Avertisment de două minute

Pentru filmul din 1976, vezi Two-Minute Warning.

Acest articol are nevoie de citate suplimentare pentru verificare. Vă rugăm să contribuiți la îmbunătățirea acestui articol prin adăugarea de citate din surse sigure. Materialele fără surse pot fi contestate și eliminate. (Ianuarie 2011)

În Liga Națională de Fotbal, avertismentul de două minute este dat atunci când mai rămân două minute din timpul de joc pe ceasul de joc în fiecare repriză a unui meci, adică aproape de sfârșitul sferturilor doi și patru. Există un avertisment suplimentar de două minute în cazul rar în care mai rămân doar două minute într-o perioadă de prelungiri. Dacă mingea de fotbal este în joc atunci când cronometrul ajunge la 2:00, avertismentul de două minute este anunțat imediat după încheierea jocului, când mingea este declarată moartă. Avertismentul de două minute oprește ceasul de joc în toate cazurile.

Istoric

Originea provine din zilele în care în NFL timpul oficial al jocului era ținut de un membru al echipei de arbitri, ceasul de pe stadion fiind neoficial. Scopul său era un punct de control pentru a se asigura că echipele știau cât timp a mai rămas din joc. De la sfârșitul anilor 1960, ceasul de stadion din NFL a fost oficial, dar până atunci televiziunea era un factor important în NFL, astfel că avertismentul de două minute a fost păstrat ca pauză comercială și pentru a servi ca timp de „creștere a tensiunii”, devenind astfel o parte importantă a fluxului jocului.

Reguli

În plus față de aceste scopuri practice, treptat, au evoluat unele reguli care sunt unice pentru ultimele două minute ale fiecărei reprize și pentru prelungiri. Nu există niciun eveniment special la finalul primului și al celui de-al treilea sfert, în afară de schimbarea zonelor de capăt, așa că nu există niciun avertisment de două minute atunci, ci doar la jumătăți.

Avertismentul de două minute din al patrulea sfert este o piatră de hotar importantă în joc pentru o echipă care este în avantaj și care caută să scurteze timpul. Dacă echipa care conduce are mingea pe primul down cu mai puțin de două minute înainte de finalul meciului, iar echipa adversă nu mai are timpi de odihnă, fundașul poate adesea încheia meciul în siguranță „îngenunchind” de trei ori la rând fără a risca să se accidenteze sau să piardă mingea. Acest lucru se datorează faptului că, la sfârșitul fiecărui joc, echipa ofensivă poate lua până la 40 de secunde pentru a începe să ruleze următorul joc.

10 secunde de scurgere a timpului de joc

Următoarele situații au ca rezultat o scurgere a timpului de joc de 10 secunde dacă echipa în posesia mingii este condusă sau jocul este la egalitate și echipa în posesia mingii nu mai are timpi de odihnă în acea repriză. Repriza sau meciul poate expira la această scurgere a timpului de joc.

• Timpuri de odihnă excesive din cauza accidentărilor (a se vedea mai jos)
  • Unul dintre următoarele șase faulturi este comis de către atacant. În urma scurgerii, cronometrul de joc va fi reluat din nou, odată ce mingea este reglată. Scurgerea poate avea loc, de asemenea, dacă o echipă refuză să folosească un timeout dacă mai are timeout-uri rămase.
    • Începere falsă
    • Cădere la pământ intenționată
    • Pasă înainte ilegală dincolo de linia de bătaie
    • Aruncarea unei pase înapoi în afara limitelor
    • Căpușarea sau aruncarea mingii după un down (cu excepția cazului în care după un eseu)
    • Cu orice alt act intenționat care cauzează oprirea cronometrului

Accidentări

Dacă un jucător este accidentat și echipa sa mai are timeout-uri în acea repriză, un timeout este automat imputat acelei echipe pentru a permite ca jucătorul accidentat să fie scos de pe teren. Dacă o echipă nu mai are timp de odihnă, ea primește un „al patrulea timeout” excesiv. Cu toate acestea, orice accidentare ulterioară după cel de-al patrulea timeout duce la o greșeală de întârziere a jocului de cinci yarzi. În plus față de un timeout excesiv, există o întrerupere de 10 secunde (dacă a fost un jucător ofensiv care a fost accidentat) sau cronometrul de joc este resetat la 40 de secunde (dacă a fost un jucător defensiv).

Excepțiile la cele de mai sus includ dacă cealaltă echipă a cerut un timeout imediat după jocul anterior pentru a economisi timp pe cronometru; accidentarea a fost cauzată de un fault al unui adversar; sau jocul anterior a dus la o schimbare de posesie, la un gol de câmp reușit sau a fost o încercare de conversie.

Alte reguli

• În cadrul perioadei de avertizare de două minute din prima repriză a jocului, orice reluare a jocului în urma unui timeout se va întâmpla cu un scrimmage down.
  • Dacă echipa defensivă este condusă fără timeout-uri, un fault defensiv cu 40 de secunde sau mai puțin poate fi refuzat, permițând ca repriza sau jocul să se încheie.
  • Repriza sau jocul nu se poate încheia pe un fault defensiv decât dacă acesta este refuzat de atac.

Alte ligi de fotbal

FCL are un avertisment de trei minute, în timp ce ligile de fotbal de arenă au un avertisment de un minut.

1. James Alder. „Despre glosarul fotbalului – Avertismentul de două minute”. About.com. http://football.about.com/cs/football101/g/gl_twominutewar.htm. Retrieved 14 ianuarie 2012.
  2. 2.0 2.1 Ethan Trex (26 noiembrie 2009). „Why Does the NFL Have a Two-Minute Warning?”. mental floss. http://www.mentalfloss.com/blogs/archives/41618. Retrieved 27 august 2012.
  3. „Secțiunea 3: Pornirea cronometrului de joc”. Regulile oficiale de joc ale NFL. NFL. p. 2. http://static.nfl.com/static/content/public/image/rulebook/pdfs/7_Rule4_Game_Timing.pdf. Retrieved 28 ianuarie 2013.