Valparaiso cade în fața lui Missouri State în debutul MVC

VALPARAISO – Isiaih Mosley a făcut ravagii în Conferința Missouri Valley în acest sezon, iar Valparaiso a devenit ultima sa victimă sâmbătă după-amiază.

Studentul de al doilea an de la Missouri State și-a egalat recordul carierei cu 29 de puncte, în timp ce Urșii au condus aproape de la un fir la altul într-o victorie de 81-68 asupra Crusaders la Athletics-Recreation Center.

Mosley a intrat în joc cu o medie de 24 de puncte.5 puncte în competiția din Valley în primele patru meciuri ale sezonului de conferință, iar jucătorul MVC al săptămânii în exercițiu nu a ratat o bătaie împotriva lui Valparaiso.

„Nu ne-am apărat bine”, a declarat antrenorul lui Valparaiso, Matt Lottich. „Nu am executat suficient de bine. Trebuie să executăm mai bine pe partea defensivă.”

Crossaders, care joacă pentru prima dată de la 19 decembrie, au luat un avantaj timpuriu de 8-7 înainte ca Missouri State să izbutească o serie de 12-0 pentru a lua un avantaj de 19-8 cu 13:10 rămase din prima repriză. Mosley a marcat 16 din cele 29 de puncte ale sale în prima repriză, în timp ce Bears au aruncat 71% în primele 20 de minute.

Valparaiso a revenit pentru a reduce deficitul la 41-37 la pauză, deoarece Ben Krikke a marcat 17 din cele 21 de puncte ale carierei sale în prima repriză, inclusiv o aruncare de 3 puncte la finalul reprizei.

„Ben este unul dintre băieții pe care încercăm să îi aducem în locurile sale”, a spus Lottich. „Este un jucător ofensiv foarte talentat.”

Osarii (7-1, 4-1) au făcut o ajustare defensivă asupra lui Krikke în a doua repriză, ceea ce a dus la preluarea lui Donovan Clay ca punct focal al atacului. Clay a marcat 13 din cele 21 de puncte ale sale în a doua repriză și a terminat cu cinci pase decisive pentru echipă. Clay a marcat patru coșuri de 3 puncte sâmbătă, Valparaiso egalându-și maximul sezonului cu 11 trițe.

„Am avut aruncările pe care am vrut să le avem”, a spus Lottich. „O parte din ofensiva noastră a fost nouă și nu am avut mult timp de antrenament pentru a trece peste ea. Sincer, a fost doar o binecuvântare să putem juca. Ați putut vedea asta pe toată linia. A fost bine să ne întoarcem pe teren.”

Dacă Mosley nu a fost cel care a marcat, el i-a implicat pe alții, inclusiv pe omul mare Gaige Prim. Prim a avut 17 puncte și 16 recuperări, în timp ce a ajuns la linie pentru opt încercări de aruncări libere. Krikke a petrecut o mare parte din noapte luptând împotriva unuia dintre cei mai importanți oameni mari din Valley.

„Este un jucător mare”, a spus Krikke. „El se ferește devreme și ajunge la locurile lui. Trebuie să-l scoatem din acele locuri.”

Cruciații (3-6, 0-1) vor reveni la acțiune împotriva Missouri State pentru finalul seriei de mâine după-amiază și vor fi din nou lipsiți de personal. Nick Robinson (personal) a ratat primul său meci din acest an, în timp ce alte trei rezerve cu bursă au fost și ele lăsate pe tușă.

„Trebuie să fim în atac pentru toate cele 40 de minute”, a spus Krikke. „Am avut câteva reprize bune aici și acolo, dar trebuie să continuăm să forțăm.”