörténelemben.

A St. Louis-i olimpiát megelőzően a boksz, a szabadfogású birkózás és a tízpróba soha nem volt érmes versenyszám. Egy évszázaddal később nehéz elképzelni az olimpiát ezek nélkül.

A többi bevezetett versenyszámot, mint például a kötélhúzást, nem érezzük annyira lényegesnek, mert, nos, ezek nem maradtak meg túl sokáig. A hatfős versenyszám 1904-ben debütált, és az Egyesült Államok mindhárom érmet megnyerte, de csak az 1920-as játékokig tartott, mielőtt megszűnt volna. Ennek ellenére sok modern kori rajongó kiáltott azért, hogy visszatérjen az olimpiára.

1904-es kötélhúzó játék. Fotó: Charles Lucas/Library of Congress/Wikimedia Commons.

Az új versenyszámok és a bennük szereplő sportolók akkoriban sokak számára idegenek lehettek, de hamar megnyerték a rajongók szívét világszerte.

Az első amerikai játékok végül arra szolgáltak – bár rázósan -, hogy az olimpiai verseny és az egység szelleme még a legbizarrabb körülmények között is kitart. Egy olimpiai sportolót arra képeznek ki, hogy kitartó legyen a nehézségekkel szemben, és ezt sehol sem láthattuk jobban, mint a gyéren látogatott, rosszul megtervezett 1904-es St. Louis-i nyári olimpián.

Ezek a játékok talán nem foglalnak helyet a legendás olimpiák panteonjában, mégis kiemelik a részt vevő sportolók teljesítményét és szellemiségét. Az ezekből a játékokból származó tartós és valószínűtlen örökségek még a legfásultabb rajongókat is emlékeztetik arra, hogy az olimpia a sportolók platformjaként létezik.

A kaotikus esemény úttörő eseményként is szolgált, megnyitva az utat az Egyesült Államok gazdag történelme előtt a játékokon mind a rendezés, mind a versenyzés terén.

A történet a DICK’S Sporting Goods “17 nap” elnevezésű kampányának részeként készült. Ezeknek a történeteknek a célja, hogy rávilágítsanak az embereket összehozó sport valós eseményeire.