Dino týdne: Parasaurolof

Calgary

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet e-mailem

Velký hřeben na hlavě používal spíše jako roh než šnorchl

Dave Dormer – CBC News

Posted: 07.07.2016

Lebka parasaurolofa. (Scott Persons)

Ze všech dinosaurů měl tento největší šanci stát se rozhlasovou hvězdou. Jmenoval se Parasaurolophus a byl to kachnozobý požírač rostlin o velikosti pickupu, který měl jedinečnou vlastnost – velký hřeben vyčnívající ze zadní části hlavy, který sloužil jako roh.

V rámci letního seriálu Dinosauři na dvorku – který bude každý týden představovat jiného dinosaura nalezeného v Albertě – vysvětlil paleontolog Albertské univerzity Scott Persons časopisu Homestretch, jak vědci dospěli k tomuto závěru, a dokonce dokázali reprodukovat zvuk, který mohl vydávat.

Kterého dinosaura si dnes představíme?

ADVERTISEMENT

Pro našeho prvního dinosaura na dvorku chci mluvit o tvorovi jménem Parasaurolophus. Je to druh kachnozobého nebo hadrosaura. Byl to tedy býložravec, velký asi jako velký pickup. Myslím, že ze všech dinosaurů je Parasaurolophus nejlepším kandidátem na rozhlasovou hvězdu, protože je to jediný dinosaurus, u kterého se vědci mohou pokusit obnovit, jak zněl.

  • Ptačí křídla z doby dinosaurů se našla uvězněná v jantaru
  • Fosílie ze zátoky Fundy mohou skrývat evoluční tajemství úsvitu dinosaurů

Jak to děláte?

No, není to snadné. Ale abychom to mohli vysvětlit, musíme si promluvit o bizarní záhadě, kterou Parasaurolophus představuje. Když byla počátkem 20. let minulého století v Albertě vykopána první kostra Parasaurolofa, zdálo se, že lebka tohoto dinosaura se vymyká jakémukoli vysvětlení. Parasaurolophus byl nazýván dinosauřím biskupem nebo bambulí, protože mu ze zadní části hlavy vyčníval obrovský metr dlouhý válcovitý hřeben.

Jako roh u Triceratopse?

Ne, právě to bylo tak zvláštní. Ten hřeben v žádném případě nemohl být pronikavý roh nebo beranidlo. Jednak ten hrot prostě nebyl ostrý, byl kulatý, mírně baňatý a uvnitř byl hřeben dutý, což by ho činilo velmi, velmi křehkým. Byla to dlouhá prázdná komora, která vedla od nozder dinosaura nahoru až ke konci hřebene, pak se otočila, udělala smyčku a vrátila se zpět dolů skrz hřeben až k ústům a hrdlu. Ve skutečnosti se v hřebeni nacházelo mohutné prodloužení nosního průchodu.

Paleontolog Scott Persons. (Scott Persons)

Mělo to nějaký účel?

ADVERTISEMENT

No, na to se snažili přijít někteří z nejlepších světových paleontologů. Krátce poté, co byl Parasaurolophus nalezen, se na problém, k čemu sloužil tento hřeben, vrhla spousta různých hypotéz. A nyní zápletka houstne, protože záhada Parasaurolofovy hlavy se smísila se záhadou kachnozobých dinosauřích rukou. Asi o 10 let dříve byla objevena první dinosauří mumie na světě, a tím mám na mysli, že šlo o dinosauří kostru, která obsahovala nejen kosti, ale také spoustu zkamenělé kůže a měkkých tkání, které na kostře stále ulpívaly. Tato dinosauří mumie byla také kachnozobá a jednou z věcí, kterou ukázala, bylo, že kolem číslic, kolem prstů na rukou, bylo mnoho masa navíc. Takže tato mumifikovaná dinosauří rukavice, jak se jí říkalo, byla brána jako ukazatel toho, že kachnozobí dinosauři měli nohy s pavučinami, a všichni si mysleli, že to znamená, že se opravdu chovali jako kachny a trávili hodně času plaváním.

Souvisí plavání s velkým hřebenem na hlavě?

Někteří paleontologové si skutečně mysleli, že to spolu hodně souvisí. Nejprve se objevil návrh, že dutý hřeben mohl být šnorchlem, kterým mohl Parasaurolophus vystrčit hřeben z vody a dýchat, zatímco se pásl na vodních rostlinách. Tato myšlenka se však neosvědčila, protože ačkoli hřeben vypadá jako šnorchl, jeho špička je zcela pevná. Takže i kdyby vyčníval z vody, vzduch by do ní nemohl vniknout ani z ní vystoupit. Jiní paleontologové pak uvažovali, že pokud neslouží ke šnorchlování, možná slouží k potápění. Tato myšlenka spočívala v tom, že hřeben fungoval jako dodatečná zásoba vzduchu. Dýcháním nosem mohl dinosaurus naplnit hřeben čerstvým vzduchem, a když se pak potápěl za potravou, mohl zásobu vzduchu vdechovat hrdlem, aby se déle udržel pod vodou.

Takže se potápěl jako kachna?

Ne. Pozdější objev stop po předních končetinách kachnozobých dinosaurů definitivně ukázal, že jsme se naprosto mýlili v tom, že měli pavučinaté nohy. Ve skutečnosti se zdá, že svým způsobem je pravdou pravý opak. Přebytečné maso na jejich rukou netvořilo pavučinu pro pádlování vodou, ale velkou tlumicí podložku, jakou najdeme na chodidlech velbloudů pro chůzi po tvrdé suché zemi. Ekologie kachnozobých se zcela přepsala. To, že nejsou potápěči, dávalo ve skutečnosti velký smysl z řady dalších důvodů. Například zuby a čelisti hadrosaurů byly mnohem silnější, než jaké by byly potřeba k rozžvýkání měkkých vodních rostlin.

Soubory z domovské stránky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.