Problemele de răsturnare de situație afectează fotbalul Duke în înfrângerea bizară cu Georgia Tech

ATLANTA, GA-Într-un sezon care a fost orice, dar nu a fost normal, nu te puteai aștepta cu adevărat mult diferit atunci când se creează un meci în primetime cu o pereche de dușmani de conferință cu două victorii. Deși extraordinar ar putea să nu fie suficient pentru a descrie acest joc.

Prin opt recuperări combinate, jocuri mari, scoruri defensive și chiar o pană de curent, Georgia Tech a ieșit din haos victorioasă sâmbătă seara la Bobby Dodd Stadium, învingând Duke 56-33 și punând capăt celor trei meciuri pierdute în serie. Blue Devils au revenit în cele din urmă la acțiune după o săptămână de pauză și după ce meciul anulat cu Wake Forest le-a oferit două săptămâni de pauză.

Freshman quarterback Jeff Sims a fost cel care a dat startul ofensivei Georgia Tech cu 254 de yarzi în total și trei touchdown-uri de pasă, în timp ce Jahmyr Gibbs a contribuit cu 139 de yarzi de atac și două scoruri. Fundașul lui Duke, Mataeo Durant, a găsit de două ori zona de finalizare, iar Chase Brice a aruncat pentru 273 de metri, deși problemele ofensive ale Diavolilor Albaștri au fost încă evidente, deoarece liderul NCAA în ceea ce privește pierderile de mingi din echipă a pierdut mingea de cinci ori.

Lucrurile păreau interesante la sfârșitul celui de-al treilea sfert, când Brice s-a conectat cu Jarrett Garner pentru un eseu de 28 de metri pentru a aduce Duke la două puncte, deși Yellow Jackets a preluat controlul în ultimele 17 minute de joc. Sims a condus ofensiva sa pe trei unități consecutive de scor în al patrulea sfert pentru a sigila victoria.

Când Duke avea nevoie de ofensivă cel mai mult în ultima vreme, ofensiva sa nu a putut aduna o unitate care să eclipseze 14 yarzi cu Brice sub centru în restul drumului.

Diavolii albaștri (2-7, 1-7 în ACC) arătau exact ca o echipă care nu a jucat în două săptămâni. Conversiile mari de a treia jos au alimentat Yellow Jackets în timp ce Gibbs a luat transporturi de 61 și 26 de metri până la paydirt pe istoricul Grant Field. Doar uitându-se la scorurile de cutie ar sugera o lovitură, deoarece Duke a câștigat doar 12 yarzi și un prim down prin trei serii ofensive.

„Suntem destul de epuizați fizic la o mulțime de poziții, așa că am luat unele decizii să nu mergem live tackling, să nu scrimmage orice peste această lungă pauză”, a spus antrenorul principal David Cutcliffe. „Pur și simplu nu am crezut că am putea, așa că nu am făcut-o. Ne-am antrenat bine, dar cred că atunci când ajungi la finisarea sacks-urilor, la finisarea loviturilor, la finisarea curselor, la finisarea capturilor, la finisarea acoperirilor și la finisarea placajelor. Ceea ce te face mai bun este să te duci; să joci jocuri.”

Câteodată tot ce ai nevoie este ca un singur joc să meargă în direcția ta, totuși, și pentru a doua oară în acest an, Diavolii Albaștri au primit un cadou de la returnatorul de punt al adversarului lor. Peje’ Harris a permis ca o lovitură de pedeapsă a lui Porter Wilson să ricoșeze de pe umerii săi și să ajungă în zona de final, unde Shaka Heyward a sosit prompt pentru a cădea pe mingea pierdută pentru un eseu. Greșeala atât de necesară a celor de la Georgia Tech a ușurat suficient de mult presiunea jocului pentru a le permite vizitatorilor să revină în joc.

La un moment dat, jocul a început să pară normal. Apărarea lui Duke a folosit o scânteie de trecere-rush pentru a forța trei și-out-uri consecutive, în timp ce Brice a mutat infracțiunea în teritoriul Georgia Tech în căutarea de a sparge o egalitate 14-14 la începutul celui de-al doilea trimestru. Cu toate acestea, o lovitură puternică asupra celui care a sunat la Duke l-a trimis pe Brice în cortul medical, iar a treia lovitură care a urmat a trecut peste capul lui Gunnar Holmberg, unde Yellow Jackets ar fi recuperat și ar fi marcat cinci jocuri mai târziu.

„Am simțit că se potriveau foarte bine cu alergarea”, a spus Durant despre modul în care ofensiva a evoluat pe parcursul jocului. „Ca ofensivă, am continuat să jucăm și, odată ce ne-am luat ritmul în acea a doua repriză, le-a fost greu să ne oprească. Fiind liberi timp de o lună, am încercat să ne recăpătăm ritmul. Odată ce am început să facem clic, am făcut clic bine.”

Nu avea să dureze mult timp ca Georgia Tech (3-5, 3-4 în ACC) să renunțe la conducerea sa, Brice revenind pentru a orchestra o unitate de scor de șase jocuri și 63 de yarzi și pentru a egala jocul la 21. O capacitate limitată de fani nu a putut decât să privească cum ultimele minute au evoluat într-un exercițiu sălbatic de două minute.

Jackson Hubbard a trimis următorul kickoff navigând spre linia laterală a lui Yellow Jackets, iar kickerul Dontae Smith a încercat să prindă mingea în afara limitelor, ceea ce ar duce la o penalizare de kick out of bounds. Cu toate acestea, s-a stabilit că Smith a prins mingea în limite înainte de a ieși, blocând Georgia Tech la propria linie de patru yarzi.

Get Overtime, all Duke athletics

Înscrieți-vă pentru buletinul nostru informativ săptămânal, curatoriat editorial. Anulați în orice moment.

Două jocuri mai târziu, Heyward a intervenit din nou pentru a-l opri pe Jordan Mason în endzone pentru o siguranță, oferindu-i lui Duke primul avantaj al meciului.

Divii Albaștri, incapabili să își lase adversarii să facă toate greșelile într-o bătălie între codașii ACC, au întors favoarea când Damond Philyaw-Johnson a încercat să prindă corect o minge la sol. Jucătorul de retur din pre-sezon al all-ACC a salvat jocul prin preluarea mingii și abia a rămas în afara zonei de final, deși Yellow Jackets ar fi recuperat în cele din urmă o bâlbâială a lui Brice în zona de final pentru a prelua un avantaj de 28-23.

„Am crezut că s-au descurcat bine”, a spus Cutcliffe. „Nu a fost nici pe departe perfect, dar până la final, nu și-au pierdut niciodată spiritul, lupta, credința că pot câștiga meciul.”

Doar pentru a-i pedepsi pe fanii care aveau nevoie urgentă de o excursie la standurile de concesii, Georgia Tech ar forța o lovitură de pedeapsă, doar pentru a o da înapoi lui Duke cu o intercepție a lui Michael Carter II. Charlie Ham a adăugat un gol de câmp pentru a încheia o primă repriză bizară și pentru a trimite Blue Devils la vestiare cu două puncte în minus.

În mai multe ocazii, Georgia Tech s-a aflat în situații dificile la a treia încercare, deși Duke nu a reușit niciodată să întoarcă comutatorul și să forțeze lovituri de pedeapsă. Mulți dintre cei 108 yarzi de alergare ai lui Sims în această seară au ajutat Yellow Jackets să convertească pe 9 din 14 încercări de a treia jos, eludând apărătorii Blue Devil pentru a se grăbi pentru conversii lungi.

„Am încercat cu siguranță să îi limităm abilitatea , în special în opțiunea de citire și lucrurile pe care le place să le facă”, a spus Carter despre planul de joc pentru Sims. „Doar menținând capetele defensive acolo și încercând să-l forțăm să renunțe la minge.”

Georgia Tech și-a menținut ritmul ofensiv din pauză cu două eseuri pe patru unități din al treilea trimestru și a reușit să câștige separarea datorită problemelor de turnover ale lui Duke. Unitățile Back-to-back Blue Devil s-au încheiat pe teritoriul inamicului cu o intercepție a lui Brice înclinată și un fumble de la Deon Jackson. O altă greșeală mentală a cauzat a treia pierdere de balon a lui Duke, când o pasă de ecran aruncată în spate a fost scăpată de Eli Pancol. Yellow Jackets au tratat-o ca pe o minge vie, în timp ce Blue Devils nu au făcut-o, oferindu-le celor dintâi posesia și, în cele din urmă, un avantaj de 42-33 la intrarea în ultima repriză.

„Evident, atunci când întorci mingea, nu este perfect”, a explicat Cutcliffe. „Am crezut că a aruncat-o foarte bine la început. Întotdeauna ți-ar plăcea să ai unele lucruri înapoi, dar am avut, de asemenea, scăpări în momente nepotrivite, a ratat câteva persoane. A aruncat o mulțime de mingi grozave astăzi, dar trebuie să ne uităm la întregul corp de muncă.”

În timp ce cursurile semestriale s-au încheiat pentru studenții de la Duke, echipa de fotbal se va întoarce la Durham și se va pregăti să înfrunte Florida State sâmbăta viitoare, de Ziua Seniorilor. Diavolii Albaștri nu i-au învins niciodată pe cei de la Seminoles în cele 18 întâlniri anterioare și ar trebui să existe incertitudine în jurul acestui meci, deoarece meciul lui Florida State din acest weekend împotriva Virginiei a fost amânat din cauza unor probleme cu COVID-19.