LeBron devine nr. 2 marcator de Crăciun, Lakers învinge Mavs cu 138-115

APDec 25, 20203 Minute de citit

LeBron explică modul în care vinul îi afectează aruncările libere

LeBron James glumește pe seama faptului că trebuie să bea vin pentru a-și modifica aruncările libere, mai ales după o minge aeriană la linia de pedeapsă în această seară.

LOS ANGELES — – Când LeBron James a verificat foaia de statistică în timp ce părăsea terenul de la Staples Center după cea mai recentă victorie de Crăciun cu scoruri mari, și-a dat seama că Lakers a marcat 138 de puncte cu doar 22 de la el.

Campionii NBA par deja că ar putea fi și mai buni în acest an. În al doilea lor meci din noul sezon, nici măcar Luka Doncic nu a avut vreo șansă să țină pasul.

Anthony Davis a marcat 28 de puncte, iar James a devenit al doilea cel mai bun marcator de Crăciun din istoria NBA în timpul victoriei lui Los Angeles Lakers cu 138-115 în fața lui Dallas Mavericks, vineri seara.

Montrezl Harrell a marcat 17 din cele 22 de puncte ale sale în repriza a doua, iar Dennis Schröder a avut 18 puncte și șase pase decisive într-un al doilea meci puternic pentru ambele noi achiziții ale campionilor. Los Angeles a depășit Dallas cu 53-27 și a încheiat prima sa victorie a sezonului cu un sfert patru dominant.

„Avem capacitatea de a avea patru, poate chiar cinci băieți care pot înscrie în 20 de puncte în orice seară”, a spus James. „Atâta timp cât ne apărăm și suntem eficienți, este un lucru frumos de văzut.”

Doncic a avut 27 de puncte și șapte pase decisive în primul său rol principal în meciul de prezentare din NBA din seara de Crăciun pentru Dallas. Josh Richardson și Trey Burke au avut câte 17 puncte fiecare, în timp ce Mavs a început 0-2 cu o estompare târzie.

Cele trei recuperări ofensive ale lui Dallas au fost mai puține decât Harrell, care a avut cinci.

„Nu poți câștiga un meci în care punctele de a doua șansă sunt 35-0”, a spus Doncic. „Este la fel de simplu ca asta. Dacă boxăm, câștigăm meciul.”

Lakers au fost agresivi și preciși încă de la începutul meciului, având un avantaj de 69-57 la pauză, în timp ce au reușit 61,4% din aruncări. Doncic a avut 3 din 10 puncte în prima repriză, dar s-a combinat cu Burke pentru 22 de puncte în al treilea sfert pentru a menține meciul aproape.

„Cu cât jucăm mai mult unul cu celălalt, cu atât mai mult ne vom da seama de lucruri”, a spus Davis. „Ne-am mândrit cu faptul că nu am pierdut două la rând anul trecut, așa că am vrut să venim și să ne asigurăm că vom face asta.”

SURPRIZĂ DE CRĂCIUN

James a trecut pe locul doi după Kobe Bryant pentru cele mai multe puncte marcate de Crăciun, depășindu-l pe Oscar Robertson în al treilea sfert. James are 383 puncte în 15 meciuri de Crăciun, în timp ce Bryant a avut 395 în 16 apariții de sărbători.

TIP-INS

Mavericks: Kristaps Porzingis este în deplasarea lui Mavericks în timp ce se recuperează după o operație la genunchi în octombrie. Antrenorul Rick Carlisle a declarat că marele om leton „face progrese tot timpul. Sunt încrezător în a spune că sunt săptămâni, nu luni (înainte de revenirea sa, dar asta este tot ce am de gând să vă spun. Mai are un drum de parcurs”. … Aceasta a fost singura întâlnire programată a lui Dallas cu Lakers în acest sezon.

Lakers: Davis a fost lovit accidental cu cotul în față de Burke în primul sfert. El a avut o buză despicată, dar a rămas înăuntru. … ESPN a anunțat că Schröder a deschis deja discuțiile pentru prelungirea contractului cu LA, iar fundașul german a confirmat că i-ar „plăcea” să semneze o înțelegere pe termen lung: „Trebuie doar să fie corect de ambele părți”. … Wesley Matthews, Marc Gasol și Alfonzo McKinnie au marcat primele lor puncte pentru Lakers după ce nu au marcat în meciul de deschidere. … Aceștia au purtat un echipament de încălzire de culoare albastru pudră peste uniformele lor de Crăciun argintii pe alb cu accente albastre.