15 mexických tradic, které vás překvapí

Každá země má zvyky a tradice, které ji identifikují ve zbytku světa, a Mexiko není výjimkou.

Celý rok se konají slavnosti plné hudby, tanců a barev, které mají hluboký význam a silné kulturní kořeny.

Mexické tradice se v průběhu let podařilo udržet, některé se proměnily a smísily se zvyky z jiných států nebo zemí, ale podařilo se jim zachránit a uchovat své kořeny.

Typy mexických tradic

Existuje několik typů mexických tradic, mezi hlavní klasifikace patří:

  • Náboženského původu
  • Historického původu
  • Kulturního původu

Některými příklady náboženských tradic jsou oslavy svatých patronů, jejichž data se liší v závislosti na lokalitě a světci, kterému jsou zasvěceny.

Když mluvíme o historických tradicích, můžeme zmínit vojenské přehlídky, které se konají 5. května a 20. listopadu na památku bitvy u Puebla a mexické revoluce.

A pokud jde o tradice kulturního původu, můžeme zmínit Pelota Purépecha konané v Michoacánu.

Pokud vás zajímá, které tradice v Mexiku byste měli znát, v tomto článku vám povíme o těch nejoblíbenějších, které se slaví a které si nemůžete nechat ujít.

1. Den mrtvých

Jestliže se Mexiko něčím vyznačuje, je to způsob, jakým uctíváme své mrtvé. Tato tradice se koná každoročně 1. a 2. listopadu.

Den mrtvých zaplní ulice všech měst a obcí a mexické domovy barvami.

Uctívání a projevování úcty zemřelým je mexický zvyk, který se udržuje a předává z generace na generaci. V každém regionu existují varianty jeho provádění, jako je tomu v případě Hanal Pixan prováděného na poloostrově Yucatán.

Tradice tohoto svátku zahrnují návštěvu hřbitovů našich zesnulých blízkých, čištění hrobů a kladení květin.

Jedním z nejvýznamnějších zvyků je postavení oltáře na uvítanou zemřelým, kteří nás v těchto dnech navštíví.

V těchto dnech se můžete setkat s bohatou kulturou a vychutnat si nejlepší gastronomické vzorky země a akce, jako je Desfile de las Ánimas a soutěž oltářů, která se koná v Méridě na Yucatánu.

Odvažte se prožít jednu z nejsymboličtějších mexických tradic.

Věra velí, že pouze v těchto dnech se duše zemřelých mohou vrátit z posmrtného života, aby byly nablízku svým blízkým.

2. Guelaguetza v Oaxace

Guelaguetza, známá také jako ¨Los Lunes del Cerro¨, je nejdůležitějším festivalem v Oaxace. Jedná se o oslavu plnou hudby, barev a radosti, která se koná vždy dva pondělky po 16. červenci.

Guelaguetza má náboženský původ a vznikla jako domorodá oslava zasvěcená Centéotl, bohyni křehkého obilí. S příchodem kolonizace Mexika se stal katolickým obřadem na počest Panny Marie del Carmen.

Představitelé osmi regionů Oaxacy se scházejí na Cerro Fortin, aby předvedli své tradiční tance, typické kroje a širokou nabídku regionálních jídel a nápojů.

V průběhu let se Guelaguetza stala populárnější a rozšířila svůj kalendář aktivit, aby uspokojila všechny chutě. V současné době se zde konají nejrůznější akce, mezi nimiž nechybí kulturní akce, taneční vystoupení, gastronomické ukázky a koncerty současných umělců.

Mezi předváděné tance patří: Sones Serranos, Jarabe Mixteco, Danza de la Pluma, Sandunga a Danza Flor de Piña.

3. Voladores de Papantla

Voladores de Papantla jsou dnes mezinárodně známí. Tento tanec se tančí ve městě Papantla ve státě Veracruz, ale není to jediná oblast, kde se tančí.

Tento rituál pochází z předhispánských dob, a i když byl v průběhu času pozměněn, zachoval si svůj původní význam. Od počátku byla tato událost součástí ¨obřadů za zásluhy¨, při nichž se snažili získat blahobyt a dlouhý život.

Rituál začíná, když se vedoucí tanečníků vydá do lesa a hledá nejlepší strom k provedení tance. Je nutné vyčistit terén, aby strom při pádu nepoškodil konstrukci. Jakmile je strom na zemi, odstraní se větve a listí, až zůstane jen kmen.

Závěrečnou částí rituálu je známý sestup tanečníků zavěšených na laně. Tento tanec je tradicí předků, která vás nepochybně překvapí.

Tisíce návštěvníků se sjíždějí, aby obdivovali tuto podívanou a dozvěděli se něco víc o neohrožených Ptáčnících, kde vás toto krásné město vonící vanilkou přivítá.

Ačkoli se v posledních letech používá pro tento sloup kovová konstrukce, rám a další prvky, které sloup tvoří, jsou stále ze dřeva.

Danza de los Parachicos v Chiapasu

Od 8. do 23. ledna se v Chiapa de Corzo konají největší oslavy. Tanec Parachicos byl Organizací spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) prohlášen za nehmotné kulturní dědictví.

Nejvýraznějším aspektem této fiesty je, že uvidíte tanečníky oblečené do vyšívaných šátků, sarapes a barevných stuh, dřevěných masek a s plechovými chrastítky zvanými ¨chinchines¨, na které během tance hrají.

Stejně jako u všech mexických zvyků a tradic nesmí chybět gastronomické ukázky, kde si můžete vychutnat nejlepší jídla a nápoje regionu.

Průvod vede patron, jehož maska má přísnější vzhled, nese kytaru a hraje na flétnu. Lidé také mohou vidět, jak nosí svaté obrázky na místa uctívání.

Národní veletrh San Marcos

Jedná se o jeden z nejvýznamnějších a nejstarších veletrhů v Mexiku. Koná se ve městě Aguascalientes od dubna do května. Původně byl zamýšlen jako fórum pro hospodářská zvířata a zemědělství. Je to vynikající příležitost, pokud chcete investovat v Mexiku.

Na veletrhu najdete kulturní, sportovní a obchodní akce a skvělou ukázku gastronomie, která je pro náš národ charakteristická. K tomuto účelu je k dispozici více než 90 hektarů půdy.

Mezi hlavní atrakce patří Isla San Marcos, známý také jako ¨El lugar de la familia¨, což je zelená plocha s umělým jezerem, národní šampionát Charro, různé výstavy, hudební koncerty, kulturní akce a další.

V průběhu let získával na popularitě, až se stal tím, co známe dnes, událostí mezinárodního významu, kterou si nechcete nechat ujít.

‍6. Alebrijes Parade v CDMX

Jedná se o nedávno vytvořenou akci, která byla velmi dobře přijata. Alebrijes Parade se koná od roku 2007 a pořádá ji Muzeum lidového umění s pomocí několika institucí.

Alebrijes jsou ikonou mexické kultury a vznikly na počátku 20. století. Umělec Pedro Linares, který se proslavil svou zručností při tvorbě karnevalových masek a dalších děl z papírmašé, onemocněl a horečka mu způsobila, že se mu zdálo mnoho živých snů, které daly život těmto jedinečným a barevným figurám.

Během průvodu, který začíná v městské čtvrti Zócalo, můžete obdivovat figurky z papírmašé, namalované pestrými barvami, vysoké až 4 metry. Průvod může mít až karnevalový charakter, protože ho doprovází hudebníci, klauni, lidé v kostýmech a další.

Na konci průvodu jsou postavy vystaveny na Paseo de la Reforma na chodníku mezi Andělem nezávislosti a sochou La Diana Cazadora. Poté se alebrije hodnotí a řemeslníkům se udělují ceny.

Slavnost se skládá také ze dvou literárních soutěží: povídky a divadelní hry o alebrije a hudební soutěže.

Účelem každoročního pořádání slavnosti je založit tradici na počest mexického lidového umění a řemesel. Koná se v sobotu v posledních zářijových dnech.

7. Svátek svaté Cecílie

Svatá Cecílie je známá jako patronka hudebníků, proto je toto datum známé jako den hudebníka. Každý rok 22. listopadu se na její počest konají různé akce.

V každé lokalitě mají hudebníci ve zvyku zpívat její mañanitas, pořádat koncerty a předvádět své hudební umění. Je to skvělá příležitost vychutnat si nejlepší mexickou hudbu.

Mezi nejznámější oslavy patří ta na náměstí Plaza Garibaldi v Mexico City, kde se na veřejném koncertu scházejí hudebníci různých žánrů a mariachis.

8. Karneval ve Veracruzu

Ačkoli se tento festival koná v mnoha oblastech země, karneval ve Veracruzu vyniká jako nejslavnější v Latinské Americe hned po karnevalu v Rio de Janeiru.

Mezi hlavní události patří korunovace karnevalových králů, která se koná na městském náměstí Zocalo, a ¨Pálení špatného humorü, které slavnosti zahajuje.

Během devíti dnů těchto oslav můžete obdivovat, jak jsou ulice města plné barev a radosti. Průvody vozů zdobených jedinečnými vzory, které vás překvapí, doprovázejí soubory tanečníků v pestrých kostýmech.

Město se plní návštěvníky, kteří přijíždějí z jiných částí země a chtějí si užít radostnou atmosféru Jarocho. Na závěr slavností se devátý den koná pohřeb Juana Carnavala.

V tyto dny slavností máte možnost zúčastnit se uměleckých a kulturních aktivit a navštívit koncerty prvotřídních umělců a skupin.

Svatý týden

Svatý týden, známý také jako Semana Mayor, je jedním z nejznámějších náboženských svátků v Mexiku. Tento čas je pro katolickou komunitu nejdůležitější.

Přestože se jedná o náboženský svátek, je považován za státní svátek, takže je běžné, že se pozastaví činnost na mnoha úrovních škol, ve státní správě i v soukromých oblastech.

Toto prázdninové období je považováno za jedno z nejlepších období v roce pro dovolenou s rodinou a přáteli.

Mezi oblíbené destinace domácích i cizinců patří krásné pláže světoznámé Mayské riviéry. Ne nadarmo se na Mayské riviéře nabízí mnoho aktivit, které vás donutí k pohybu.

Není nic lepšího, než když si můžete odpočinout na břehu pláže a vychutnávat si tu nejlepší krajinu a velký výběr jídel a nápojů v regionu.

Pláže mexického Karibiku se vyznačují křišťálově tyrkysovou vodou, kouzelnou krajinou, archeologickými nalezišti a nekonečnými turistickými aktivitami, které vás nadchnou.

Den nezávislosti

Každoročně 16. září slaví Mexičané na celém světě Den nezávislosti Mexika. Je to jedna z tradic, která nejlépe reprezentuje hrdost na to, že jsme Mexičané, a proto se celé září nazývá vlasteneckým měsícem.

V noci 15. září se Mexičané shromažďují na podstavcích v každém městě nebo ve svých domovech. Mimo zemi si Mexičané v různých částech světa nenechávají tento den ujít a rovněž se scházejí k oslavám.

Hlavní událostí noci je slavné ¨Grito de Independencia¨, které simuluje to, co 16. září 1810 udělal otec Hidalgo. Reprezentaci na celostátní úrovni má na starosti prezident republiky a v jednotlivých městech a obcích ji postupně kopírují guvernéři.

Během této slavnosti se můžete těšit na vojenskou přehlídku, stánky s tradičním mexickým jídlem, hudbu mariachi, koncerty umělců různých žánrů a samozřejmě ohňostroj.

Ve dnech předcházejících tomuto datu se ulice, domy, obchody a budovy oblékají do slavnostního oblečení, stejně jako místní obyvatelé do barev vlajky: zelené, bílé a červené. Duch tohoto festivalu na vás dýchne na každém rohu.

11. Den Panny Marie Guadalupské

Katolické náboženství je v mexické kultuře hluboce zakořeněné. Oslavy kolem svátku Panny Marie Guadalupské zahajují prosincové slavnosti známé jako Maraton Guadalupe – Reyes.

Tento den se slaví 12. prosince jako datum posledního zjevení Panny Marie svatému Juanu Diegovi na kopci Tepeyac.

Je zvykem, že 11. prosince v 6:45 večer začínají oslavy serenádami a dalšími poctami. Ve 12:00 hudebníci a umělci zpívají Panně Marii tradiční ¨mañanitas¨.

Přes den se do kostelů a farností sjíždí velké množství lidí, kteří se účastní plánovaných mší. V různých částech země se konají poutě do baziliky Guadalupe v Mexico City.

Stejně jako u všech mexických tradic se můžete těšit na různé pokrmy připravené pro tuto příležitost a nejlepší hudbu.

Jako bonus se 12. prosince slaví také Den bankéřů, takže tyto instituce zůstávají zavřené.

Las Posadas

Každoročně se posadas konají od 16. do 24. prosince. Je to jedna z nejkrásnějších tradic v Mexiku, kterou si nemůžete nechat ujít.

Během devíti dnů, kdy posadas trvají, se pronášejí modlitby a každá z nich má jiný význam: pokora, síla, odstup, láska, důvěra, spravedlnost, čistota, radost a štědrost.

Podle zvyku je pro každý den vyhrazen jiný dům, kde se sousedé a příbuzní organizují, aby tyto činnosti prováděli. Po modlitbách se koná společenské setkání, kde se účastníkům nabízí jídlo a pití a mohou rozbít tradiční piňatu.

Při posadách je zvykem, že účastníci prodávají své oči, aby rozbili piňatu, která je vyrobena z pálené hlíny nebo lepenky a ozdobena pestrobarevným papírmašé.

Piňata má důležitý význam, představuje tvrdou práci a snahu skoncovat se zlem. Tělo symbolizuje zlo nebo hřích, sedm hrotů představuje sedm smrtelných hříchů, zavázané oči představují slepou víru a hůl, kterou je udeřeno, představuje sílu vůle.

Design se v průběhu času měnil, zpočátku byly běžné pouze piñaty se zobákem, dnes je však najdete s různými motivy pro každou příležitost, od superhrdinů a princezen až po historické postavy a celebrity.

Piñaty se používají při nejrůznějších slavnostech a neomezují se pouze na posadas, ale můžeme se s nimi setkat mimo jiné při narozeninách, státních svátcích, festivalech.

13. Štědrý den a Vánoce

Štědrý den se v Mexiku slaví různými způsoby. Někteří se rozhodnou zúčastnit se poslední posady v roce a poté se sejdou jako rodina ke štědrovečerní večeři.

Jiní čekají až do půlnoci, aby se zúčastnili Misa de Gallo oslavující narození Ježíška, a po skončení této události povečeří se svými rodinami.

Po celé zemi se konají slavné pastorely představující cestu pastýřů, kteří se šli poklonit Ježíškovi. Tato veřejně přístupná představení vás potěší.

Vánoční večeře je nejlepším časem, který můžete strávit s rodinou a blízkými. Večerní pokrmy se liší v závislosti na chuti jednotlivých rodin, ale obecně lze říci, že zde najdete mimo jiné: romeritos s krtkem, tamales, krocana, vánoční salát.

Pokud navštívíte Mexiko, v naprosté většině hotelů a restaurací najdete menu a zábavu pro tuto příležitost.

14. Silvestr

Každý rok se slaví v noci z 31. na 31. prosince. Je zvykem sejít se s rodinou a přáteli, aby se rozloučili se starým rokem a přivítali nový.

Mexičané v tento den dodržují mnoho tradic, mezi nejoblíbenější patří:

  • Jedení 12 hroznů, jednoho za každou zvonkohru poslední minuty roku. Každý hrozen představuje jedno přání.
  • Barevné spodní prádlo. Každá barva má svůj význam a nosí se podle toho, co si přejete v novém roce, například: žlutá pro hojnost a prosperitu, červená pro lásku, zelená mimo jiné pro zdraví.
  • Vyjděte ven s kufrem a obejděte blok, abyste mohli v nadcházejícím roce podnikat výlety.

Mnoho občanů i cizinců se rozhodne využít prosincové přestávky k cestování na pláž nebo k návštěvě zajímavých míst, jako jsou archeologické lokality na Yucatánu. Není lepší způsob, jak přivítat Nový rok, než si užít atmosféru a nejlepší jídlo a nápoje mexického Karibiku.

Na této party nesmí chybět tradiční večeře, hudba, přípitek, rozbíjení piňaty a sledování ohňostroje.

Jedná se o náboženský svátek, který se v Mexiku slaví 6. ledna na památku příchodu Tří králů do Betléma, aby se poklonili Ježíškovi.

Jedná se o skvělou příležitost, jak se sejít s přáteli a rodinou a vychutnat si lahodný kousek tradiční rosca de reyes a šálek horké čokolády.

Nemůžete si nechat ujít velkou rozmanitost vyráběných roscas, najdete je s různými druhy náplní, které si zamilujete.

Rosca de reyes v sobě skrývá jednu nebo více plastových panenek, které představují Ježíška. Zvyk velí, že kdo najde jednu z těchto panenek, musí 2. února, známějšího jako Hromnice, představit Ježíška v kostele a pozvat na tamales.

Tento svátek ukončuje maraton Guadalupe – Reyes.

Mexiko, místo plné kultury

Mexiko se stalo zemí, kde gastronomie, architektura a především tradice a kultura uchvátí každého cizince. Nepochybně si uvědomíte, jak moc se vyplatí navštívit a prožít dobrodružství.
Mexiko vás po celý rok překvapí nezapomenutelnými zážitky, nejexkluzivnějšími službami, nádhernými plážemi a nejlepší kulturou a zábavou.
Z těchto všech důvodů je Mexiko nejlepším místem pro život, a proto jsou rekreační domy dobrou investicí. Pokud se chcete o naší zemi dozvědět více, doporučujeme vám přečíst si náš článek o nejlepších místech k investování v Mexiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.