Jimmy Butler de la Heat revine după accidentare vineri vs. Mavericks

Miami Heat l-a readus pe Jimmy Butler în echipa de start pentru meciul de vineri din deplasare cu Dallas Mavericks.

Butler a călătorit cu Heat la Dallas joi și va juca vineri. El a fost listat ca probabil pe raportul de accidentare înainte de a fi autorizat în mod oficial să joace împotriva Mavericks.

Întoarcerea aripii All-Star vine după ce a ratat precedentele două meciuri din cauza unei entorse la glezna dreaptă, lipsind de la setul de acasă al lui Heat împotriva lui Milwaukee Bucks marți și miercuri.

Cu Butler disponibil din nou, Heat va folosi a cincea formație de start diferită în cel de-al cincilea meci al sezonului vineri împotriva Mavericks: Butler, Tyler Herro, Duncan Robinson, Andre Iguodala și Bam Adebayo. Este al doilea meci consecutiv în care Iguodala este titular.

Butler, în vârstă de 31 de ani, s-a accidentat la glezna dreaptă în timpul înfrângerii de săptămâna trecută, în deschiderea sezonului, în fața celor de la Orlando Magic, dar a încercat să joace cu această accidentare în ziua de Crăciun împotriva celor de la New Orleans Pelicans. Butler a înregistrat patru puncte, șase recuperări și cinci pase decisive în 16 minute în prima repriză în victoria din 25 decembrie împotriva Pelicans, dar rigiditatea gleznei drepte l-a forțat să rateze a doua repriză a acelui meci și următoarele două meciuri înainte de a reveni pentru meciul de vineri împotriva Mavericks.

Reîntoarcerea lui Butler îi va ajuta cu siguranță pe Heat. El a avut cele mai mari medii ale echipei în puncte (19,9), pase decisive (6) și recuperări (1,8) în 58 de meciuri din sezonul regulat, în drumul său spre a face parte din echipa a treia All-NBA în sezonul trecut, iar apoi a avut o medie de 22,2 puncte din 48,8% la aruncări, 6,5 recuperări, șase pase decisive și două recuperări în timpul cursei lui Miami în playoff până la finala NBA.

The Heat a înregistrat un record de 1-1 în cele două meciuri pe care Butler le-a ratat în prima săptămână a acestui sezon. Miami a avut 6-9 în cele 15 meciuri pe care Butler le-a ratat sezonul trecut.

Anthony Chiang acoperă Miami Heat pentru Miami Herald. El a urmat cursurile Universității din Florida și s-a născut și a crescut în Miami.